Справа №22-ц-6751/2008 Головуючий у 1 інстанції Шликов С.П.
Категорія 39 Доповідач Звягінцева О.М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2008 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого Стельмах Н.С. суддів Звягінцевої О.М., Алексєєва А.В. при секретарі Шилковій Ю.О. розглянув позовний матеріал за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про захист честі та гідності, відновлення її, відшкодування моральної шкоди, і
встановив:
В апеляційній скарзі позивач ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу судді Київського районного суду м. Донецька від 1 серпня 2008 року за вказаним позовним матеріалом, як необгрунтовану.
Зазначеною ухвалою позовну заяву повернуто позивачеві як таку, що не була поданою за неусуненням у встановлений суддею строк її недоліків.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав доводи скарги, просив про її задоволення, оскільки позовна заява за змістом та формою відповідає вимогам закону.
8 липня 2008 року позивач звернувся з вказаним позовом до суду до відповідачів.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Донецька від 14 липня 2008 року позовну заяву залишено без руху і надано строк до 31 липня 2008 року для усунення недоліків позовної заяви - не зазначено доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування, а саме: відсутні відомості аудіо або відеозапис публічного виступу, заяви; відсутня характеристика з місця роботи або проживання позивача; відсутні свідчення осіб, присутніх при розповсюдженні відомостей про потерпілого; відсутні документи, які посвідчують особу позивача; розмір ставки судового збору з позовних заяв про відшкодування моральної (немайнової) шкоди з ціною позову від 100 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян повинен складати 5 відсотків ціни позову.
Апеляційний суд вважає, що скарга підлягає задоволенню з скасуванням судової ухвали та передачею питання на новий розгляд суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до вимог п.3 ст. 312 ЦПК України розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд скасовує ухвалу і передає питання на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо останній порушив порядок, встановлений для його вирішення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 121 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 119 і 120 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір чи не оплачено витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків.
Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції порушено порядок, встановлений для вирішення питання щодо залишення позовної заяви ОСОБА_1 без руху.
З позовного матеріалу вбачається, що в позовній заяві від 8.07.2008 р. позивач просив стягнути на його користь у відшкодування моральної шкоди по 20000 грн. з кожного з відповідачів ( а. с. 2-6).
Залишаючи позовну заяву без руху до 31.07.2008 року, в ухвалі від 14.07.2008 року суд не визначив, яку саме суму судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, за якими банківськими реквізитами слід сплатити позивачеві, лише послався на ставку судового збору - 5% ціни позову.
З позовного матеріалу також вбачається, що позивач двічі 24 та 28 липня 2008 року звертався до суду з письмовими клопотаннями щодо продовження йому строку для усунення недоліків ( а. с. 10,11).
В своїй заяві про виправлення недоліків позовної заяви від 30.07.2008 року позивач зменшив розмір моральної шкоди, просив стягнути на його користь у відшкодування цієї шкоди по 800 грн. з кожного з відповідачів (а. с. 12-14).
Але суд не продовжив строк на усунення недоліків позовної заяви і повернув її за їх неусуненням.
Оскільки судом першої інстанції порушено процесуальний порядок, встановлений для вирішення вказаного питання, судова ухвала підлягає скасуванню з передачею питання на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись п. 4 ч. 2 ст. 307, п.3 ст. 312, п. 6 ч. 1 ст. 314 ЦПК України, апеляційний суд, -
ухвалив:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, ухвалу судді Київського районного суду м. Донецька від 1 серпня 2008 року СКАСУВАТИ, передати питання на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухала набирає законної сили з моменту її проголошення, може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.