Справа № 2-10657/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2010 року
Рівненський міський суд у складі :
головуючого - судді Мельника О.В.,
при секретарі Яремі Г.В.,
з участю представника позивача Правденко О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівному справу за позовом відкритого акціонерного товариства “Райффайзен Банк Аваль” до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення боргу,
В С Т А Н О В И В :
У позовній заяві вказується, що 21 червня 2006 року між ВАТ “Райффайзен Банк Аваль” та ОСОБА_6 було укладено кредитний договір №014/53-05/47772, згідно якого останнім було отримано кредитні кошти в розмірі 3000 доларів США. Відповідно до кредитного договору та графіку погашення кредиту відповідач зобов'язаний погашати заборгованість по кредиту щомісячними платежами у розмірі 1/36 від суми кредиту та відсотки за користування кредитними коштами. З дня видачі кредиту за кредитним договором відповідачем не було виклнано зобов’язання за кредитним договором, хоча банк зі свого боку виконав зобов’язання повністю. У зв'язку з цим у відповідача утворилась заборгованість в розмірі 4464,9 доларів США, з яких 1595,32 доларів США- непогашена сума кредиту, 389,7 доларів США – несплачені проценти, 2479,88 долари США- пеня. Відповідно до п.6.5 Кредитного договору, позивач має право достроково стягнути заборгованість за кредитом, нараховані відсотки за користування кредитом, у випадках невиконання боржником умов договору. Відповідно до п.9.1. кредитного договору, за порушення строків повернення кредитної заборгованості та відсотків за користування кредитом відповідач сплачує позивачу пеню в розмірі 0,5% від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Відповідно до договорів поруки від 21.06.2006р., укладених в забезпечення виконання зобов’язань за кредитним договором, фінансовими поручителями за зобов’язаннями ОСОБА_3 виступають ОСОБА_4, та ОСОБА_5.. Відповідно до п.2.1. договорів поруки, у випадку невиконання боржником взятих на себе зобов'язань по кредитному договору, поручитель несе солідарну відповідальність перед кредитором на рівні з боржником за повернення сум кредиту, нарахованих відсотків за користуванням кредитом та штрафних санкцій.
Представник позивача з указаних підстав позов підтримала та просила суд стягнути з відповідачів солідарно вказану в позовній заяві суму заборгованості на користь ВАТ “Райффайзен Банк Аваль”.
Відповідач ОСОБА_3 позов визнав повністю, підтвердив факти підписання кредитного договору, отримання коштів у розмірі 3000 доларів США та не заперечував щодо розміру заборгованості, визначеної позивачем у позовній заяві.
Відповідачі ОСОБА_4, та ОСОБА_5 на розгляд справи до суду не з’явились, про поважність причин своєї неявки суд не повідомили, хоча про день та час судового засідання повідомлялись належним чином.
Вислухавши пояснення представника позивача, пояснення відповідача, дослідивши письмові докази, суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що 21 червня 2006 року між ВАТ “Райффайзен Банк Аваль”, як кредитором та ОСОБА_3 як позичальником було укладено кредитний договір №014/53-05/47772, згідно якого, останнім було отримано кредитні кошти в розмірі 3000 доларів США.
Відповідно п. 5.1 кредитного договору позичальник зобов’язався щомісячно до 15 числа кожного місяця, починаючи за місяцем наступним, після отримання кредиту частково щомісячними платежами погашати кредит, відповідно до графіку його погашення в розмірі 1/36 від суми ліміту отриманого кредиту та проводити щомісячне погашення відсотків за користування кредитом й остаточний розрахунок провести до 19.06.2009 року.
Судом безспірно встановлено, що з дня видачі кредиту за кредитним договором відповідачем вказане зобов’язання належним чином не виконувалось.
У зв'язку з порушенням графіку погашення кредиту в відповідача 1 утворилась заборгованість по платежах по основній сумі кредиту в розмірі 4464,9 доларів США, з яких 1595,32 доларів США- непогашена сума кредиту, 389,7 доларів США – несплачені проценти, 2479,88 долари США- пеня.
Відповідно до п.6.5 кредитного договору, позивач, як кредитор має право достроково стягнути заборгованість за кредитом, нараховані відсотки за користування кредитом та штрафні санкції, у випадках невиконання відповідачем, як боржником умов договору.
Відповідно до п.9.1. кредитного договору, за порушення строків повернення кредитної заборгованості, процентів за користування кредитом та комісій, передбачених положеннями кредитного договору, позичальник сплачує кредитору пеню в розмірі 0,5% від суми простроченого платежу, за кожний день прострочення, починаючи з наступного дня після закінчення строку виконання зобов’язань, зазначених у кредитному договорі, що відповідно до розрахунку на 26.10.2009 року становить 2479,88 доларів США.
Як слідує із п. 6.5. кредитного договору, кредитор має право достроково стягувати заборгованість за кредитом, нараховані відсотки за користування кредитом у випадках невиконання позичальником умов цього договору.
Факт невиконання в порушення вимог ст. 526. ст. 1050, ст. 1054 ЦК України вказаного зобов’язання за кредитним договором підтверджується дослідженим судом розрахунком заборгованості, згідно з яким розмір заборгованості відповідача 1 становить 4464,9 доларів США, з яких 1595,32 доларів США- непогашена сума кредиту, 389,7 доларів США – несплачені проценти, 2479,88 доларів США- пеня.
21 червня 2006 року між позивачем та відповідачами ОСОБА_5 та ОСОБА_4 було укладено договори поруки в забезпечення виконання зобов’язання відповідача 1 по кредитному договору.
Відповідно до п.2.1. вказаних договорів, у випадку невиконання боржником взятих на себе зобов’язань по кредитному договору, поручитель несе солідарну відповідальність перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу за кредитним договором, нарахованих відсотків за користування кредитом та неустойки.
Отже, кредитор наділений правом заявляти свої вимоги, як до боржника за основним зобов’язанням, так і до поручителя, оскільки останні несуть солідарну відповідальність за основним зобов’язанням, а тому на підставі ст.ст. 553,554 ЦК України, позов у частині солідарного стягнення з відповідачів казаної вище заборгованості підлягає до задоволення повністю.
Згідно з офіційним курсом НБУ станом на день розгляду справи судом, 100 доларів США коштує 800 гривень, а тому позов підлягає задоволенню на суму 35719 гривень 20 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,11,60,81,88,212,214,215 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на користь відкритого акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» заборгованість за кредитним договором в сумі 35719 гривень 20 копійок, а також 357 гривень 19 копійок витрат по оплаті державного мита та 120 гривень витрат на інформаційно – технічне забезпечення розгляду справи.
На рішення може бути подано апеляцію до апеляційного суду Рівненської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка повинна бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду через Рівненський міський суд.
Суддя