Справа № 2-А-310/2010р.
Категорія № 2.19.4
П О С Т А Н О В А
Іменем України
18 травня 2010 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі:
Суддя – Грибан І.О.
секретар с/з – Шпаковська Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Богунському районі м. Житомира про визнання відмови неправомірною, зобов’язання нарахувати пенсію за віком та щомісячну додаткову пенсію, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що як постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії інвалід 3-ої групи, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі – Закон) має право на пенсію по інвалідності у розмірі не меншому ніж 6 мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, що відповідно до вимог ст. 50 Закону має складати 50 % від мінімальної пенсії за віком. Враховуючи, що розмір мінімальної пенсії за віком вираховується виходячи з прожиткового мінімуму для особи, яка втратила працездатність, то зі зміною (в разі збільшення) цього прожиткового мінімуму йому в обов’язковому порядку має бути автоматично здійснено перерахунок як основної так і додаткової пенсії. Позивач звернувся до відповідача за відповідним перерахунком пенсії. Відповідач своїм листом в проведенні перерахунку відмовив, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530.
Просив визнати неправомірною відмову відповідача щодо перерахування пенсії, зобов’язати відповідача нарахувати пенсію відповідно до ст.ст. 50 та 54 Закону, стягнути заборгованість по пенсії за 2009 рік в розмірі 32657, 60 грн.
В судове засідання сторони не з’явилися.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі, позов свого довірителя підтримав.
Від відповідача надійшли письмові заперечення на позов.
Справа розглядалася у відсутності сторін.
Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши надані по справі докази, суд приходить до наступного висновку.
Правовідносини між сторонами виникли в сфері публічно-правових щодо виконання відповідачем, як органом владних повноважень, функцій по реалізації державою відповідно до вимог ст. 46 Конституції України, соціального та пенсійного забезпечення населення, що в даному випадку регулюються Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон).
Позивач являється постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії інвалідом 3-ої групи. Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону особам, віднесеним до 1-ої категорії, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Згідно з частиною 4 ст. 54 Закону в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3-ої групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Отже, позивач має право на призначення йому пенсії в розмірі, не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду здоров’ю в розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком. Враховуючи, що розмір мінімальної пенсії за віком вираховується виходячи з прожиткового мінімуму для особи, яка втратила працездатність, то зі зміною (в разі збільшення) цього прожиткового мінімуму позивачу в обов’язковому порядку має бути автоматично здійснено перерахунок як основної так і додаткової пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008р.» було внесено зміни, в тому числі щодо ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону, щодо визначення розміру пенсій для інвалідів 3-ої групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою. Відповідач здійснював нарахування основної та додаткової пенсії позивачу в межах діючого законодавства.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. вказані положення бюджетного закону визнано неконституційними.
Відповідно до вимог ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України. Отже, з 22.05.2008р. позивач мав право на перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до Положення про місцеві управління Пенсійного Фонду України, саме управління за місцем проживання позивача – Управління Пенсійного Фонду України в Богунському районі м. Житомира здійснює призначення, нарахування та перерахунок пенсій, тому саме цей відповідач є належним по справі. Відмова цього відповідача в проведенні перерахунку пенсії позивачу є неправомірною. А його заперечення щодо визначення мінімальної пенсії за віком Постановою Кабінету Міністрів України 28.05.2008р. № 530, судом до уваги не приймається, оскільки в даному випадку судом для регулювання правовідносин між сторонами застосовується правовий акт, що має вищу юридичну силу – положення ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону.
Керуючись ст.ст. 11, 52, 69, 71, 158, 160, 163 КАС України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Богунському районі м. Житомира щодо перерахунку за 2009 рік пенсії ОСОБА_2 як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії інваліду 3-ої групи, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Богунському районі м. Житомирі здійснити з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_2 як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії інваліду 3-ої групи, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірах відповідно до вимог ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Житомирської області протягом десяти днів, починаючи з дня її проголошення, шляхом подання через Богунський районний суд м. Житомира заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву або апеляційну скаргу не буде подано.
Суддя І.О. Грибан
- Номер: 2-а-310/2010
- Опис: про перерахунок пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-310/2010
- Суд: Ружинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Грибан Інна Олександрівна
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.12.2010
- Дата етапу: 19.09.2011