Справа № 2-75 2007р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2007 року Сколівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Гуменної Н.М.
при секретарі Маринич М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сколе Львівської області в залі суду справу за позовом Органу опіки і піклування Козівської сільської ради Сколівського району Львівської області до ОСОБА_1, третьої особи служби у справах неповнолітніх Сколівської районної державної адміністрації про позбавлення батьківських прав,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить позбавити ОСОБА_1 батьківських прав щодо його неповнолітньої дочки ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1 народження. Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що відповідач, як батько записаний у свідоцтво про народження, але свого батьківського обов'язку не виконує. Так, він з дня смерті ОСОБА_3 - матері ОСОБА_4 не займався вихованням дочки, не проживав з нею спільно, не відвідував її за місцем навчання в ІНФОРМАЦІЯ_2 та за місцем її проживання в АДРЕСА_1. Крім того, на даний час ОСОБА_1. перебуває у зареєстрованому шлюбі з іншою жінкою і в них є спільна дитина.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали, покликаючись на викладені в позовній заяві мотиви, й доповнили, що рішенням виконавчого комітету Козівської сільської ради Сколівського району Львівської областіНОМЕР_1 опікуном над неповнолітньою ОСОБА_4 призначено ОСОБА_5, яка є бабою неповнолітньої, постійно проживає з дитиною і може забезпечити внучці належні. умови виховання. Відповідач, проживаючи в м. Сколе, та працюючи, рідко відвідує дитину в школі, не цікавиться її життям, не піклується про її здоров'я, духовний і фізичний стан, а тому орган опіки і піклування Козівської сільської ради Сколівського району Львівської області зробив висновок про доцільність позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав відносно його неповнолітньої дочки. Просять позов задоволити.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що після смерті жінки він тривалий час перебував на лікуванні в Стрийській ЦРЛ. Він періодично навідується до дочки як до школи, де вона навчається, так і за місцем її проживання, спілкується з нею, декілька разів давав їй кошти, робив подарунки. Був присутній на випускному вечері і коли хотів відсвяткувати з дочкою цю подію, то вчителі заборонили йому забрати з собою дочку. На його пропозиції дозволити йому разом з дочкою та новою сім'єю поїхати на море, або щоб вона приїхала до нього в м. Сколе покататись на атракціонах, чи поїхати в цирк, ОСОБА_5 йому постійно відмовляла, а дочка казала, що баба їй забороняє. Коли він цікавився у ОСОБА_5 чи потрібна їй матеріална допомога на утримання дочки, йому відповідали, що в дівчинки все є і від нього нічого не потрібно. Періодично він дзвонив на мобільний телефон до брата своєї бувшої жінки і той передавав телефон дочці, з якою вони розмовляли. Крім того, відвідував дочку, коли та перебувала у лікарні. Він не хоче травмувати дитину, і забирати її жити в свою нову сім'ю, оскільки розуміє, що дочка звикла жити з бабою. Просить у позові відмовити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що покликання представників позивача та третьої особи на те, що при позбавленні ОСОБА_1 батьківських
2
прав дитина, як сирота буде мати пільги, а також певне державне забезпечення не може бути підставою для позбавлення відповідача батьківських прав відносно його неповнолітньої дочки. Просить у позові відмовити.
Представник третьої особи в судовому засіданні позов підтримала та пояснила, що отримавши вказівку доокомлектувати справи відносно неповнолітніх дітей, які передані під опіку, звернулась до представників органів опіки і піклування сільських рад, щоб вони ставили перед судом питання про позбавлення таких батьків батьківських прав. У разі позбавлення батьків батьківських прав буде вирішено питання щодо надання дітям певних пільг згідно з Законом України "Про забезпечення організаційно - правових умив соціального захисту дітей -сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування". Просить суд позов задоволити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, представника третьої особи, думку неповнолітньої ОСОБА_4 про те, що з батьком вона бачиться рідко, а коли батько запрошував її до себе, чи поїхати з ним на море, то баба забороняла їй, утримує та виховує її. ОСОБА_5, просить позбавити батька батьківських прав, вважає, що в позові слід відмовити з таких підстав.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_4 народиласьІНФОРМАЦІЯ_1 і її батьками є ОСОБА_1. та ОСОБА_3 / свідоцтво про народження серія І-СГ № НОМЕР_2
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3, /свідоцтво про смерть серія І-СГ № НОМЕР_3
Рішенням виконавчого комітету Козівської сільської ради Сколівського району Львівської областіНОМЕР_1 ОСОБА_5 призначено'опікуном над її неповнолітньою внучкою ОСОБА_4
Відповідно до ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
Суд вважає, що ухилення від виконання батьківських обов'язків має бути актом свідомої поведінки особи, яка має реальну можливість виконати його, але не вчиняє відповідних дій.
Між тим, суд не вбачає в діях відповідача умислу на ухилення від виконання своїх батьківських обов'язків і такої винної поведінки, яка б служила підставою для позбавлення його батьківських прав.
Як встановлено в судовому засіданні відповідач бажає приймати участь у вихованні дитини і виконує свої батьківські обов'язки. Так, він відвідує дитину в школі та за місцем її проживання, не так часто як хотілося б, оскільки проживає м. Сколе, де працює, а дочка в АДРЕСА_1, але періодично розмовляє з нею по телефону, цікавиться її життям, піклується про її здоров'я, духовний і' фізичний стан. Крім того, на його намагання надати матеріальну допомогу він отримував відмову ОСОБА_5, яка також забороняла його неповнолітній дочці відвідувати його у м. Сколе, поїхати з ним на море або в цирк. Наведене підтверджується показами відповідача, показами свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, показами неповнолітньої ОСОБА_4, жодними іншими доказами не спростовується.
Покликання представників позивача на те, що відповідач свого батьківського обов"язку не виконує, не відвідував її за місцем навчання в "ІНФОРМАЦІЯ_2та за місцем її проживання в АДРЕСА_1, не цікавиться її життям, не піклується про її здоров'я, духовний і фізичний стан, суд до уваги не бере, оскільки вони об'єктивними доказами не підтверджені.
Висновком органу опіки й піклування Козівської сільської ради Сколівського району
Львівської області запропоновано суду позбавити відповідача батьківських прав щодо його
неповнолітньої дочки ОСОБА_2, 1995 року народження. З таким висновком суд не погоджується,
вважає його формальним, оскільки, він даний без вивчення поведінки батька і його ставлення до виконання батьківських обов'язків.
Не дають підстав для задоволення позову і покази свідків ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 ОСОБА_14 та ОСОБА_15 про те, що вихованням дитини займається лише ОСОБА_5, оскільки це не вказує на причину
2
неприйняття участі у вихованні дитини відповідачем та ставлення останнього до виконання своїх батьківських обов'язків.
З врахуванням вищевикладеного, суд вважає за можливе не застосовувати щодо відповідача такого крайнього заходу як позбавлення його батьківських прав.
Керуючись ст.ст. 10-12,60,213,215,218 ЦПК України, ст.ст. 164, 165 СК України, суд,
вирішив :
У позові Органу опіки і піклування Козівської сільської ради Сколівського району Львівської області до ОСОБА_1, третьої особи служби у справах неповнолітніх Сколівської районної державної адміністрації про позбавлення батьківських прав відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження даного рішення може бути подано протягом десяти днів З дня проголошення рішення до Сколівського районного суду Львівської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне Оскарження. Крім того апеляційна скарга на дане рішення може бути подана до Сколівського районного суду Львівської області без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо вона подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до апеляційного суду Львівської області.