УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2008 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Житомирської області у складі:
головуючого - судді Заполовського В.Й
суддів Забродського М.І., Миніч Т.І.
при секретарі судового засідання Котлярчук Т.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до військової частини А-3091, житлової комісії військової частини А-3091 м.Бердичів Житомирської області ; третьої особи - виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області про зупинення дії рішення житлової комісії, поновлення у списку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, зобов'язання військової частини забезпечити жилим приміщенням за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу судді Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 09 липня 2008 року, -
встановила:
В червні 2008 року ОСОБА_1 звернувся до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області в порядку цивільного процесуального судочинства з вказаним позовом. Просив визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії військової частини А-3091 Бердичівського гарнізону від 04.06.2008 року у частині перенесення його у черзі осіб, що потребують поліпшення житлових умов військової частини А-3091 Бердичівського гарнізону; поновити його у списку осіб, що потребують поліпшення житлових умов під номером 10 у військовій частині А-3091 Бердичівського гарнізону; зобов'язати військову частину А-3091 Бердичівського гарнізону забезпечити його та членів сім'ї жилим приміщенням відповідно до норм забезпеченості громадян житловою площею.
Ухвалою судді Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 09 липня 2008 року відмовлено у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 з підстав, що заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства та позовну заяву з всіма доданими до неї документами надіслано позивачеві.
Справа №22ц/1686 Головуючий у суді 1 -ї інст.3амега О.В.
Категорія 57 Суддя-доповідач Заполовський В.Й.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 порушує питання про скасування ухвали та направлення справи до суду першої інстанції для вирішення питання про її прийняття і відкриття провадження у справі. Посилається на те, що судом порушені та неправильно застосовані норми процесуального права, зокрема норми ст. ст.3, 15 ЦПК України.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав. Відмовляючи у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1, суддя виходив з того, що заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства, оскільки позивач фактично оскаржує дії суб'єкта владних повноважень, тобто заявлені вимоги стосуються правовідносин, які передбачені адміністративним провадженням.
Однак такий висновок є помилковим.
Так, відповідно до ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 15 ЦПК передбачено, що в порядку цивільного судочинства розглядаються справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Як вбачається із змісту позовної заяви та матеріалів справи фактично заявлено спір про право на квартиру, тобто житловий спір. Крім того, даний спір зачіпає інтереси інших осіб, які перебувають у черзі, як такі що потребують поліпшення житлових умов. Тому позовна заява підлягає розгляду у порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.
Оскільки оскаржувана ухвала постановлена з порушенням норм процесуального права, то вона підлягає скасуванню з передачею питання про прийняття позовної заяви на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 312, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити. Ухвалу судді Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 09 липня 2008 року скасувати, передавши питання про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі на новий розгляд до того ж суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і з цього ж часу може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.