Справа № 2-1127 /10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2010 року Микитівський районний суд міста Горлівки Донецької області в складі головуючої - судді Полтавець Н.З. при секретарі Золкіній О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Горлівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 просить стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки суму недоплаченої у 2009 році щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії в розмірі 1240,20 грн., посилаючись на те, що відповідно до ст. 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” має статус “дитини війни”. Згідно ст. 6 вказаного Закону йому повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У 2009 році така допомога виплачувалася у неналежному розмірі – 10 відсотків. Частиною 2 статті 54 розділу VI Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” передбачено, що розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Відповідно до п. 8 постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жерти нацистських переслідувань”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 01 жовтня 2008 року – 49,8 грн. Відповідно до ст. 3 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України – виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада. Верховною Радою України дія ст. 6 Закону України від 18.11.2004 р. № 2195-ІV “Про соціальний захист дітей війни” у 2009 році не призупинялася. Відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Частиною 1 ст. 54 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” в 2009 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений у розмірі прожиткового мінімуму на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто 498 грн. Частиною 5 ст. 1 Закону України “Про встановлення прожиткого мінімуму та мінімальної заробітної плати” № 1646-VІ від 20.10.2009 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 листопада 2009 року встановлений у розмірі 573 грн. Таким чином загальна сума невиплаченої соціальної допомоги у 2009 році становить 1240,20 грн.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явився, надав суду заяву з проханням справу розглядати без його участі, в якій наполягає на задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідач – Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, надавши суду письмові заперечення проти позову, в яких просив справу розглянути без участі представника відповідача та зазначив, що Законом України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” передбачено, що розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України. Пунктом 8 постанови від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жерти нацистських переслідувань”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня 2008 – 48,1 грн., з 1 липня 2008 – 48,2 грн., з 1 жовтня 2008 року – 49,8 грн. Оскільки, інших нормативно – правових актів щодо розміру підвищення надбавки “дитина війни” не було прийнято, на теперішній час діє дана постанова КМУ. Управлінням ПФУ в Микитівському районі м. Горлівки в 2009 році виплата надбавки “дитина війни” проводилася в розмірі 49,80 грн. Фінансування даних виплат має проводитися з Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України. Крім того, згідно ч. 3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсій за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, тому не може застосовуватися для визначення розміру підвищення до пенсій відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. Просив суд відмовити у позові за наведених підстав.
Суд, з’ясувавши всі обставини по справі та перевіривши їх доказами, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню за наступних підстав:
У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 р оку, що підтверджується копією паспорту громадянина України.
Згідно статті 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” № 2195-ІV від 18.11.2004 р., який набрав чинності з 01.01.2006 р., дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Відповідно, позивач є дитиною війни в розумінні даного Закону. Відповідачем даний факт не заперечується.
Виходячи з того, що позивач є дитиною війни, на нього повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України “Про соціальний захист дітей війни”.
Згідно статті 6 вказаного Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” – мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Частиною 2 статті 54 розділу VI Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” передбачено, що розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Частиною 1 статті 54 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” у 2009 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлений у розмірі прожиткового мінімуму на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто у розмірі 498 грн. ( Стаття 58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів”).
Частиною 5 ст. 1 Закону України “Про встановлення прожиткого мінімуму та мінімальної заробітної плати” № 1646-VІ від 20.10.2009 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 листопада 2009 року встановлений у розмірі 573 грн.
Таким чином, розмір щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії позивача, як дитини війни, мав складати у січні-жовтні 2009 року – 149 грн. 40 коп. щомісяця, а у листопаді-грудні 2009 року – 171 грн. 90 коп.
Згідно довідки Відділу пенсійного забезпечення Управління ПФУ в Микитівському районі м. Горлівки позивачеві щомісячна надбавка до пенсії, як дитині війни, сплачується з 1.01.2009 року по теперішній час у розмірі 49 грн. 80 коп.
Тому суд вважає необхідним стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки на користь позивача суму недоплаченої щомісячної державної допомоги до пенсії, як дитині війни, за період з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року в розмірі 1240 грн. 20 коп. /(498 грн. х 30% - 49,8 грн.) х 10 міс. + (573 грн. х 30 % - 49,8 грн.) х 2 міс./
Суд не приймає до уваги доводи відповідача стосовно того, що виплата щомісячної надбавки до пенсії “дітям війни” має проводитися у розмірі, встановленому п. 8 постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, згідно якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн. та з 1 жовтня - 49,80 грн., оскільки відповідно до статті 3 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” - державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Даним Законом не передбачено повноважень Кабінету Міністрів України зменшувати конкретний розмір державних соціальних гарантій дітям війни. Положення цього Закону мають пріоритетну силу над постановами Кабінету Міністрів України як підзаконними нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України - виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в України є парламент – Верховна Рада. Конституцією України не передбачено делегування парламентом своїх повноважень іншим державним органам, а останніми своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів. Верховною Радою України дія ст. 6 Закону України від 18.11.2004 р. № 2195-IV “Про соціальний захист дітей війни” у 2009 році не призупинялась.
Суд також відзначає, що статтею 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами. Таким чином, дія вищевказаної постанови КМУ не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України “Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата позивачеві, як дитині війни, підвищення до пенсії за 2009 рік має здійснюватися відповідно до норм Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Крім того, суд не може прийняти до уваги доводи відповідача відносно того, що мінімальний розмір пенсій за віком, встановлений абз. 1 ч. 1 ст. 28 “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, не може застосовуватися для визначення розміру підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а лише як коефіцієнт, передбачений законом як критерій визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, що не суперечить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, на яку посилається відповідач.
Суд також не приймає до уваги посилання відповідача на невиплату 30-ти відсоткової надбавки до пенсії через відсутність фінансування з державного бюджету, оскільки статтею 46 Конституції України передбачено право громадян на соціальний захист. Щомісячна доплата до пенсії дітям війни є формою реалізації даного конституційного права позивача, як дитини війни. Відповідно до ст. 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Відсутність у державному бюджеті коштів, не може бути підставою для порушення права позивача на соціальний захист, у тому числі й на отримання надбавки до пенсії, яка прямо передбачена законом, та реалізація даного права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 3, 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, ст. ст. 209, 212-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, за період з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року в розмірі 1240 грн. 20 коп.
На постанову до апеляційного суду Донецької області через Микитівський районний суд м. Горлівки може бути подана апеляція протягом 20 днів після подання, протягом 10 днів з дня проголошення рішення, заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя:
- Номер: 2-1127/10
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1127/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Полтавець Наталія Зіновіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.08.2015
- Дата етапу: 11.08.2015
- Номер: Б/н 1353
- Опис: про стягнення боргу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1127/10
- Суд: Дарницький районний суд міста Києва
- Суддя: Полтавець Наталія Зіновіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.11.2015
- Дата етапу: 03.11.2015
- Номер: 6/211/193/16
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1127/10
- Суд: Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Полтавець Наталія Зіновіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.07.2016
- Дата етапу: 25.07.2016
- Номер: 6/552/236/18
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1127/10
- Суд: Київський районний суд м. Полтави
- Суддя: Полтавець Наталія Зіновіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.09.2018
- Дата етапу: 01.10.2018
- Номер: 6/520/579/18
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1127/10
- Суд: Київський районний суд м. Одеси
- Суддя: Полтавець Наталія Зіновіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.11.2018
- Дата етапу: 23.11.2018
- Номер: 6/677/38/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1127/10
- Суд: Красилівський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Полтавець Наталія Зіновіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.05.2019
- Дата етапу: 13.11.2019
- Номер: 6/677/13/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1127/10
- Суд: Красилівський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Полтавець Наталія Зіновіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.12.2019
- Дата етапу: 08.01.2020
- Номер: 6/677/22/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1127/10
- Суд: Красилівський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Полтавець Наталія Зіновіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.02.2020
- Дата етапу: 11.02.2020
- Номер:
- Опис: про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1127/10
- Суд: Шевченківський районний суд м. Львова
- Суддя: Полтавець Наталія Зіновіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.02.2010
- Дата етапу: 24.10.2015
- Номер: 2-1127/10
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1127/10
- Суд: Миколаївський районний суд Львівської області
- Суддя: Полтавець Наталія Зіновіївна
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.08.2010
- Дата етапу: 26.08.2010