АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22-2225/2010 р. Головуючий у 1-й інстанції: Міняйло Н.С.
Суддя-доповідач: Пільщик Л.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2010 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Пільщик Л.В.
Суддів: Краснокутська О.М.
Сапун О.А.
При секретарі: Петровій О.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
ОСОБА_3 на рішення Михайлівського районного суду Запорізької області від 03 березня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про стягнення аліментів, -
В С Т А Н О В И Л А :
В лютому 2010 році ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення аліментів.
В позовній заяві зазначала, що 09 вересня 2006 року вона уклала шлюб з відповідачем. Від шлюбу мають доньку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає разом з нею і знаходиться на її повному утриманні. Відповідач матеріальної допомоги на утримання доньки не надає.
Просила суд стягнути з відповідача на її користь аліменти на утримання доньки в розмірі 450 грн. щомісячно, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму встановленого для дитини відповідного віку.
Рішенням Михайлівського районного суду Запорізької області від 03 березня 2010 року позов задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, народженого в смт. Пришиб, Михайлівського району, Запорізької області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 Запорізької області на користь ОСОБА_4 на утримання малолітньої дитини ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження аліменти в твердій грошовій сумі в розмірі 400 (чотириста) гривень щомісячно, але не менше ніж 30 % прожиткового мінімуму встановленого для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття, починаючи з 04.02.2010 року.
Стягнуто з ОСОБА_3 державне мито на користь держави у розмірі 51 (п’ятдесят одна) гривна.
Стягнуто з ОСОБА_3 витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи у розмірі 120 грн.
Не погоджуючись з рішенням суду ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі зазначає, що він не має постійної роботи і визначену судом суму аліментів неспроможний сплачувати, просив рішення суду змінити , зменшивши розмір аліментів з 400 грн. до 300 грн.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду доповідь судді-доповідача, пояснення сторін , перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції і обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач є батьком ОСОБА_5,ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження. Дитина проживає з матір’ю.
У відповідності до ст.8 Закону України „Про охорону дитинства кожна дитина має право на рівень життя , достатній для її фізичного, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Батьки або особи, які їх заміняють, несуть відповідальність за створення необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України. Ураховуючи положення ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, ч. ч. 7, 8 ст. 7 СК України при вирішення будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з якнайкращого забезпечення інтересів дітей.
Суд встановив фактичну сторону справи з додержанням норм процесуального права, дав правильну юридичну оцінку встановленим обставинам і правові висновки про обов’язок батька, який проживає окремо від дитини, брати участь у її утриманні відповідає вимогам ст. ст. 180,181 Сімейного Кодексу України.
Частково задовольняючи вимоги ОСОБА_4 щодо стягнення аліментів та визначаючи відповідно до ст. 184 СК України розмір аліментів у твердій грошовій сумі, суд вірно, дотримуючись вимог ст. 182 СК України, прийшов до висновку про стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 на утримання малолітньої дочки аліментів у розмірі 400 грн. щомісячно.
ОСОБА_3 в апеляційній скарзі в підтвердження неспроможності сплачувати аліменти в сумі 400 грн. посилається на те, що він не має постійного місця роботи . Проте колегія суддів вважає, що та обставина, що відповідач, яка є працездатною особою, не працює і не має регулярного заробітку ,не може розцінюватися сама по собі як неможливість сплачувати аліменти на утримання малолітньої дитини. Визначена судом сума у 400 грн. є незначною, вона може забезпечити лише незначну частину першочергових потреб дитини і ця сума не перевищує можливостей відповідача надавати допомогу дитині.
Відповідно до норм СК бабуся не відноситься до осіб, яких зобов’язаний утримувати відповідач і у підтвердження цього факту відповідачем не надані докази ,які він зобов’язаний був надати відповідно до вимог ст.ст.10,212 ЦПК України. Тому доводи апеляційної скарги в цій частині є неприйнятними.
Згідно з ч.2 ст. 182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених ст. 184 СК України , тобто коли розмір аліментів визначений у твердій грошовій сумі.
Частиною 3 ст. 184 СК України передбачено, що якщо розмір аліментів, визначений судом в твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, передбаченого ч.2 ст. 182 цього Кодексу, то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в різниці між визначеним розміром аліментів і 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Суд першої інстанції не врахував даного положення і помилково зазначив, визначаючи розмір аліментів у твердій грошовій сумі, про те, що стягувана сума має становити не менше 30 відсотків від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.367 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів – у межах суми платежу за один місяць. Проте суд не допустив рішення до негайного виконання.
З огляду на зазначене і у відповідності до п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України рішення суду підлягає зміні.
На підставі ст. ст.180 - 182, 184 СК України, керуючись ст.ст . 307, 309 ЦПК України , колегія суддів -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Рішення Михайлівського районного суду Запорізької області від 03 березня 2010 року змінити. виключивши з резолютивної частини слова "але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку".
Рішення суду в частині стягнення аліментів у сумі 400 грн. допустити до негайного виконання.
В іншій частині рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Верховного суду України протягом двох місяців.
Головуючий
Судді: