Справа №22-6964/2008 р. Головуючий в 1 інстанції Мірошкін О.І.
Категорія 5 Доповідач Стельмах Н.С.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2008 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого Стельмах Н.С,
суддів Звягінцевої О.М., Алексєєва А.В.,
при секретарі Шилковій Ю.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на жилий будинок і
встановив:
в апеляційній скарзі ОСОБА_2 оспорює обгрунтованість судового рішення, яким задоволено вказаний позов, і ставить питання про його скасування та ухвалення нового про визнання відповідача спадкоємцем на спадщину після смерті ОСОБА_3, оскільки вважає, що викладені в рішенні суду висновки не відповідають обставинам справи.
В засіданні апеляційного суду представник відповідача за довіреністю ОСОБА_4 підтримала доводи апеляційної скарги і просила про її задоволення, скасування судового рішення та ухвалення нового про відмову в задоволенні позову, а позивач ОСОБА_1 заперечував проти доводів скарги і просив про її відхилення та залишення судового рішення без зміни.
Судом першої інстанції при розгляді цієї справи встановлено наступні обставини.
20 травня 2008 року ОСОБА_1 звернувся з вказаним позовом до відповідача про визнання права на спадкування та права власності на спадщину у вигляді жилого будинку.
Він зазначав, що відповідач є його братом.
13 листопада 2007 року померла їх мати ОСОБА_3 і залишилася спадщина - жилий будинок АДРЕСА_1.
Відповідач відмовився від спадщини, отримавши від нього вартість половини будинку в сумі 7222 грн., але в наступному звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.
Тому позивач просив ухвалити рішення, яким визнати його право на спадщину і право власності на вказаний жилий будинок в порядку спадкування.
Рішенням Єнакіївського міського суду Донецької області від 22 серпня 2008 року позоь задоволено, визнано право власності за ОСОБА_1 на жилий будинок АДРЕСА_1.
Апеляційний суд вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим, ухваленим на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно із роз'ясненням Пленуму Верховного Суду України, що міститься в п. 1 постанови „Про судове рішення" № 11 від 29 грудня 1976 року, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.
Обгрунтованим вважається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду про встановленні обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Згідно із ст. 311 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо суд розглянув не всі вимоги і цей недолік не був і не міг бути усунений ухваленням додаткового рішення судом першої інстанції.
При розгляді цієї справи судом першої інстанції не розглянуто заявлені позовні вимоги і розглянуто такі, що позивачем не заявлялися.
Зокрема, із змісту рішення вбачається, що суд визнав право власності ОСОБА_5 на спірний жилий будинок за угодою, яка не була посвідчена нотаріально, у той час як позивач просив визнати за ним право на спадщину і право власності на жилий будинок в порядку спадкування, що судом не розглянуто.
Апеляційний суд звертає увагу суду першої інстанції на те, що для вирішення спору щодо спадщини необхідні відомості з нотаріальної контори про осіб, які звернулися з відповідною заявою про її прийняття або про відмову від неї.
Керуючись ст. ст. 307, 311, 314 ЦПК України, апеляційний суд,
ухвалив:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково, рішення Єнакіївського міського суду Донецької області від 22 серпня 2008 р. СКАСУВАТИ, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.