Судове рішення #9093703

Справа №  2-161/10 р.

                       

      РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

07 квітня 2010 р.                                                                  

Керченський міський суд  Автономної Республіки Крим  

у складі головуючої

судді                  Кіт  М.В.

при секретарі   Лєсковій С.А.

розглянувши  у  відкритому  судовому  засіданні в м. Керчі цивільну справу  за позовом публічного акціонерного товариства «Першій Український Міжнародний банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором та по зустрічному позову ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства «Першій Український Міжнародний банк» про визнання окремих частин правочину недійсними та зміну їх,

встановив:

У вересні 2009 р. Публічне акціонерне товариство «Перший Український Міжнародний банк» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором шляхом звернення стягнення на заставлене майно.

У лютому 2010 р. позивач змінив позовні вимоги на стягнення заборгованості за кредитним договором.

Позовні вимоги банк мотивував тим, що 21 грудня 2007 р. між банком і відповідачем ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 5964479, згідно якого банк видав відповідачеві кредит в сумі 52 800 дол. США для придбання квартири, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, на строк до 21 грудня 2027 р. з виплатою процентів за користування кредитом. У забезпечення виконання зобов'язань  за договором кредиту між банком і відповідачем 21 грудня 2007 р. був укладений іпотечний договір, за умовами якого відповідач передав належну йому вищезгадану квартиру в іпотеку банку. З серпня 2008 р. відповідач почав порушувати прийняти на себе зобов'язання за договором кредиту, а з листопада 2008 р. взагалі перестав їх виконувати: не здійснює платежі в терміни, передбачені договором і встановлені Графіком повернення кредиту і сплати відсотків за користування кредитом. За станом на 28 січня 2010 р. заборгованість за договором кредиту склала суму 63 286,56 доларів США. У зв'язку з порушенням відповідачем виконання своїх зобов'язань за кредитним договором, унаслідок чого виникла заборгованість, банк на підставі п.п. 3.5.7 кредитного договору має право вимагати дострокового повернення кредиту, оплати відсотків. Банк просив суд стягнути з відповідача  заборгованість за договором кредиту в загальній сумі 63 286,56 доларів США, з яких заборгованість по основному кредиту складає суму 52 390,46 дол. США, заборгованість по процентам за користування кредитом складає суму 9 463,01 дол.США, заборгованість по пені, нарахованої за порушення строків виконання зобов'язань по поверненню кредиту і сплати процентів за користування кредитом складає суму 905,09 дол.США, штраф за порушення відповідачем зобов'язання, передбаченого п.п.4.3.5. кредитного договору в сумі 528,00 дол. США., а також стягнути судові витрати.

 Відповідач ОСОБА_1 позов визнав частково і пред'явив зустрічний позов про визнання окремих частин правочина недійсними і зміні їх, пояснивши, що заборгованість по кредиту виникла у нього з жовтня 2008 р., коли змінився курс долара, погіршало його матеріальне положення, відстрочення виплати кредиту, реструктуризацію заборгованості банк не надав. Уточнивши свої зустрічні позовні вимоги, просив суд визнати недійсним п.1.1 кредитного договору, а також встановлену в зобов'язанні ціну продукції 52800 доларів США в іноземній валюті замінити на ціну в національній грошовій одиниці з урахуванням офіційного курсу НБУ станом на 21.12.2007 р., тобто 266 640 грн., у зв'язку з недійсністю окремої частини договору – додаток № 1 кредитного договору змінити встановлення платежів по кредиту і процентам за користування кредитом, встановлені в іноземній валюті за даним договором кредиту на платежі в національній валюті в зафіксованої в первинному розмірі ставки з моменту укладення правочина, також просив суд зменшити розмір збитків і неустойки за договором згідно ч.2 ст. 616 ЦК України. Зустрічні позовні вимоги мотивував тим, що єдиним законим засобом платежу на Україні є гривня. Кредит був виданий йому в доларах США. Унаслідок всесвітньої економічної кризи з жовтня 2008 р. на валютном ринку України значно підвищився курс долара США щодо національної валюти, як наслідок фактично підвищилися щомісячні платежі по поверненню кредиту і сплаті відсотків за його користування, він отримує свій дохід в гривнях. Це обставина значно погіршує його положення. Вважає, що видача кредиту в доларах США є несправедливою умовою договору, коли всі ризики знецінення національної валюти України банк  покладає виключно на позичальника. Згідно ст. 18 Закону України «Про захист прав споживачів» умови договору, що обмежують права споживача і є несправедливими визнаються недійсними. Ліцензія на здійснення банківських операцій надає банку право виконувати банківські операції на власний ризик, тому п.1.1.1. кредитного договору про те, що тільки позичальник несе всі валютні ризики під час виконання зобов'язань за договором є недійсними. Вимоги банку визнав тільки в сумі 53019,96 доларів США, вважаючи, що дана сума може бути стягнута тільки в гривнях. Наполягає на зверненні стягнення на предмет іпотеки.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов ПАТ «Перший Український банк» Междунароний задовольнити в повному об'ємі, в задоволенні зустрічного позову відмовити.

Судом встановлено, що 21 грудня 2007 року між закритим акціонерним товариством «Перший Український Міжнародний банк», правонаступником всіх прав і обов'язків якого є Публічне акціонерне товариство укладений кредитний договір № 5964479, згідно умов якого банк надав відповідачеві кредит у розмірі 52 800 дол. США для придбання квартири, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, на строк до 21 грудня 2027 р. з виплатою процентів за користування кредитом., а позичальник зобов'язався використовувати кредит за цільовим призначенням, виплачувати відсотки за користування кредитом частинами в розмірі і строки, передбачені Графіком повернення кредиту і сплати процентів за користування кредитом, закріплені в додатку № 1 до кредитного договору, що передбачено п.п.1.1, 3.1.1., 3.2.1 кредитного договору.

З листопада 2008 р. відповідач припинив виконання зобов'язань за кредитним договором по поверненню кредиту і сплати процентів за користування ним.

Згідно ст.ст. 1052,1054 ЦК України у разі невиконання позичальником зобов'язань, встановлених кредитним договором, щодо забезпечення повернення кредиту, банк має право вимагати від позичальника дострокового повернення кредиту і сплати процентів.

Також п. 3.5.7 кредитного договору надає право банку вимагати від відповідача дострокового повернення виданого йому кредиту разом з разрахованими процентами.  

На підставі подп.3.5.7. пункту 3.5 кредитного договору позивачем було направлено повідомлення відповідачеві від 22 грудня 2008 р. про дострокове повернення всієї суми кредиту з процентами за користування кредитом, яке було отримано відповідачем 23.12.2008 р.

У встановлений договором тридцятидений  строк відповідач вимогу банку про дострокове погашення всієї суми кредиту і процентів не виконав.

Заборгованість по кредитному договору в загальній сумі складає 63 286 доларів США (у гривнях по курсу НБУ за 100 дол. США – 792,50 грн. складає суму 501.541 грн.88 коп.) за станом на 28 січня 2010 р., яка складається із заборгованості по основному кредиту у розмірі 52 390,46 дол. США, заборгованості по процентах за користування кредитом у розмірі 9 463,01 доларів США, заборгованості по пені, нарахованої за порушення строків виконання зобов'язань по поверненню кредиту і сплати процентів за користування кредитом у розмірі 905,09 доларів США, штрафу за порушення відповідачем зобов'язання, передбаченого п.п.4.3.5. кредитного договору, у розмірі 528,00 дол. США

У п. 14 постанові Верховного Суду України «Про судове рішення в цивільній справі» вказано, що суд має право ухвалити рішення про стягнення грошової суми в іноземній валюті з правовідносин, які виникли при здійсненні валютних операцій, у випадках і в порядку, встановлених законом.

Оскільки кредит банком видавався в іноземній валюті, відповідач отримав кредит в іноземній валюті і за умовами договору і на підставі Графіка повернення кредиту і сплати процентів за користування кредитом зобов'язався повернути кредит і проценти за користування кредитом в отриманій валюті, то стягненню з нього підлягає заборгованість в іноземній валюті.

Не підлягають задоволенню зустрічні вимоги ОСОБА_1

ПАТ «Перший Український Міжнародний банк» має банківську ліцензію № 8 і дозвіл № 8-1 на здійснення банківських операцій в іноземній валюті, зареєстровані Національним Банком України 23 грудня 1991 р..

До банківських операцій відносяться і кредитні відносини, зокрема видача і повернення кредитів в іноземній валюті.

Відповідач за власним бажанням отримав кредит в доларах США і прийняв на себе зобов'язання повернути його в тій же валюті, підписав договір, а отже прийняв всі умови, які вказані в договорі, у тому числі і по поверненню отриманого кредиту і сплаті процентів за користування кредиту в отриманій іноземній валюті, а тому суд не може вважати дану умову за несправедливу, а згідно з цим недійсним кредитний договір в частині видачі кредиту в іноземній валюті.  

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 526, 530,533,546,549,610,611,629,1046-1048,1052,1054 ЦК України, ст. ст.10,11,60,88,212,213,215  ЦПК України, суд

                                     

                                                                           ВИРІШИВ:

            Позовну заяву публічного акціонерного товариства «Першій Український Міжнародний банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити.

            Стягнути з ОСОБА_1 на користь публічного акціонерного товариства «Першій Український Міжнародний банк» заборгованість за основною сумою кредиту у розмірі 52 390,46 доларів США, заборгованість за відсотками за користування кредитом, нарахованими станом на 28.01.2010 року включно у розмірі 9 463,01 доларів США, заборгованість за пенею станом на 28.01.2010 року у розмірі 905,09 доларів США, штраф у розмірі 528 доларів США, витрати по судовому збору у розмірі 215 доларів США, а всього 63 501,56 доларів США (шістдесят три тисячі п’ятсот один дол.. США 56 центів).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь публічного акціонерного товариства «Першій Український Міжнародний банк» витрати на інформаційне-технічне забезпечення розгляду цивільної справи у розмірі 120 грн. (сто двадцять грн.).

У задоволенні зустрічної позовної заяви ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства «Першій Український Міжнародний банк» про визнання окремих частин правочину недійсними та зміну їх, - відмовити.

Рішення  може бути  оскаржене до  Апеляційного  Суду  АРК  через Керченський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня оголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подачею після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку, передбаченому ч.4 ст. 295 ЦПК України.

                      Суддя                                                                                     Кіт М.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація