Судове рішення #9122883

                                                                                                                                                                                                                                                            Справа № 2-а-720/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 березня 2010 року                                                      м. Торез

Торезький міський суд Донецької області у складі:

Головуючої-судді                             Куракової В.В.

при секретарі                                   Тумарової К.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Тореза адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання дій відповідача протиправними, зобов’язання здійснити нарахування та виплату  доплати до пенсії як дитині війни,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, про зобов’язання здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за період з 28.01.2009 р. по 31.12.2009 р., в якому зазначено, що має статус «дитина війни» та згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яку повинен нараховувати та виплачувати відповідач. Просив зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за вищевказаний період.

Позивач в судове засідання не з’явився, надав заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності.

Відповідач, повідомлений належним чином про дату судового засідання, в судове засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив.

На підставі досліджених доказів судом встановлені наступні фактичні обставини:

Позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного Фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії, яка призначена за вислугу років згідно ЗУ „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ”, має статус „Дитини війни” (а.с. 5).

В 2009 році позивачу ГУПФУ виплачувалося підвищення пенсії в розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у  справах  щодо  оскарження рішень,  дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на   підставі,   у  межах  повноважень  та  у  спосіб,  що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 1 Розділу ІV – Прикінцеві положення Закону України „Про соціальний захист дітей війни” № 2195-ІV від 18.11.2004 року, цей закон набирає чинності з 01 січня 2006 року.

Згідно ст. 6 зазначеного Закону (в редакції чиній до 31.12.2007 року та після 22.05.2008 року), дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, визнано  такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 41 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими були внесені зміни до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.

Згідно п. 5 резолютивної частини зазначеного Рішення, положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Закон України від 26.12.2008 р. «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не містить відомостей про зупинення дії ст. 6 вищевказаного закону на 2009 рік.

Статтею 71 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 р. встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Вказана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із ЗУ „Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже, нарахування та виплата у 2009 р. дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм ЗУ „Про соціальний захист дітей війни”      

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року (набрав чинності з 01 січня 2004 року), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України „Про прожитковий мінімум” № 966-ХІ від 15.07.1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 4 ст. 1 цього ж Закону, до осіб, які втратили працездатність, відносяться …  непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку.

           Згідно ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 17 Закону України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, до числа основних державних соціальних гарантій включаються …мінімальний розмір пенсії за віком… Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст. 58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.

Згідно ст. 54 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”, установлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо підвищення позивачу пенсії як “Дитині війни” на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком у період з 28.01.2009 р. по 31.12.2009 р., суд виходить з того, що в зазначений період було чинним закріплене ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” право позивача як “Дитини війни” на підвищення його пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка (мінімальна пенсія за віком) визначається у розмірі прожиткового мінімуму для для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За наведених обставин, дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу виплат у період з 28.01.2009 р. по 31.12.2009 р. в неналежному розмірі є протиправними і позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

    З Державного Бюджету на користь позивача слід стягнути понесені ним судові витрати з оплати судового збору.

Керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 46 Конституції України, ст. 6, ст. 1 Розділу IV  Прикінцевих положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195- IV від 18.11.2004 року, ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ч. 4 ст. 1,  абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», ч.ч. 2, 3 ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»,  ст.ст. 9, 11, 14, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -  

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як «дитині війни» задовольнити.

Визнати бездіяльність Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо нездійснення ОСОБА_2, як «дитині війни», нарахування та виплати підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 28.01.2009 р. по 31.12.2009 р.  протиправною.

Зобов’язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області   здійснити ОСОБА_2 нарахування та виплату як «дитині війни»  підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 ЗУ „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 28.01.2009 р. по 31.12.2009 р. з урахуванням фактично сплачених   сум.

Присудити за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Торезький міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу – з дня складання в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до Донецького апеляційного адміністративного суду або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя                                                       В.В. Куракова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація