Справа № 22ц-20621/2010 Головуючий в 1-й інстанції
Категорія - 26 (І) Грищенко Н.М.
Доповідач – Михайлів Л.В.
У Х В А Л А
Іменем України
06 травня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді – Митрофанової Л.В.
суддів - Михайлів Л.В., Соколан Н.О.
при секретарі - Бадалян Н.О.
за участю: представника позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_3,
представника відповідача Відкритого акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» - Голоцван Дмитра Володимировича,
представника відповідача Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області – Бершадської Людмили Станіславівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за апеляційною скаргою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області на рішення Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 05 листопада 2009 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Відкритого акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат», Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області про перерахунок щомісячних страхових сум та стягнення моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И Л А:
У січні 2009 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» (далі – ВАТ «Кривбасзалізрудком»), Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області (далі – Фонд) про перерахунок щомісячних страхових сум та стягнення моральної шкоди.
В обґрунтування позову зазначив, що працюючи на різних підприємствах, в тому числі на шахті «Родина» ВАТ «Кривбасзалізрудком» в шкідливих умовах праці, він, отримав професійне захворювання, у зв’язку з чим висновком МСЕК від 21.11.2007р. йому первинно установлено 45 % втрати професійної працездатності та визнано інвалідом 3-ї групи.
У зв'язку з професійним захворюванням Фондом йому призначено одноразову допомогу в розмірі 34080 грн., а також щомісячні страхові виплати в розмірі 870,51 грн., виходячи з його середнього заробітку в сумі 1934,46 грн., який, як вважає позивач, було обчислено невірно на підставі неточної довідки про його заробіток, виданої ВАТ «Кривбасзалізрудком», що спричинило виникнення недоплати розміру сум у відшкодування шкоди.
Уточнивши позовні вимоги, просив суд стягнути з ВАТ «Кривбасзалізрудком» на його користь моральну шкоду в сумі 1000 грн., з Фонду - недоплату щомісячних страхових виплат за період з 19.11.2007 року по 01.11.2009 року в сумі 17402,09 грн. й щомісячні страхові виплати в сумі 1827,31 грн., починаючи з 01.11.2009 року до наступного перерахунку згідно діючого законодавства України.
Рішенням Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 05 листопада 2009 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково.
Стягнуто з Фонду на користь ОСОБА_2 недоплату щомісячних страхових виплат в розмірі 17402,09 грн. за період з 19.11.2007 року по 01.11.2009 року та щомісячні страхові виплати в порядку втраченого заробітку в розмірі 1827,31 грн., починаючи з 01.11.2009 року з подальшим перерахунком згідно діючого законодавства України.
В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач Фонд ставить питання про скасування рішення суду та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції, оскільки ухвалюючи рішення, суд не врахував, що Фонд здійснює виплати на підставі наданих роботодавцем документів й у відповідності до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ № 1266 від 26.09.2001 року, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», й не може відповідати за помилки підприємства. Крім того, відповідач вважає, що перерахувавши страхові виплати, ним призначені, суд порушив ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», оскільки підстави для здійснення перерахування розміру страхових виплат відсутні. Крім того вважає, що судом допущено порушення норм ст. 130 ЦПК України.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ВАТ «Кривбасзалізрудком» підлягає відхиленню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, працюючи протягом тривалого часу на шахті «Жовтнева» ВО «Кривбасруда», ШБУ-4 тресту «Кривбасшахтопроходка», шахті «Північна» РУ ім. Кірова, шахті «Родина» ВАТ «Кривбасзалізрудком» на посадах підземного прохідника, підземного бурильника шпурів, виконував роботи, що характеризувалися важкістю праці, що перевищувала гранично-допустимі норми.
За останнім місцем роботи позивача, йому встановлено професійне захворювання - радикулопатія шийна і попереково-крижова на фоні полісегментарної дископатії з вираженими 3 ст. статико-динамічними порушеннями, стійким больовим і периферичними нейросудинним синдромами, нейродистрофією у вигляді дв. плечелопаткового періартрзу ПФ 2 ст., дефартрозу ліктьових і колінних суглобів ПФ 2 ст.
Висновком МСЕК від 21.11.2007 року ОСОБА_2 первинно встановлено 45% втрати професійної працездатності, починаючи з 19.11.2007 року, та третю групу інвалідності.
Постановою Відділення Фонду № 4412Н від 10.12.2007 року позивачу призначено одноразову виплату а розмірі 34080 грн., а також щомісячні страхові виплати в розмірі 870,51 грн., виходячи з його середньої заробітної плати в розмірі 1934,46 грн. відповідно до довідки № 1115 від 23.11.2007 року, наданої ВАТ «Кривбасзалізрудком» про середню заробітку плату.
Відповідно до довідки № 5731, виданої ВАТ «Кривбасзалізрудком» суду 28.08.2009 року, середньомісячний заробіток позивача з травня по жовтень 2007 року складає 3395 грн.
Частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив з того, що Фонд невірно нарахував позивачеві щомісячні страхові виплати з підстав невірного визначення середнього заробітку позивача ВАТ «Кривбасзалізрудком».
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції.
Відповідно до п.4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266 (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 193 в редакції постанови Кабінету Міністрів від 18.07.2007 року № 949) (надалі – Порядку) розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід) для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день(робочий тиждень) та добровільно застрахованих осіб), є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.
Місяці розрахункового періоду, в яких застрахована особа не працювала (з першого до першого числа) з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком), виключаються з розрахункового періоду.
Як вбачається із матеріалів справи відповідачем ВАТ «Кривбасзалізрудком» правильно визначено розрахунковий період ОСОБА_2., за який обчислюється середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат травень –жовтень 2007 року.
Однак, визначаючи середній заробіток ОСОБА_2, підприємство допустило помилку у розрахунку, а саме: вказавши кількість календарних днів в травні та червні, не зазначило нараховану зарплату в цих місяцях, про що свідчить акт самоперевірки,, гаданий апеляційному суду відповідачем ВАТ «Кривбасзалізрудком» та пояснення свідків, допитаних в суді апеляційної інстанції ОСОБА_9 – начальника бюро розрахунків з персоналом ВАТ «Кривбасзалізрудком», ОСОБА_10 – працівника, яка виготовила довідку від 28.08.2009 року.
Відповідно до п.7 Порядку (в редакції із змінами від 22.02.2006 року № 193) середня заробітна плата застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Довідка № 5314 від 28.08.2009 року про середню заробітну плату (дохід) для розрахунку страхових виплат, на підставі якої суд першої інстанції ухвалив рішення про перерахунок страхових виплат відповідає вищезазначеним вимогам Порядку.
Доводи апеляційної скарги щодо порушення норм процесуального законодавства, а саме ст. 130 ЦПК України не є підставою для скасування законного по суті рішення.
Не обґрунтовані й доводи апеляційної скарги про порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Районним судом вірно встановлені правовідносини, що виникли між сторонами та правильно застосовано норми права.
В частині відмови в задоволенні позову рішення суду не оскаржується.
Оскільки рішення суду першої інстанції ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду першої інстанції – залишенню без змін відповідно до ст. 308 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області відхилити.
Рішення Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 05 листопада 2009 року залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий:
Судді: