- заявник: Артеменко Марія Іванівна
- заінтересована особа: Дворічанська держнотконтора Харківської області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 618/1190/20
Провадження № 2-о/618/50/20
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
17 грудня 2020 року суддя Дворічанського районного суду Харківської області Гніздилов Ю. М. при прийнятті заяви (справа № 618/1190/20, провадження № 2-о/618/50/20) ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа – Дворічанська державна нотаріальна контора Харківської області,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа – Дворічанська державна нотаріальна контора Харківської області.
Суддя вважає, що вказана заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, яка регламентує право на звернення до суду за захистом, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на звернення до суду з позовом щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. У такій формі в цьому пункті втілено «право на суд», одним з аспектів якого є право доступу, тобто право на порушення провадження в суді за цивільним позовом. Однак, практика Європейського Суду з прав людини свідчить, що це право не є абсолютним. Воно може підлягати законним обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності позовних заяв.
У рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 Конституційний Суд України встановив, що конституційне право особи на звернення до суду кореспондується з її обов`язком дотримуватися встановлених процесуальним законом механізмів (процедур).
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно зі ст. 318 ЦПК України в заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Заява подана без додержання вимог ст. 175, 177 ЦПК України.
Відтак заявниця вказує в заяві заінтересованою особою Дворічанську державну нотаріальну контору Харківської області, однак нотаріальна контора у цій категорії справ не може бути заінтересованою особою, виходячи з наступного.
Нотаріус не може мати спільних інтересів з особами, які звернулися до нього за вчиненням нотаріальної дії.
Заявниці необхідно встановити факт родинних відносин задля того, щоб реалізувати свої права як спадкоємиці.
А в справах про спадкування нотаріуси не є заінтересованими особами і не повинні залучатися до участі у справі відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування».
Враховуючи зазначене, заявниці необхідно визначитись із заінтересованою особою (особами) у справі, якою (якими) можуть бути спадкоємці померлої або за їх відсутності відповідна територіальна громада.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно з ч. 2 ст. 95 ЦПК України, письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
На виконання вимог закону, заявниці слід надати оригінал постанови Дворічанської державної нотаріальної контори Харківської області № 793/02-31 від 27 листопада 2020 року.
Також, відповідно до ч. 3 ст. 177 ЦПК України, у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення,зменшення)від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів тощо.
Таким чином, для виклику свідків заявниці необхідно подати окреме клопотання на окремому аркуші, а не зазначати в прохальній частині заяви.
Відповідно до ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 175, 177 ЦПК України, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем ухвали.
За таких обставин, суддя вважає за необхідне надати заявниці зазначений строк для усунення вказаних недоліків, а саме: визначитись із заінтересованою особою (особами) у справі, надати оригінал постанови Дворічанської державної нотаріальної контори Харківської області № 793/02-31 від 27 листопада 2020 року, а також подати клопотання про виклик свідків як окремий процесуальний документ.
Суддя вважає, що залишення заяви ОСОБА_1 без руху та надання строку для усунення недоліків є належним способом забезпечення права заявниці на звернення до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 13, 175, 176, 177, 185, 258, 260, 294, 318 ЦПК України, суддя
постановив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа – Дворічанська державна нотаріальна контора Харківської області, – залишити без руху.
Повідомити заявницю про необхідність виправити вказані недоліки заяви – привести заяву у відповідність вимогам ст. 175, 177, 318 ЦПК України, а саме: визначитись із заінтересованою особою (особами) у справі, надати оригінал постанови Дворічанської державної нотаріальної контори Харківської області № 793/02-31 від 27 листопада 2020 року, а також подати клопотання про виклик свідків як окремий процесуальний документ, встановивши строк для усунення вказаних недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання заявницею копії цієї ухвали.
Роз`яснити заявниці, що згідно з ч. 3 ст. 185 ЦПК України, в разі не усунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною та повертається заявниці.
Ухвала, як така, що постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю. М. Гніздилов
- Номер: 2-о/618/50/20
- Опис: про встановлення факту родинних відносин
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 618/1190/20
- Суд: Дворічанський районний суд Харківської області
- Суддя: Гніздилов Ю.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.12.2020
- Дата етапу: 14.12.2020