Справа № 22ц-1883 Головуючий в 1 інстанції:Васильєва Н.М.
Доповідач: В.М. Луганська
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2010 року колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Луганської області в складі:
Головуючого судді: Луганської В.М.
суддів: Яреська А.В., Борисова Є.А.
при секретарі: Мороз О.О.
Розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Луганську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська на постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 05 травня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_1 д Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії,-
В С Т А Н О В И Л А:
В березні 2009 р. позивач звернувся в суд з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він відноситься до категорії “діти війни” та відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Посилаючись на те, що відповідач таке підвищення йому не виплачував, просив відновити пропущений строк для звернення в суд, визнати дії відповідача з цього питання неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити йому нарахування та виплату підвищення до пенсії за період з 2006 року по 2008 рік у сумі 3891,90 грн.
Постановою Жовтневого районного суду м. Луганська від 05.05.2009 року позов задоволено частково. Зобов’язано відповідача здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії позивачу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, за період з 22 травня по 31 грудня 2008 року у сумі 715 грн. 23 коп.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла такого висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком та відноситься до категорії громадян, яким встановлено статус дитини війни.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які набули правового статусу дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України "Про соціальний захист дітей війни".Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Дію ст.6 вказаного Закону зупинено на 2006 рік згідно із Законом України від 20.12. 2005 року №3235-IV „Про Державний бюджет України на 2006 рік”.
Відповідно до ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" дія статті 6 Закону України "Про соціальній захист дітей війни" була зупинена. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6 – рн/2007 положення статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якими була зупинена дія ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" визнані такими, що не відповідають Конституції.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу11 „Внесення змін до деяких законодавчих актів україни”, закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Вирішуючи спір і задовольняючи позов частково, суд правомірно виходив з того, що УПФ як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти у відповідності з вимогами статті 6 Закону N 2195-IV і здійснити позивачу відповідні нарахування (за той періоду часу, коли дія цієї норми не була зупинена), але у порушення вимог указаної статті таких нарахувань не проводило, чим і допустило протиправну бездіяльність. Суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо задоволення заявлених вимог в межах річного строку звернення до суду.
Проте не можна погодитися з рішенням суду в частині визначення судом конкретної суми підвищення до пенсії – 715,23 грн. з таких підстав.
Зобов’язав відповідача здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії позивачу у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком у сумі 715 грн. 23 коп., суд фактично сам зробив цей перерахунок і фактично стягнув цю суму з відповідача, що не відповідає вимогам ст.ст. 21, 105, 162 КАС України.
Тобто постанова суду в цій частині ухвалена з порушенням норм процесуального права. І тому постанову суду першої інстанції необхідно змінити, зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити нарахування та виплату не користь ОСОБА_2 щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії у розмірі передбаченому ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року з урахуванням здіснених виплат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 307, 309, 316, 319 ЦПК України, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» № 1691-VI від 18 лютого 2010 р., колегія судів,-
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська задовольнити частково.
Постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 05 травня 2009 року змінити в частині зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії у сумі 715, 23 грн. і в цій частині постановити нове рішення яким зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити нарахування та виплату не користь ОСОБА_1 щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії у розмірі передбаченому ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року з урахуванням здіснених виплат.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Рішення набирає чинності з моменту його проголошення, але може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двох місяців з моменту її проголошення безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий: судді: