Cправа №2-896/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2010 року Оболонський районний суд м.Києва в складі :
головуючого - судді Поліщук Н.В.
при секретарі Ковалевській А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві в залі суду справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ЗАТ СК "Альфа-Страхування" про відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди внаслідок дорожньо-транспортної пригоди ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачі в жовтні 2009 року звернулись з позовом до відповідача ОСОБА_3 про відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, зазначивши наступне.
11 лютого 2009 року в м.Києві по вул. Анрі Барбюса,22/26 відбулась дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля "Тойота", державний номер НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_2 та автомобіля "Хонда", державний номер НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_3
Згідно Постанови Печерського районного суду м.Києва віід 12 березня 2009 року дорожньо-транспортна пригода відбулась внаслідок порушення водієм ОСОБА_3 п. 10.9 Правил дорожнього руху України.
Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобілю "Тойота", державний номер НОМЕР_1, що належить на праві власності позивачу ОСОБА_1 , завдано значних технічних пошкоджень.
Відповідно до Звіту №66 від 30 березня 2009 року з визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу, складеного ТОВ "Незалежна експертна компанія" на замовлення ЗАТ "Страхова компанія "Альфа страхування", вартість маетріального збитку, завданого власнику автомобіля "Тойота", державний номер НОМЕР_1 в результаті його пошкодження в ДТП, складає 7928 грн. 11 коп.
В зв"язку з тим, що цивільна-правова відповідальність власника наземного транспортнго засобу "Хонда", державний номер НОМЕР_2 була застрахована у ЗАТ "Страхова компанія "Альфа Страхуваня" згідно полісу №ВВ/5882947 від 24 липня 2008 року, страховою компанією ОСОБА_1 частково було відшкодовано 8001 грн. 78 коп. за винятком шкоди, пов"язаної із втратою товарного вигляду.
Згідно Звіту №436 від 02 березня 2009 року про оцінку майна, складеного ТОВ "Експертно-асистуюча компанія "Легіон" на замовлення ОСОБА_1, вартість матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу "Тойота", державний номер НОМЕР_1, складає 12 978 грн. 94 коп., в тому числі втрата товарного вигляду в розмірі 5617 грн. 55 коп.
За складання Звіту №436 від 02 березня 2009 року позивачем ОСОБА_1 було сплачено 450 грн. , що підтверджується даними квитанції до прибуткового касового ордеру Серія 01АААИ 897004 від 02 березня 2009 року.
Посилаючись на наведене, позивач ОСОБА_1 просив стягнути з відповідача ОСОБА_3 в рахунок відшкодування матеріальних збитків 5617 грн. 55 коп. ( втрата товарної вартості) та 450 грн. ( послуги експерта ), а всього стягнути 6067 грн. 55 коп.
Крім того, позивачі вказали, що внаслідок дорожньо-транспортної пригоди їм було завдано моральної шкоди, за відсутності транспортного засобу вони змушені були використовувати громадський транспорт для поїздок на роботу, не мали змоги організувати належний відпочинок членів сім"ї. Моральну шкоду позивачі оцінюють по 3 000 грн. кожний, які просять стягнути з відповідача ОСОБА_3
В судовому засіданні позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з"явився, про дату, час і місце розгляду справи повідмлений судом належним чином.
Предстваник відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, та, не спростовуючи факті дорожньо-транспортної пригоди та вини ОСОБА_3, пояснила наступне. Відповідач вважає, що вимоги про стягнення з нього 450 грн. за оплату витрат на проведення експертизи є безпідставни, оскільки згідно із п.2 ст. 34 Закону України "Про обов"язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів " такі витрати повинен відшкодувати страховик. Крім того, згідно п. 32.7 вказаного Закону не відшкодовується втрати товарного вигляду, а не товарної вартості. Також представник зазначив, що ліміт відповідальності страховика становить 25500 грн., що повністю покриває заявлені позивачем ОСОБА_1 вимоги, а також вимоги в частині відшкодування моральної шкоди. Крім того, представник вказала, що позовні вимоги в частині відшкодування моральної шкоди не обгрунтовані та не підтверджені доказами.
Судом до участі у справі в якості співвідповідача було притягнуто ЗАТ СК "Альфа-Страхування".
Представник співвідповідача ЗАТ СК "Альфа-страхування" Горбач І.В. в судовому засіданні пояснив, що страховою компанією позивачеві ОСОБА_1 виплачено страхове відшкодування в розмірі 8001 грн. 78 коп. Інших вимог до страхової компанії позивачами не заявлялось.
Суд, заслухавши пояснення позивачів, представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини.
11 лютого 2009 року в м.Києві по вул. Анрі Барбюса,22/26 відбулась дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля "Тойота", державний номер НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_2 та автомобіля "Хонда", державний номер НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_3
Згідно даних Постанови Печерського районного суду м.Києва віід 12 березня 2009 року дорожньо-транспортна пригода відбулась внаслідок порушення водієм ОСОБА_3 п. 10.9 Правил дорожнього руху України ( а.с. 8).
Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобілю "Тойота", державний номер НОМЕР_1, що належить на праві власності позивачу ОСОБА_1 , завдано технічних пошкоджень.
Цивільна-правова відповідальність власника наземного транспортнго засобу "Хонда", державний номер НОМЕР_2 застрахована у ЗАТ "Страхова компанія "Альфа Страхуваня", що підтверджується даними полісу №ВВ/5882947 від 24 липня 2008 року ( а.с. 23), а також даними дослідженої в судовому засіданні матеріалів страхової справи №0100.609.09.01.
Відповідно до Звіту №66 від 30 березня 2009 року з визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу, складеного ТОВ "Незалежна експертна компанія" на замовлення ЗАТ "Страхова компанія "Альфа страхування", вартість маетріального збитку, завданого власнику автомобіля "Тойота", державний номер НОМЕР_1 в результаті його пошкодження в ДТП, складає 7928 грн. 11 коп. ( а.с. 11-22).
Співвідповідачем ЗАТ "СК "Альфа-Страхування" ОСОБА_1 здійснено виплату страхового відшкодування в сумі 8001 грн. 78 коп., що підтверджено даними платіжного доручення №3552 від 17 квітня 2009 року ( а.с. 27).
Судом встановлено, що при визначенні вартості матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу, складеного ТОВ "Незалежна експертна компанія" на замовлення ЗАТ "Страхова компанія "Альфа страхування", втрата товарного вигляду не вираховувалась.
Згідно Звіту №436 від 02 березня 2009 року про оцінку майна, складеного ТОВ "Експертно-асистуюча компанія "Легіон" на замовлення ОСОБА_1, вираховано величину втрати товарної вартості внаслідок пошкодження транспортного засобу "Тойота", державний номер НОМЕР_1, в розмірі 5617 грн. 55 коп. ( а.с. 28-45).
Твердження відповідача та його представника в запереченнях проти позовних вимог в тій частині, що страховик повинен відшкодовувати втрату товарної вартості за виключенням втрати товарного вигляду є безпідставним, виходячи з наступного.
За змістом п.32.7 Закону України "Про обов"язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів " страховик не відшкодовує шкоду, пов"язану із втратою товарного вигляду. Відповідно до Методики товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів, затвердженої Наказом МЮ України , Фонду державного майна України 24.11.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2003 року за № 1074/8395, величина втрати товарної вартості нараховується у разі потреби проведення ремонтних робіт з відновлення пошкоджених складових частин усіх типів ДТЗ, величина втрати ВТВ характеризує фізичний знос, який виникає у разі пошкодження ДТЗ і відповідного ремонту унаслідок передчасного погіршення товарного ( зовнішнього ) вигляду , а також унаслідок зниження міцності чи довговічності окремих елементів складових частин, захисних властивостей покриттів або застосування для ремонту запасних частин , які перебували в ужитку чи в ремонті.
З наведеного вбачається, що шкода, пов"язана із втратою товарного вигляду, в грошовому еквіваленті становить величину втрати товарної вартості .
Крім того, за складання Звіту №436 від 02 березня 2009 року, відповідно до якого було вираховано величину втрати товарної вартості внаслідок пошкодження транспортного засобу "Тойота", державний номер НОМЕР_1, в розмірі 5617 грн. 55 коп. , позивачем ОСОБА_1 було сплачено 450 грн. , що підтверджується даними квитанції до прибуткового касового ордеру Серія 01АААИ 897004 від 02 березня 2009 року.
Відповідно до ст. 979 ЦК України за договором страхування одна сторона ( страховик) зобов"язується у разі настання певної події ( страхового випадку ) виплатити другій стороні ( страхувальникові ) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму ( страхову виплату), а страхувальник зобов"язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
За змістом ст. 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати ( страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов"язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою ( страховим відшкодуванням ).
З огляду на наведне, суд дійшов висновку про стягнення із ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 на відшкодування матеріальних збитків 5617 грн. 55 коп., шкоди , пов"язаної із втратою товарної вартості, а також 450 грн. за оплату послуг спеціаліста, звільнивши ЗАТ "СК "Альфа-Страхування" від цивільно-правової відповідальності.
Позовні вимоги в частині відшкодування моральної шкоди задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
За змістом ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою , яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, передбачених законодавством.
Законодавством встановлено, що моральна шкода - це втрати немайнового характеру, яких позивач зазнав внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, щ настали через незаконні винні дії відповідача. Як загальна умова цивільно-правової відповідальності законодавством передбачений зв"язок між протиправною поведінкою та наслідками, що настали.
Зважаючи на те, що позивачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не надано доказів на підтвердження факту заподіяння моральної шкоди, при цьому, в діях відповідача відсутня така неправомірна поведінка, яка потягнула б за собою настання відповідальності за заподіяння моральної шкоди, підстав для задоволення позовних вимог в частині відшкодування моральної шкоди у суда не має. При цьому, само по собі невідшкодування матеріальних збитків не є підставою для відшкодування моральної шкоди.
Керуючись ст..ст.. 10,15,60,84,88,169,212,213,214,215,218 ЦПК України, на підставі ст. ст. 23,1166,1167,979,1194 ЦК України, Закону України "Про обов"язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів ", суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути із ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 на відшкодування матеріальних збитків 5617 грн. 55 коп., шкоди , пов"язаної із втратою товарної вартості, 450 грн. за оплату послуг спеціаліста, а всього стягнути 6067 ( шість тисяч шістдесят сім ) грн. 55 коп.
В іншій частині заявлених позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження .
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Апеляційному суду м.Києва через Оболонський районний суд м.Києва.
СУДДЯ Н.В. ПОЛІЩУК
- Номер: Б/н 823
- Опис: про зобов’язання вчинити дії якими зняти з житлового приміщення статусу службового
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-896/10
- Суд: Дарницький районний суд міста Києва
- Суддя: Поліщук Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.10.2015
- Дата етапу: 02.10.2015
- Номер: 2-896/10
- Опис: стягнення фінансових господарських витрат та зворотньої фінансової допомоги виплаченої праціфникам на покриття зарплати
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-896/10
- Суд: Миколаївський районний суд Львівської області
- Суддя: Поліщук Н.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.02.2010
- Дата етапу: 02.07.2010