Судове рішення #9218145

                                                                                            Справа № 2-856/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

м. Ковель                                              06 травня 2010 року

    Ковельський міськрайонний суд  Волинської області

в складі : головуючого-судді                         Бондара В.М.

з участю: секретаря                               Рижко О.М.

                 позивача                                 ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні при попередньому розгляді в залі суду в м. Ковелі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Доротищенської сільської ради  про визнання права власності в порядку успадкування, -

В С Т А Н О В И В :

    ОСОБА_1  звернулася в суд з позовною заявою до Доротищенської сільської ради  про визнання права власності на нерухоме майно в порядку успадкування, відкритої ІНФОРМАЦІЯ_1 року після смерті баби – ОСОБА_4, якій належав житловий будинок з господарськими спорудами по АДРЕСА_1. На обгрунтування своїх позовних вимог вказує на те, що її батько – ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року та був єдиним сином ОСОБА_4 Після смерті баби вона фактично вступила у володіння та управління спадковим майном, однак не змогла зареєструвати своє право на майно, оскільки були відсутні правовстановлюючі документи на будинок і нотаріальна контора не прийняла документів для оформлення спадщини. Просить визнати її власником житлового будинку та господарських споруд, які розташовані по АДРЕСА_1, в порядку успадкування після смерті баби – ОСОБА_4.

    У судовому засіданні при попередньому розгляді позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю та просить їх задовольнити з викладених підстав. Пояснила, що їй баба залишила у спадок будинок з господарськими спорудами та земельну ділянку. Вона після її смерті доглядає за будинком, садить огород. Вона не змогла оформити своє право на спадщину через нотаріальну контору у зв’язку з відсутністю права власності на померлу. Інших спадкоємців немає. Просить поновити їй строки позовної давності, визнати її власником житлового будинку та господарських споруд, які розташовані по АДРЕСА_1 в порядку успадкування після смерті баби – ОСОБА_4. Понесені судові витрати залишити за нею.

    Представник відповідача в попереднє судове засідання не з’явився, подав суду заяву з якої слідує, що позовні вимоги визнає повністю, не заперечує проти їх задоволення. Просить справу розглядати у відсутності представника відповідача.

Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 ЦПК України. Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.  

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

    Копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 стверджується, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 року та її батьками є ОСОБА_3 і ОСОБА_6.

    Згідно копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища серії НР № 211747 встановлено, що ОСОБА_7 та ОСОБА_1 одружились 02.05.1999 року і вона стала носити прізвище ОСОБА_1

    У відповідності до копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження серії НР № 203395 стверджується, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 року та його батьками є ОСОБА_8 та ОСОБА_4, про що в Книзі реєстрації народження Дорощенської сільської ради Ковельського району Волинської області зроблено відповідний актовий запис за № 10.

    Копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 стверджується, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

    Копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 стверджується, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

    У відповідності до копії технічного паспорта Волинського обласного бюро технічної інвентаризації на житловий будинок від 23.11.2009 року стверджується, що вказаний технічний паспорт виданий  ОСОБА_1 на будинок АДРЕСА_1

    Копією довідки Доротищенської сільської ради стверджується, що згідно погосподарської книги № 3 по с. Доротище за № 194 рахувалося господарство ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, яка постійно була зареєстрована і проживала в с. Доротище. З дня смерті останньої, спадщину прийняла її внучка ОСОБА_1, яка фактично вступила в управління і володіння спадковим майном, проводить догляд за будинком, обробляє земельну ділянку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_4 яка проживала в АДРЕСА_1 Позивачка ОСОБА_1 є єдиною спадкоємницею і фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4, проводить догляд за будинком, засаджує земельну ділянку, збирає урожай. До маси спадкового майна після смерті ОСОБА_4 входить житловий будинок з господарськими спорудами, розташований по АДРЕСА_1

Суд вважає, що позивач не може вирішити нотаріально питання про спадкування вказаного житлового будинку через відсутність правовстановлюючого документа, яким би посвідчувалося право ОСОБА_4 на це майно.

Відповідно до роз'яснень, викладених у п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 04.10.91 р. N 7 "Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок", право власності на жилий будинок, збудований громадянином на відведеній в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.  

Зважаючи на те, що житловий будинок побудований на відведеній в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, зареєстрований в сільській раді за ОСОБА_4, з того часу вона стала власником цього житлового будинку.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).

Відповідно до положень ст. 1261 ЦК України ( ст. 529 ЦК УРСР) діти після смерті матері є спадкоємцями першої черги за законом. Згідно ч. 1 ст. 1266 цього Кодексу внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка б належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Суд вважає, що позивач, прийнявши у спадщину частину спадкового майна, відповідно до ч. 2 ст. 1268 ЦК України та п. 208 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 р. № 20/5, вважається таким, що прийняв спадщину. Тому з огляду на те, що ОСОБА_4 на час своєї смерті була фактично власником житлового будинку з господарськими будівлями, її право власності на дане майно перейшло у порядку спадкування до позивача.  

Суд вважає, що позивачкою були пропущені строки позовної давності визначені законодавством, однак зважаючи на те, що вона фактично прийняла спадкове майно і в інший спосіб, крім судового порядку, її право на це майно ствердити неможливо, тому їй слід поновити пропущені строки позовної давності.

Таким чином, на підставі доказів досліджених в судовому засіданні, суд приходить до висновку про підставність вимог позивачки про визнання за нею права власності на житловий будинок та господарські споруди по АДРЕСА_1  в порядку успадкування  після смерті баби ОСОБА_4. Всі інші можливі спадкоємці відсутні.

    Визнання права власності за позивачем не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

    Судові витрати понесені позивачою при поданні позовної заяви, залишити за нею, згідно клопотання останньої.

    На підставі ст.ст. 1216, 1261, 1266 ЦК України, керуючись ст.ст. 130, 174, 209, 212-215 ЦПК України,  С У Д, -

В И Р І Ш И В :

    Позов ОСОБА_1 до Доротищенської сільської ради  про визнання права власності в порядку успадкування задовольнити повністю.

    Поновити ОСОБА_1 пропущені строки позовної давності.

    Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок та господарські будівлі по АДРЕСА_1 в порядку успадкування після смерті баби  ОСОБА_4.

    Судові витрати залишити за позивачем.

    Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Ковельський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення та поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження або шляхом подачі апеляційної скарги без попереднього подання заяви протягом десяти днів з моменту проголошення рішення, із одночасною подачею копії апеляційної скарги суду апеляційної інстанції.

    Рішення набирає законної сили  після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження подано не було.

    ГОЛОВУЮЧИЙ :                                                                                  В.М.БОНДАР

     

   

     

  • Номер: 6/666/282/15
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-856/10
  • Суд: Дніпровський районний суд м. Херсона
  • Суддя: Бондар Володимир Миколайович
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.09.2015
  • Дата етапу: 25.09.2015
  • Номер: 6/465/155/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-856/10
  • Суд: Франківський районний суд м. Львова
  • Суддя: Бондар Володимир Миколайович
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.06.2016
  • Дата етапу: 03.11.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація