УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 травня 2009 року колегія суддів судової палати у цивільних справах
апеляційного суду Житомирської області
в складі:
головуючого - судді . Малахової Н.М.
суддів: Жизневської А.В., Матюшенка І.В.
при секретарі судового
засідання Жовновській О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі
апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення
Корольовського районного суду м. Житомира від 23 січня 2008 року у справі
за заявою ОСОБА_4 про визнання особи недієздатною та
призначення опікуна,
встановила:
У жовтні 2007 року ОСОБА_4 звернулася до суду з заявою про визнання її дочки ОСОБА_5 недієздатною та призначення їй опікуна.
Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 23 січня 2008 року заяву ОСОБА_4 задоволено. Визнано недієздатною ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1. Призначено ОСОБА_4 опікуном над дочкою ОСОБА_6
У апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане рішення та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції. Зазначає, що у порушення вимог закону, справу розглянуто у відсутність представника органу опіки і піклування, він не був залучений до участі у справі, суд не звернув уваги на те, що дочка була зареєстрована за місцем його проживання і він мав намір опікуватися нею.
Апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
У відповідності до положень ч.1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного стійкого психічного розладу нездатна усвідомлювати значення своїх дій та керуватися ними.
Згідно ч.1 ст. 240 ЦПК України та п.5 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним" справи про визнання особи недієздатною суд розглядає за участю заявника та представника органу опіки та піклування.
Частиною 1 статті 60 ЦК України передбачено, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Проте, вирішуючи спір, суд першої інстанції на ці вимоги закону уваги не звернув, розглянув справу без участі органу опіки та піклування, призначив опікуна за заявою ОСОБА_4 без відповідного подання, тобто вирішив питання про обов'язки особи, яка не брала участі у справі.
З огляду на вище викладене, рішення суду не може залишатися в силі, згідно з п.4 ч.1 ст.311 ЦПК України воно підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд.
Керуючись ст. 303, 304, 307, 311,313-315 ЦПК України, колегія суддів –
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити. Рішення Корольовського районного суду м.Житомира від 23 січня 2008 року скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили - моменту її проголошення і з цього часу може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Справа №22ц/1153 Головуючий у суді 1-ї інст. Колупаєв В.В.
Категорія 61 Доповідач-суддя Малахова Н.М.