Судове рішення #9159944

                                                                                                                                    Справа № 2-2144/10

                   

                                                             ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

                                                             ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                                                                                                                   

 12 травня 2010 року        Зарічний районний суд м. Суми в складі:

                                        головуючого –  судді Мальованої В.В.

                                        при секретарі – Хоменко К.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за  позовом публічного акціонерного товариства «Укргазбанк» в особі Сумської філії АБ «Укргазбанк» до ОСОБА_1,ОСОБА_2

 про стягнення заборгованості за кредитним договором, звернення стягнення на предмет іпотеки, -

                                                              В С Т А Н О В И В:

Позивач свої вимоги мотивує тим, що згідно кредитного договору № 157/08-ЖКПФ від 03.04.2008 року ОСОБА_1 був наданий кредит в сумі 71185 доларів США зі сплатою 12,5 % річних та з кінцевим терміном їх повернення 02.04.2038 ОСОБА_1 зобов’язався повернути вказані грошові кошти у строки, зазначені в кредитному договорі. Погашення відповідної частини кредиту та нарахованих відсотків ОСОБА_1 повинен здійснювати щомісяця у розмірі та строки визначені кредитним договором. Забезпеченням виконання ОСОБА_1своїх зобов’язань по кредитному договору є договір іпотеки згідно якого предметом договору стали майнові права на нерухомість,будівництво якої незавершено,за Договором відступлення майнових прав № 60 від 03.04.2008 року,що укладений між ОСОБА_1та ТОВ Фінансова компанія Сумбуд інцест.Предметом іпотеки стала однокімнатна квартира ,що  розташована за адресою: АДРЕСА_1, загальною орієнтованою площею 90,5 кв.м.Також в забезпечення виконання зобов’язань за кредитним договором було укладено договір поруки №153/08-ПФО від 03.04.2008 року, відповідно до якого ОСОБА_2зобов’язалась нести солідарну відповідальність з ОСОБА_3  по зобов’язаннях, що виникають з кредитного договору. Зобов’язання по кредитному договору ОСОБА_1. не виконуються, порушуються порядок і строки сплати відсотків.

Відповідно до умов договору іпотеки, банк має право задовольнити із вартості предмету іпотеки свої вимоги щодо повернення суми наданого кредиту, сплати відсотків за користування кредитом, сплати пені за прострочення повернення кредиту та сплати відсотків, відшкодування збитків та витрат, викликаних порушенням кредитного договору у випадку несплати відповідачем банку будь-якої суми у такому розмірі, в такій валюті, у такий строк та в такому порядку, як це встановлено в кредитному договорі. В зв’язку з тим, що ОСОБА_3не виконує своїх зобов’язань за кредитним договором, просить суд постановити рішення яким стягнути в солідарному порядку із ОСОБА_3 та ОСОБА_2заборгованість по кредитному договору  в сумі 74826,42  доларів США  та 7681,37 грн.,штраф за порушення умов договору іпотеки щодо страхування предмету іпотеки в сумі 19 457,50 грн.У рахунок погашення заборгованості звернути стягнення на предмет іпотеки: однокімнатну квартиру,  що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, яка належить відповідачу ОСОБА_1для задоволення вимог ПАТ АБ «Укргазбанк» за кредитним договором, а також стягнути з відповідачів судові витрати в сумі 1820 гривень.

В судове засідання представник позивача не з’явився,в своїй заяві позовні вимоги підтримав,просить їх задовольнити,проти постановлення заочного рішення не заперечує.

Відповідачі повідомлені належним чином про час і місце розгляду справи, але до суду не з’явилися, про причини своєї неявки суду не повідомили. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.  

Суд,  дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

03.04.2008 року ВАТ АБ «Укргазбанк» в особі Сумської філії укладено з ОСОБА_1кредитний договір № 157/08-ЖКПФ  згідно якої останньому були надані грошові кошти в сумі 71 185 доларів США на строк до 02.04.2038 року. Погашення відповідної частини кредиту та нарахованих відсотків ОСОБА_1 повинен здійснювати щомісяця у розмірі та строки визначені кредитним договором. Забезпеченням виконання ОСОБА_1своїх зобов’язань по кредитному договору є договір іпотеки № 128/08-ІФ від 03.04.2008 року, предметом якого стали майнові права на нерухомість,будівництво якої незавершено.Після введення об’єкту будівництва в експлуатацію та оформлення права власності ОСОБА_1не здійснив дії щодо укладення змін до іпотечного договору та внесення до реєстрів інформації щодо предмету іпотеки.В іпотеку банку надано  нерухоме майно, а саме: однокімнатна квартира , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 16-18).

Також в забезпечення кредитного договору, укладеного з ОСОБА_1, 03.04.2008 року  публічним акціонерним товариством «Укргазбанк» в особі Сумської філії АБ «Укргазбанк» було укладено з ОСОБА_2 договір поруки, відповідно до п. 1.2; 1.3 якого поручитель відповідає за повернення заборгованості за кредитним договором в тому ж об’ємі, що і позичальник – за сплату кредиту, процентів за користування кредитом, неустойки (штрафи, пені) за невиконання або неналежне виконання зобов’язань – в повному об’ємі та несе солідарну відповідальність з позичальником перед кредитором за порушення виконання зобов’язань по кредитному договору. (а. с. 20-21).    

 Внаслідок недобросовісного виконання ОСОБА_1 своїх зобов’язань по кредитному договору щодо своєчасного повернення кредиту та сплати відсотків за користування грошовими коштами станом на 25.12.2009 року заборгованість за кредитним договором складає 74826,42 доларів США, а саме: заборгованість за кредитом в розмірі 69009,86 доларів США, заборгованість за процентами в розмірі 5816,56 доларів США; заборгованість по пені за прострочення строків сплати процентів та кредиту в сумі 7681 гривень 37 коп., що підтверджується розрахунком суми заборгованості на а. с. 24.

Відповідно до п. 3.1.5 договору іпотеки, у випадку, якщо в момент настання терміну виконання будь-якого зобов’язання за кредитним договором (сплата процентів та/або повернення кредиту), зобов’язання Іпотекодавцем в повному обсязі або в частині виконано не буде, Іпотекодержатель має право одержати задоволення своїх вимог шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки, а саме: за рахунок коштів, виручених від реалізації предмета іпотеки, одержати задоволення своїх вимог на свій розсуд переважно перед іншими кредиторами. Крім того відповідно до п. 6.1 Іпотекодержатель набуває права звернення стягнення на предмет іпотеки, якщо у момент настання строку виконання зобов’язання за кредитним договором воно не буде виконане належним чином, а саме при повному або частковому неповерненні кредиту (чергового платежу за кредитом) та/або при несплаті або частковій несплаті процентів та/або несплаті або частковій несплаті штрафних санкцій у встановлені кредитним договором строки. Згідно п. 6.3 за рахунок предмета іпотеки Іпотекодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, що визначається на момент фактичного задоволення, включаючи суму кредиту, процентів, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання (а у випадках передбачених законом, кредитним чи договором іпотеки, - пеню, штраф), витрати, пов’язані з пред’явленням вимоги за кредитним договором і зверненням стягнення та реалізації предмета іпотеки, витрати на утримання і збереження предмета іпотеки, витрати на страхування предмета іпотеки, а також інших збитків, завданих порушенням умов кредитного договору або договору іпотеки (а. с. 16-19).

Статтею 7 Закону України «Про іпотеку» передбачено, що за рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити свою вимогу за основним зобов’язанням у повному обсязі або в частині, встановленій іпотечним договором, що визначена на час виконання цієї вимоги, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь-якого збільшення цієї суми, яке було прямо передбачене умовами договору, що обумовлює основне зобов’язання. Якщо інше не встановлено законом або іпотечним договором, іпотекою також забезпечуються вимоги іпотекодержателя щодо відшкодування витрат пов’язаних з пред’явленням вимоги за основним зобов’язанням і звернення стягнення на предмет іпотеки.  Згідно ч. 1 ст. 33 зазначеного закону та ст. 589 ЦК України у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов’язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов’язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки. За рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов’язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв’язку із пред’явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором. Звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання. Згідно вимог ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.  Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.

Виконання зобов’язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою (штрафом, пенею) та порукою, що передбачено ст. 546 ЦК України.

Відповідно до ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов’язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов’язання боржником. Згідно ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.  

Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача порушене, підлягає захисту і з відповідачів в солідарному порядку необхідно стягнути на користь позивача заборгованість за кредитним договором в сумі 69009,86 доларів США,в тому числі прострочена заборгованість по кредиту  1779,66 доларів США,заборгованість по відсоткам -5816,56 доларів США,в тому числі прострочена заборгованість по відсоткам  5248,24 доларів США ,пеня за прострочення строків сплати  процентів та строків повернення кредиту в сумі 7681,37 грн.,а всього 74 826,42 доларів США та 7681,37 грн.,штраф  за порушення умов договору іпотеки в сумі 19 457,50 грн. та судові витрати в сумі 1820,00 гривень по сплаті судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Так як ОСОБА_3своїх зобов’язань  по кредитному договору не виконує, є обґрунтованими і позовні вимоги про звернення стягнення  на предмет іпотеки, а тому вони також підлягають задоволенню та з врахуванням положень ст. 39 Закону України «Про іпотеку» необхідно звернути стягнення на однокімнатну квартиру , що знаходиться в АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_1 для задоволення вимог публічного акціонерного товариства «Укргазбанк» в особі Сумської філії АБ «Укргазбанк» за кредитним договором  № 157/08-ЖКПФ від 03.04.2008 року в розмірі 74826,42 доларів США, з яких заборгованість за кредитним договором в сумі 69009,86 доларів США,в тому числі прострочена заборгованість по кредиту  1779,66 доларів США,заборгованість по відсоткам -5816,56 доларів США,в тому числі прострочена заборгованість по відсоткам  5248,24 доларів США ,пеня за прострочення строків сплати  процентів та строків повернення кредиту в сумі 7681,37 грн.,а всього 74 826,42 доларів США та 7681,37 грн.,штраф  за порушення умов договору іпотеки в сумі 19 457,50 грн. ,а також судові витрати

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11,  526,530,543,  553-554, 572, 589-590, 610, 611, 612, 625, 1049, 1050, 1054 ЦК України, Законом України «Про іпотеку» № 898-ІУ від 05.06.2003 року, ст. ст. 4, 10, 11, 57-60, 88, 212, 214-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд

                                                                  В И Р І Ш И В:

Позов  публічного акціонерного товариства «Укргазбанк»в особі Сумської філії АБ «Укргазбанк» задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1,ОСОБА_2  в солідарному порядку на користь  публічного акціонерного товариства «Укргазбанк» в особі Сумської філії АБ «Укргазбанк» заборгованість за кредитним договором № 157/08-ЖКПФ від 03.04.2008 року в сумі 74826,42 доларів США , пеню за прострочення строків сплати процентів та кредиту в сумі 7681 гривень 37 коп. та судові витрати в сумі 1820 гривень. В рахунок погашення заборгованості звернути стягнення на однокімнатну квартиру ,що розташована за адресою: АДРЕСА_1, вартістю 389 150.00 гривень, яка належить ОСОБА_1 для задоволення вимог публічного акціонерного товариства  «Укргазбанк» в особі Сумської філії АБ «Укргазбанк» за кредитним договором  №  157/08-ЖКПФ від 03.04.2008 року в розмірі 74826.42 доларів США, з яких заборгованість за кредитом в розмірі 69009.86 доларів США, заборгованість за процентами в розмірі 5816.56 доларів США; заборгованість по пені за прострочення строків сплати процентів та кредиту в сумі 7681 гривень 31 коп., а також вимог по відшкодуванню судових витрат в сумі 1820 гривень.

 Відповідач протягом десяти днів з дня отримання копії заочного рішення можуть подати до Зарічного районного суду м. Суми заяву про його перегляд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про перегляд заочного рішення.

 Позивач протягом десяти днів з дня проголошення рішення може подати заяву до Зарічного районного суду м. Суми про його апеляційне оскарження. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не буде подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду Сумської області через Зарічний районний суд м. Суми протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в двадцятиденний строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

                    Суддя                                                                                          В.В.Мальована

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація