Справа № 2а-17-2010 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2010 року Дебальцевський міський суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Попович Т.Н.
при секретарі Чернишевої Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дебальцеве справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання протиправним відмови у проведені перерахунку пенсії та зобов»язання провести перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання протиправним відмови у проведені перерахунку призначеної їй пенсії у зв’язку з втратою годувальника у відповідності зі ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком та про зобов»язання провести перерахунок призначеної пенсії у зв’язку з втратою годувальника в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, встановленого законом, починаючи з 9 квітня 2009 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказала, що її покійний чоловік ОСОБА_2 був учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, віднесений до 1-ї категорії, був інвалідом 2-ї групи по захворюванню яке пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Постановою Дебальцевського міського суду від 23.08.2007 року відповідач був зобов»язаний провести ОСОБА_2- чоловіку позивача, перерахунок призначеної йому державної пенсії по інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком. Вважає, що має право на одержання пенсії у зв’язку втратою годувальника в розмірі 50% пенсії чоловіка, що відповідає 3-м мінімальним пенсіям за віком. На порушення її прав, відповідач призначив і виплачує їй пенсію в значно меншому розмірі. На заяву про перерахунок пенсії, відповідач їй відмовив. Просить суд визнати відмову відповідача неправомірною та просить зобов»язати його провести перерахунок призначеної пенсії у зв’язку з втратою годувальника в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого законом, починаючи з 9 квітня 2009 року.
Відповідач надав суду свої заперечення в яких зазначив, що Управляння Пенсійного фонду України у м. Дебальцеве відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з тих підстав, що ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір мінімальної пенсії у разі втрати годувальника не передбачений.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з»явився, про день, час, місце судового засідання повідомлений належним чином, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ОСОБА_1 отримує пенсію в зв’язку з втратою годувальника, чоловіка ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 був віднесений до першої категорії як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, був інвалідом 3-ї групи, та отримував від відповідача пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Дебальцевського міського суду від 23 серпня 2007 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве про перерахунок пенсії було задоволено: визнано неправомірною відмова Управління Пенсійного фонду в м. Дебальцеве в перерахунку ОСОБА_2 пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімальної пенсії за віком, та зобов’язано відповідача провести перерахунок державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
На виконання постанови Дебальцевського міського суду від 23.08.2007 року, відповідач перерахував пенсію ОСОБА_2 з 1.08.2007 року. На час смерті ОСОБА_2 отримував пенсію в розмірі 2890грн.76 коп.
Відповідач призначив ОСОБА_1 пенсію в зв’язку з втратою годувальника з 9 квітня 2008 року відповідно до ст. 45 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із його заробітку в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, розмір яких визначається згідно законодавства. На час смерті ОСОБА_2 отримував пенсію в розмірі 2890грн.76 коп.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року за № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов’язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.
Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, і означає, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв’язку втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Абзацом першим пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки відповідно до ст.. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров»я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Згідно до вимог статті 37 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім’ї — 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім’ї — 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Пунктом 6 підпункту 5 Постанови КМ України від 28 травня 2008 року за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що у всіх випадках пенсії непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні не можуть бути нижче на одного непрацездатного члена сім’ї — 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З наведеного вбачається що відповідач повинен був призначити позивачці пенсію по втраті годувальника в розмірі не менш 50% пенсії по інвалідності її померлого годувальника ОСОБА_2, яка на момент його смерті складала 2890 грн.76коп.
Натомість відповідач призначив пенсію позивачці по втраті годувальника не з пенсії в розмірі 2890 грн. 76 коп., яку отримував її померлий чоловік, а з фактичного заробітку померлого чоловіка в зоні відчуження, що не відповідає вимогам законодавства.
Суд не приймає доводів позивача про її право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як такі , що не відповідають вимогам діючого законодавства.
Суд не приймає доводи відповідача про законність проведеного розрахунку пенсії, як з огляду на недоведеність правильності проведеного ним розрахунку, так із огляду на положення принципу законності, визначених пунктами 2-4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд вважає, що поновити порушене право позивача слід шляхом зобов’язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії у зв’язку з втратою годувальника в розмірі 50% від пенсії, яка була призначена і яку отримував померлий годувальник позивача, її чоловік ОСОБА_2 на час своєї смерті 15 липня 2008 року.
Постановляючи судове рішення у даній справі, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване чи звужено. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов»язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст..ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, п.2 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами»№ 1691 від 18.02.2010 р. суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області про визнання протиправним відмови у перерахунку призначеної їй пенсії у зв’язку з втратою годувальника у відповідності зі ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком та про зобов»язання провести перерахунок призначеної пенсії у зв’язку з втратою годувальника в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, встановленого законом, починаючи з 9 квітня 2009 року, – задовольнити частково.
Визнати відмову Управління пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв’язку з втратою годувальника з 09 квітня 2009 року – неправомірною.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у зв’язку з втратою годувальника з розрахунку 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника –ОСОБА_2, яка була перерахована йому відповідно до постанови Дебальцевського міського суду від 23.08.2007 року, - з 09 квітня 2009 року.
Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 26 травня 2010 року.
Повний текст постанови складений 31 травня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного суду через Дебальцевський міський суд.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Дебальцевського
міського суду Попович Т.М.
Справа № 2а-17-2010 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частина)
26 травня 2010 року Дебальцевський міський суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Попович Т.Н.
при секретарі Чернишевої Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дебальцеве справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання протиправним відмови у проведені перерахунку пенсії та зобов»язання провести перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання протиправним відмови у проведені перерахунку призначеної їй пенсії у зв’язку з втратою годувальника у відповідності зі ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком та про зобов»язання провести перерахунок призначеної пенсії у зв’язку з втратою годувальника в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, встановленого законом, починаючи з 9 квітня 2009 року.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст..ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, п.2 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами»№ 1691 від 18.02.2010 р. суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області про визнання протиправним відмови у перерахунку призначеної їй пенсії у зв’язку з втратою годувальника у відповідності зі ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком та про зобов»язання провести перерахунок призначеної пенсії у зв’язку з втратою годувальника в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, встановленого законом, починаючи з 9 квітня 2009 року, – задовольнити частково.
Визнати відмову Управління пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв’язку з втратою годувальника з 09 квітня 2009 року – неправомірною.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у зв’язку з втратою годувальника з розрахунку 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника –ОСОБА_2, яка була перерахована йому відповідно до постанови Дебальцевського міського суду від 23.08.2007 року, - з 09 квітня 2009 року.
Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 26 травня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного суду через Дебальцевський міський суд.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Дебальцевського
міського суду Попович Т.М.