Судове рішення #9195793

Справа  № 2- 146/2010р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

05 травня  2010р.                                                                                   смт. Чернігівка

Чернігівський  районний  суд  Запорізької  області

у складі: головуючого - судді Поди  Н.М.

при секретарі                -  Синяк  Л.П.

розглянувши  у відкритому  судовому  засіданні   цивільну  справу  за  позовом  ОСОБА_1  до  Управління  Пенсійного  фонду  України  в  Чернігівському районі  Запорізької  області  про зобов”язання  нарахування  щомісячної  доплати до пенсії  як дитині  війни    за період   з 22 травня  2008 року по 31 грудня 2009 року

В С Т А Н О В И В :

Позивачка,  ОСОБА_1  звернулася  до суду з цивільним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівському    районі  Запорізької  області про зобов’язання нарахувати та виплатити недоплачену державну соціальну допомогу як дитині війни за період з 22 травня  2008 року по 31 грудня 2009 року  в розмірі 30% мінімальної пенсії. В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що її віднесено до категорії дітей війни  згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  Знаходиться на  обліку в  Управлінні  ПФУ Чернігівського району  Запорізької  області   та  одержує  пенсію  за  віком.  З  01.01.2006р. має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Натомість, відповідач всупереч вимогам вищевказаного Закону та Конституції України такої доплати не здійснював в повному обсязі, чим порушив  її права. Просить зобов’язати відповідача  зробити нарахування і виплатити щомісячну доплату до  пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 22 травня  2008 року по 31 грудня 2009 року.

Позивачка у судовому  засіданні  позов  визнала  та  просила  задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому  засіданні позов  не  визнав,    просив  відмовити в  задоволенні  позовних  вимог  пояснивши, що позивач має статус дитини війни, але в 2006 році Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було передбачено поетапне запровадження виплат дітям війни в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України. Оскільки такий порядок КМУ в 2006 році не встановлювався і кошти з бюджету на ці виплати не виділялися, відповідач не міг проводити виплати. В 2008 році   ст.41 Закону України  «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни в Закон України «Про соціальний захист дітей війни» і передбачено інший розмір доплати до пенсії. На підставі цих змін відповідач проводив в 2008 році виплати в межах фінансування із держбюджету в порядку, передбаченому Постановами КМУ,  тому свої дії вважає законними.

В  2009р.    прожитковий  мінімум    встановлений  в  розмірах,  що  діяв    в  грудні  2008р.  Позивачка  отримала  в  2009р.   надбавку  до  пенсії  як  дитина  війни   в  повному  обсязі. Вимоги  позивачки    щодо  виплати  недоплаченої  допомоги    як  дитині   війни  є    не  обґрунтованими.

Суд, заслухавши   пояснення  сторін,  дослідивши  матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.  

Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни",  до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.

Позивачка, ОСОБА_1  відповідно до положень Закону України "Про соціальний захист дітей війни", набула  статусу дитини війни та не є інвалідом,  знаходиться на обліку в УПФУ в Чернігівському районі Запорізької області, що підтверджується  пенсійним посвідченням.(а.с.6).

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.  

Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, є дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

Протягом 2008-2009 років позивачка щомісячно отримувала певні кошти відповідно до  ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", які в значній мірі є меншими від розміру визначеного цим Законом(а.с.13,14).

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року  внесено зміни до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"  де  вказано що, дітям війни (крім тих, на яких поширюється  дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи держаної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» таке підвищення провадиться за їх  вибором згідно з одним із законів.

Зазначені зміни набрали чинності з 01 січня 2008 року.  

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року  №10-рп/2008  ці зміни визнані неконституційними.

Таким чином, з 01 січня по 22 травня 2008р.  застосуванню до спірних правовідносин підлягали приписи Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року.  

За таких обставин, дії Управління ПФУ  Чернігівського  району  Запорізької  області стосовно не нарахування позивачці  відповідних виплат у період з 01 січня до 22 травня 2008 року відповідали вимогам  діючого законодавства.

Однак, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року  №10-рп/2008 №2  Управління  ПФУ  Чернігівського  району Запорізької області не провело  нарахування  та  виплати коштів  позивачу  передбачених  ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з 22 травня до 31 грудня 2008 року.

Суд встановив, що цього відповідач не вчинив і продовжував керуватися приписами Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року, які  втратили  чинність.

Отже, Управління ПФУ Чернігівського району Запорізької  області у цей строк допустило бездіяльність та, як наслідок, порушення відповідного права.

Статею  71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» КМУ  надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.  

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом  України "Про соціальний захист дітей війни"  залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.  

Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону  України "Про соціальний захист дітей війни".

Судом встановлено, що Управління ПФУ  Чернігівського  району  Запорізької  області протягом 2009 року цього не здійснювало, а виплати проводились на підставі п.8 Постанови Уряду України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» №530 від 28 травня 2008 року.

Відтак, у зв’язку з неправильним тлумаченням вимог законів відповідач допустив протиправність дій та, як наслідок, порушення права позивача.  

При вчиненні цих дій Управлінню необхідно керуватись положеннями  ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з таких підстав.  

Цією частиною статті Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  

Частиною 3 ст.28   вищевказаного Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частиною першої даної статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом.  

Однак, у даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а лише як коефіцієнт для вирахування розміру щомісячної доплати, передбаченої  ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".  

Відтак, це ніяким чином не суперечить приписам ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».  

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.213-215 ЦПК України, суд  

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі  Запорізької області  про зобов”язання  нарахування  щомісячної  доплати до  пенсії як дитині  війни за період з 22 травня  2008 року по 31 грудня 2009 року - задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької  області нарахувати та виплатити ОСОБА_1  кошти, виплата яких передбачена ст.6 Закону України  "Про соціальний захист дітей війни" , за період з 22 травня 2008року по 31 грудня 2009 року з відрахуванням фактично отриманих коштів за цей же період.

Відмовити   ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині вимог.

На рішення суду до апеляційного суду   Запорізької області через суд першої інстанції може бути подано заяву про апеляційне оскарження  протягом 10 днів з дня проголошення, з подальшою подачею скарги протягом 20 днів або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя                                 Пода  Н.М.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація