Судове рішення #9191610

Справа № 2-2800/10                

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

06 травня 2010 року                             м. Одеса

Суворовський районний суд м.Одеси у складі:

      головуючого судді – Позняка В.С.,

    при секретарі – Голованець Н.Б.,

    за участю представника позивача – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому  судовому засіданні в залі суду № 6 в м.Одесі цивільну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за Договором про надання споживчого кредиту,

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «УкрСиббанк» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення в солідарному порядку заборгованості за Договором про надання споживчого кредиту, посилаючись на те, що  5 березня 2008 року між банком та відповідачем ОСОБА_2  був укладений кредитний договір № 11310463000, відповідно до якого банк надав йому кредит у розмірі 46 500,00 доларів США (що на момент укладення договору дорівнювала еквіваленту  234825, 00 грн. за курсом НБУ),  до 5 березня 2015 року на споживчі цілі, а ОСОБА_2 повинен був повертати отриманий кредит, сплачувати нараховані відсотки у встановлені строки. З метою забезпечення виконання кредитного зобов’язання, 05.03.2008 р. між позивачем та ОСОБА_2 було укладено  іпотечний договір, відповідно до якого він передав в іпотеку нерухоме майно, а саме квартиру, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 48,4 кв. м, житловою площею 29,2 кв.м. Квартира є приватною   власністю іпотекодавця на підставі Договору купівлі-продажу, посвідченого 16 березея 2001 року приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_4, реєстровий № 686.                                                                        

  Також наданий ОСОБА_2 кредит забезпечений договіром поруки № 185519 від 05.03.2008 р., який було укладено між АТ «УкрСиббанк» та  ОСОБА_3. Оскільки відповідачі свої обов’язки за укладеними договорами належним чином не виконали, утворилася заборгованість станом на 21.01.2010 р. у розмірі  52 885,77 дол. США , що по курсу Нацбанку України (1 дол США = 8,0055 грн.)   еквівалентно 423 377,03 грн., які позивач просив стягнути на його користь разом з понесеними судовими витратами.

Представник позивача в попередньому судовому засіданні позовні вимоги підтримав  і просив стягнути з відповідачів заборгованість в повному обсязі.   Відповідачі, сповіщені належним чином про час і місце розгляду справи, у судове засідання не з'явились. Про причини неявки суд не повідомили. Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України. Згідно ст.169 ЦПК України, якщо суд не має відомостей про причину неявки відповідачів, повідомлених належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів.

            Вислухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи та представлені докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на наступних підставах.

            Судом  встановлено,  що   5 березня 2008  року між позивачем та  відповідачем  ОСОБА_2 був укладений кредитний договір № 11310463000, відповідно до якого АТ «УкрСиббанк» надає відповідачу грошові кошти у сумі 46 500,00 доларів США, що по курсу Нацбанку України становило 234 825, 00 грн.,  до 5 березня 2015 року, а останній зобов’язаний був належним чином використати кредит, щомісячно повертати позику та нараховані  банком проценти за користування кредитом у порядку та терміни, встановлені договором.

    У свою чергу з метою забезпечення виконання кредитних зобов’язань між позивачем та відповідачем, 05.03.2008 р. між АКІБ «УкрСиббанк» та ОСОБА_2 було укладено  іпотечний договір, відповідно до якого він передав в іпотеку  квартиру, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 48,4 кв. м, житловою площею 29,2 кв.м., яка є приватною власністю іпотекодавця на підставі  Договору купівлі-продажу, посвідченого 16 березея 2001 року приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_4, реєстровий № 686.                                                                        

Також наданий ОСОБА_2 кредит забезпечений договіром поруки № 185519 від 05.03.2008 р., який було укладено між АТ «УкрСиббанк» та  ОСОБА_3, за яким вона взяла на себе зобов’язання відповідати перед позивачем за зобов’язаннями ОСОБА_2 за кредитним договором. Відповідно до ст. 553 ЦКУ поручитель поручається перед кредитором боржника за виконанння ним свого зобов’язання, а також відповідає перед кредитором за порушення зобов’язань боржником.

    Відповідно до ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.

Позивач свої зобов’язання за кредитним договором виконав у повному об’ємі, надавши ОСОБА_2 вказану суму кредиту. У свою чергу відповідач прийняв позику і використав її на споживчі цілі, але грошові зобов’язання щодо погашення кредиту не виконує.

Згідно з положеннями статей 530, 612  ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у термін, встановлений договором або законом.

Згідно п.п. 1.3,1.4 Договору поруки поручитель відповідає перед позивачем у тому ж обсязі, що й позичальник, у тому числі за повернення основної суми боргу, відсотків, комісій за користування кредитом, відшкодування можливих збитків, за сплату пені та інших штрафних санкцій, зазначених у кредитному договорі. Ці пункти договору поруки цілком відповідають ст.554 ЦК України, в якій зазначено, що при порушенні боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не передбачена додаткова (субсидіарна) відповідальність поручителя.

Згідно з п. 5.5 та розділом 12 кредитного договору, у випадку невиконання або неналежного виконання позичальном своїх зобов’язань за даним договором, банк має право визнати термін дострокового повернення кредиту таким, що настав. При цьому кредит вважається обов’язковим до повернення з моменту отримання позичальником відповідної письмової вимоги банку. В цьому випадку позичальник зобов’язується достроково повернути отриманий кредит та плату за кредит у встановлений заново термін у повному обсязі, а саме протягом 32 календарних днів, рахуючи з дати одержання позичальником повідомлення (вимоги) банку. Терміни дострокового погашення кредиту та сплати плати за кредит вважаються такими , що настали, а кредит і плата за кредит- обовязковим до повернення і сплати у повному обсязі з 41 календарного дня, рахуючи з дати відправлення позичальнику повідомлення (вимоги) банку про дострокове повернення кредиту та плати за кредит, у випадку неотримання позичальником вищевказаного повідомлення (вимоги) банку внаслідок зміни позичальником адреси (без попереднього про це письмового повідомлення банку), або з інших підстав протягом 40 календарних днів, рахуючи з дати направлення позичальнику повідомлення (вимоги) банку.

Враховуючи викладене, 14.09.2009 р. ОСОБА_2 рекомендованою кореспонденцією за останнім відомим місцем його проживання направлено письмову вимогу про дострокове повернення кредиту. Проте заборгованість не було погашено.

Пунктом 9.2 кредитного договору встановлено, що підписанням цього договору позичальник підтверджує, що він повністю розуміє всі умови данного договору, свої права та обов’язкиза даним договором та повністю погоджується з ними. Таким чином, ОСОБА_2 відомо про можливість застосування процедури дострокового повернення кредиту та звернення стягнення на предмет застави, оскільки зазначені положення вказані в договорі, який підписаний ним особисто. До того ж п.5 ст.653 ЦК України, у випадках, якщо договір змінений або розірваний у зв’язку з істотним порушенням договору однією із сторін, наділяє другу сторону правом вимагати відшкодування збитків, завданих зміною або розірванням договору, якому кореспондує закріплене у ст. 623 ЦК України зобов’язання боржника, який порушив зобов’язання, відшкодувати кредиторові завдані збитки.

У зв’язку з цим, відповідно до розрахунку станом на 21 січня 2010 року, загальний розмір заборгованості відповідачів перед позивачем становить 423 377, 03 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ на зазначену дату складає 52  885, 77 дол. США, які складаються з :

- суми заборгованості за основним  та простроченим кредитом – 352 939,52 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ становить 44 087, 13 дол. США;

- суми заборгованості по строковим та простроченим процентам за користування кредитом – 58 488,74 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ становить 7 306,07 дол. США;

- суми пені за несвоєчасне погашення заборгованості за кредитом – 5 497,40 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ становить 686,70 дол. США;

- суми пені за несвоєчасне погашення заборгованості по процентам за користування кредитом – 6 451,37 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ становить 805,87 дол. США.  

Відповідно до вимог ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно з вимогами ст.526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до п.2.2 договору поруки у випадку невиконання ОСОБА_2 зобов’язань за кредитним договором, АТ "УкрСиббанк" має право пред'явити свої вимоги безпосередньо   до ОСОБА_3, які є обов'язковими до виконання. Однак, взяті на себе зобов'язання за договором поруки ОСОБА_3 також не виконані.

Таким чином, виходячи із встановленого у судовому засіданні факту неналежного виконання відповідачами прийнятих  на себе кредитних зобов’язань, приймаючи до уваги недопустимість односторонньої відмови від виконання договірних зобов’язань, суд дійшов до висновку, що пред’явлені позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають судовому захисту шляхом стягнення з відповідачів суми боргу по кредитному договору, відсотків та суми штрафу.

Таким чином, заборгованість за кредитом у сумі 423 377,03 грн., що еквівалентно по курсу НБУ 52885,77 дол. США, слід солідарно стягнути з відповідачів.

    Відповідно до ст.88 ЦПК України з відповідачів також підлягають солідарному стягненню на користь позивача понесені ним і документально підтверджені судові витрати: 1700,00 грн. – судовий збір, 30 грн. – витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Керуючись ст.ст. 526, 625, 1048, 1049, 1050 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 88, 209, 212-215, 224 - 227, 233 ЦПК України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за  договором  про надання споживчого кредиту в розмірі 423 377, 03 грн. задовольнити.

    Стягнути в солідарному порядку з  ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований та проживає за адресою:АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий 01.02.2008 р. Суворовським РВ ОМУ УМВС України в Одеській обл.), ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2, місце народження: м. Краснодон, Луганська обл., зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_2, паспорт серії НОМЕР_4, виданий 07.09.2006 р. Хаджибеївським ВМ Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській обл.,)  на користь  Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» заборгованість за кредитним договором №11310463000 від 05.03.2008 року у розмірі 423 377,03  грн.

Стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь  Публічного акціонерного товариства  «УкрСиббанк» судовий збір – 1700,00 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи – 120 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Суворовський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного суду, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

             Суддя: /підпис/

Вірно

    Суддя:                                 Позняк В.С.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація