Судове рішення #9154361

Справа № 2-А-336/2010р.

Категорія № 2.31

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

13 травня 2010 року                                                                                                           м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі :          

Суддя - Грибан І.О.,

                               секретар с/з – Шпаковська Ю.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернулася до суду з даним позовом, в якому висуває вимоги до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира. В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що вона, як застрахована особа, відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та поховання» має право щомісячно отримувати допомогу на дитину у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, передбаченого Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік. Однак, відповідачем в порушення прав позивача виплати здійснювалися в меншому розмірі. Просила визнати дії відповідача неправомірними та стягнути з відповідача на свою користь недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 8406, 00 грн. за період з 01.08.2008р. по 31.12.2009р.

В судовому засіданні позивачка свій адміністративний позов підтримала в повному обсязі з тих самих підстав.

Від відповідача надійшли письмові заперечення на позов. Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала щодо позову, в подальшому в судове засідання не з’явилася, про розгляд справи повідомлялася належним чином.

Справа розглядалася без участі представника відповідача.

Розглянувши справу в межах позовних вимог, заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.

Позивач являється матір’ю малолітньої дитини, що підтверджується свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_1, виданим Відділом РАЦС Житомирського МУЮ 26.03.2008р., актовий запис № 767 (а.с. 5).

Правовідносини між сторонами виникли в сфері публічно-правових щодо виконання відповідачем, як органом владних повноважень, функцій по реалізації державою соціального забезпечення населення, що регулюються Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (далі - Закон).

Позивач є застрахованою особою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, а тому за правилами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» має право на щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

    Стаття 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

    Згідно Закону України «Про бюджет України на 2008р.» дію ст.ст. 41 та 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» зупинено на 2008 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р. ці положення Закону України «Про державний бюджет на 2008р.» визнано неконституційними.

            Відповідно до вимог ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.

             В рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2008р. вказується, що саме Верховною Радою України, поза межами повноважень, протягом останніх років при затвердженні бюджетів країни на відповідні роки включалися до бюджету положення, якими обмежувалися чи зупинялися дії окремих законів щодо встановлення пільг, компенсацій і гарантій, а відповідно і обмежувалися  бюджетні асигнування на виконання соціальних програм. Тому, вина Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира у виплаті щомісячної соціальної допомоги в меншому розмірі відсутня.

           Однак, відповідач був зобов’язаний, відповідно до рішення Конституційного Суду України, після 22.05.2008р. здійснювати нарахування допомоги на дитину у розмірі прожиткового мінімуму на одну особу, визначеному ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008р.». Бездіяльність відповідача призвела до того, що не нараховані позивачці кошти не були визначені як заборгованість і не профінансовані Фондом.

            Докази щодо відсутності у відповідача можливості внесення змін розміру виплат допомоги на електронних носіях інформації відповідачем не надані.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач звернулася до суду 25.01.2010р., клопотання щодо поновлення пропущеного строку звернення до суду із доказами поважності його пропущення не надано.

Пропущення строків звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за 2008 рік за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Відповідач у своїх письмових запереченнях на позов ставить питання про застосування наслідків порушення строків звернення до адміністративного суду.

Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення допомоги за період з 01.08.2008р. по 31.12.2008р. не підлягають задоволенню.

Керуючись  ст.ст.  11, 52, 69, 71, 99, 100, 158, 160, 163 КАС України, Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р., Законом України «Про державний бюджет на 2008р.», суд –  

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги задовольнити частково.  

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо проведення перерахунку, виплачених ОСОБА_2 за період   з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира здійснити перерахунок та виплату, виплачених ОСОБА_2 за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму на 2009р.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

           Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Житомирської області шляхом подання через Богунський районний суд протягом десяти днів, починаючи з дня її проголошення, заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.

           Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви на апеляційне оскарження, якщо така заява або апеляційна скарга не були подані.

           

Суддя                                                                                                                  І.О. Грибан                                                                                                          

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація