Справа № 2-а-89,2008 року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
8 травня 2008 року Ставищенський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді: Мельничук В.П.,
при секретарі: Карабань З.І.,
за участю позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ставище справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ставищенської районної державної адміністрації Київської області про зобов'язання надати статус інваліда війни,
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася з вказаним позовом ОСОБА_1, посилаючись на те, що 9 липня 1998 року її була встановлена II група інвалідності (довічно). Зазначене захворювання пов'язане з роботами ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
20 березня 2008 року вона звернувся з заявою до відповідача з проханням встановити їй статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", згідно якого до інвалідів війни належать особи, які залучалися до складу формувань Цивільної оборони та які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Листом від 27 березня 2008 року № 445 відповідачем було відмовлено в задоволенні її прохання. Свою відмову відповідач обґрунтовував тим, що надані документи не в повній мірі свідчать про те, що вона, приймаючи участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, перебував у складі формування цивільної оборони.
Позивачка просить суд визнати неправомірними дії (бездіяльність) управління праці та соціального захисту населення Ставищенської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови у встановленні статусу інваліда війни та зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Ставищенської РДА встановити їй статус інваліда війни.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, підтвердила обставини, на які посилається в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, відповідач до суду подав заяву в якій просить справу слухати без участі їхнього представник.
Відповідач до суду подав заперечення на позов, в якому зазначив, що позивач дійсно звертався до їх управління із заявами про встановлення йому статусу інваліда війни, приклавши до заяви зазначені в позовній заяві документи. При вирішенні цього питання управління керується листами Міністерства праці та соціальної політики України з відповідним роз'ясненням від 28.03.2006 р. за № 146/0/15-06/014 та листа Головного управління праці та соціального захисту населення Київської облдержадміністрації від 30.01.2006 р. за № 03/224, відповідно до яких чинність п. 9 ст. 7 Закону України „Про статус ветеранів війно, гарантії їх соціального захисту" поширюється лише на осіб, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі воєнізованих формувань. На позивача, який приймав участь під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі невоєнізованого формування цивільної оборони, не поширюється чинність вказаної норми.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачки та дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
З копій довідки управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної держадміністрації від 14 березня 2008 року за № 01-08/266 (а.с. 11), копії витягу з протоколу № 7/2008 засідання комісії з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони від 14 березня 2008 року (а.с. 12), копії виписки з наказу №83 від 12.11.1986 року (а.с. 13), копії табелю обліку робочого часу за листопад 1986 року (а.с. 14-15), встановлено, що позивачка в 1986 році працювала в Ставищенській райсанепідемстанції дезінструктором профдезвідділу; з 13 листопада 1986 року по 14 листопада 1986 року виконувала поставлені завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування медичної служби ІДО Київської області від Ставищенської районної СЕС в 30-ти кілометровій зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
Як встановлено в судовому засіданні, 9 липня 1998 року позивачці була встановлена друга група інвалідності (довічно). Зазначене захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копіями посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та громадянина, захворювання якого пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи (категорії 1) НОМЕР_1 від 22.07.1998 року (а.с. 7), вкладкою до посвідчення від 22.07.1998 року, витягом з акту огляду МСЕК серії КИО - 1 № 067781 від 09.07.1998 року (а.с. 8).
Відповідно до п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМ України від 12.05.1994 року № 302, "Посвідчення інваліда війни" видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення.
Судом встановлено, що 20 березня 2008 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про встановлення їй статусу інваліда війни. Листом від 27.03.2008 року № 445 відповідач дав роз'яснення позивачці про причини незадоволення її заяви, мотивувавши це тим, що згідно роз'яснень Міністерства праці та соціальної політики України чинність п. 9 ст. 7 Закону України „Про статус ветеранів війно, гарантії їх соціального захисту" поширюється лише на осіб, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На громадян, які були у складі формувань чи підрозділів різних міністерств, чинність вказаної норми не поширюється. Позивачці було роз'яснено, що підставою для надання учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС статусу інваліда війни є довідки, що надаються управлінням з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і підтверджують залучення особи до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації аварії на ЧАЕС (а.с. 10).
Згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Як встановлено судом, позивачка була залучена до складу формувань Цивільної оборони та стала інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а тому відповідно до вищевказаної норми має право на встановлення статусу інваліда війни і на отримання документа, що підтверджує зазначений статус.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на листи Міністерства праці та соціальної політики України від 28.03.2006 р. за № 146/0/15-06/014, оскільки вони не являються нормативними актами та суперечать нормі п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та іншим матеріалам справи.
Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що слід зобов'язати відповідача надати позивачці статус інваліда війни.
Керуючись ст. ст. 4,7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМ України від 12.05.1994 року № 302, ст. ст. 11,12,17,71,86,159,160,163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Ставищенської районної державної адміністрації Київської області встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови до Київського апеляційного адміністративного суду через Ставищенський районний суд на протязі десяти днів з дня її проголошення.