копія Справа № 2а-126/10/1203
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2010р. Артемівський районний суд м. Луганська
в складі: судді Сторожук Т.А.
при секретарі Шепетко І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луганську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,
встановив:
Позивач просить суд визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо відмови в нарахуванні та виплати пенсії йому як робітнику льотного складу екіпажу повітряного судна цивільної авіації та зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська провести йому перерахунок пенсії за вислугою років як робітнику льотного складу екіпажу повітряного судна цивільної авіації з 01.04.2004 року.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він з 4 січня 1993 року отримує в УПФУ Артемівського району м. Луганська пенсію за вислугу років. Станом на 01.06.2004 року має вислугу років на посаді члену екіпажу повітряного судна 38 років, пільговий стаж складає 32 роки. До цього він працював в системі ДОСААФ та ОСОУ на посадах члена екіпажу повітряних судів. Вважає, що йому повинно бути зроблено перерахунок пенсії за вислугою років як робітнику льотного складу екіпажу повітряного судна цивільної авіації, так як згідно до ст. 15 Повітряного Кодексу України повітряне судно вважається цивільним, якщо воно зареєстровано в державному реєстрі цивільних повітряних суден. 05.04.2004 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але йому було відмовлено на тієї підставі, що на нього дія цього закону не розповсюджується, у зв’язку з чим позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом.
Сторони у судове засіданні не явилися, надали суду заяви про слухання справи у його відсутність: представник позивача на вимогах позивача наполягав; представник відповідача просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
З заперечень відповідача вбачається, що УПФУ Артемівського району м. Луганська з вимогами позивача не погоджується з наступних підстав згідно ЗУ „Про внесення змін до деяких законів України” №1222-XIY від 17.11.1999 року, були внесені зміни в призначенні пенсії особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації відповідно до якого право на пенсію мають особи льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілоти, штурмани, бортінженери, бортмеханіки, бортрадисти, льотчики-наглядачі) і бортоператори, які виконують спеціальні роботи в польотах. Відповідно до ст. 15 Повітряного кодексу України повітряне судно є цивільним, якщо воно зареєстровано у державному реєстрі цивільних повітряних суден.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є льотчиком авіації ДОСААФ та ОСОУ, про що свідчить свідоцтво за НОМЕР_1 від 31.08.1976р. Також з свідоцтва вбачається, що ОСОБА_1 працював льотчиком – інструктором на літаках Л-29.
З розпорядження 15120 від 10.03.1999р. на а.с.25 вбачається, що ОСОБА_1 має вислугу років на посаді члену екіпажу повітряного судна 38 років, пільговий стаж складає 32 роки.
З письмової відповіді Державного департаменту авіаційного транспорту за № 18.3.7-201 від липня 2003р. вбачається, що згідно документу ІКАО Doc8643/24 літаку Л-29 як цивільному повітряному судну надано код С29/L.
Відповідно ст. 15 Повітряного Кодексу України повітряне судно вважається цивільним, якщо воно зареєстровано у державному реєстрі цивільних повітряних суден.
Згідно до ч.3 ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ( в редакції від 17.11.1999р.) право на пенсію за вислугою років мають робітники льотно-випробувального складу та члени льотних екіпажів повітряних судів цивільної авіації.
Перелік окремих категорій працівників авіації та льотно-випробного складу, які мають право на пенсію за вислугу років, установлений ст. 54 Закону «Про пенсійне забезпечення». Даною нормою передбачено, що право на таку пенсію мають працівники льотного і льотно-випробного складу при вислузі років на цих посадах не менш ніж 25 років у чоловіків і не менше ніж 20 років у жінок незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, в яких вони зайняті.
На виконання положень ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Кабінет Міністрів прийняв постанову від 21.07.1992р. №418 „Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу. Пунктом 1 та 2 даної затвердженого тією ж постановою Переліку посад працівників льотного складу робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, названо членів екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів, а також льотно-інструкторський склад. Таким чином посада яку обіймав ОСОБА_1 до виходу на пенсію за вислугою років підпадає під підстави для призначення йому такої пенсії відповідно до ст. 54 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» і перерахунку цієї пенсії в розмірі, встановленому ч.3 ст. 53 даного закону.
Як вбачається з матеріалів справи наа.с.4 05.04.2004 року позивач звернувся до УПФУ Артемівського району м. Луганська з заявою про перерахунок пенсії згідно до Закону України від 17.11.1999р. № 1222-ХІV «Про внесення змін до деяких законів України», ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,однак йому було відмовлено на тієї підставі, що на нього дія цього закону не розповсюджується.
Відмова відповідача в перерахунку пенсії позивачу є протиправною, і такою відмовою було суттєво порушено право позивача на пенсійне забезпечення у встановленому законом розмірі, яке є складовою конституційного права на соціальний захист і достатній життєвий рівень, передбаченого ст.22, 46 Конституції України.
Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
У відповідності до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі виникнення права на збільшення пенсії перерахунок призначеної пенсії робиться з 1-го числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії якщо заява надана до 15 числа, та з 1-го числа наступного місяця якщо заява надана після 15 числа.
Таким чином вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню, а порушене право позивача підлягає судовому захисту.
Па підставі викладеного, ст. 22. 46 Конституції України, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». ЗУ «Про прожитковий мінімум», ст. 15 Повітряного Кодексу України , керуючись ст. 158-163 КАС України, суд-
ІІОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити;
Визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо відмови в нарахуванні та виплати пенсії ОСОБА_1 як робітнику льотного складу екіпажу повітряного судна цивільної авіації. Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська провести ОСОБА_1 , перерахунок пенсії за вислугою років як робітнику льотного складу екіпажу повітряного судна цивільної авіації з 01.04.2004 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом двадцяти днів, з дня подачі заяви про її оскарження, яка повинна бути поданою протягом десяти днів, з дня винесення постанови.
Суддя /підпис/ Т.А. Сторожук
Згідно з оригіналом.
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах цивільної справи № 2а-126/10/1203
Суддя:
Секретар: