Судове рішення #9068254

Справа №10-1617  2009 р.

Головуючий у 1 інстанції Катрушин А.М.

Доповідач Самойленко А.І.

УХВАЛА

Іменем України

4 січня 2010 року

Апеляційний суд Донецької області у складі:

головуючого Самойленка А.І.

суддів Єгорової О.І., Терещенка І.В.

    з участю

прокурора Малишева Д.О.

заявника ОСОБА_1

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку справу за апеляцією прокурора міста Тореза на постанову судді Торезського міського суду Донецької області від 4 грудня 2009 року, якою задоволено скаргу ОСОБА_1 і скасовано постанову прокурора міста Тореза від 13 липня 2009 року з поверненням матеріалів за заявою ОСОБА_1 прокурору міста Тореза для додаткової перевірки.

Зазначеною постановою прокурора від 13 липня 2009 року прийнято рішення про скасування постанови органу дізнання Торезського МВ ГУМВС України в Донецькій області від 3 липня 2009 року про відмову в порушенні кримінальної справи за заявою ОСОБА_1 з поверненням матеріалів начальнику Торезського МВ ГУМВС України в Донецькій області у зв'язку з неповнотою проведеної перевірки вказаної заяви.

    Приймаючи рішення про задоволення скарги ОСОБА_1 і скасування постанови прокурора від 13 липня 2009 року, суддя мотивував своє рішення тим, що ця постанова прокурора в частині повернення матеріалів органу дізнання не відповідає вимогам ч.4 ст.100 КПК України, оскільки згідно зазначеної норми закону у разі безпідставної відмови в порушенні кримінальної справи слідчим або органом дізнання прокурор своєю постановою скасовує постанову слідчого або органу дізнання і порушує справу.

    В апеляції прокурор міста Тореза просить скасувати постанову судді, вважаючи її незаконною, і прийняти рішення про відмову в задоволенні скарги ОСОБА_1. В обґрунтування апеляції посилається на те, що за змістом ч.4 ст.100 КПК України прокурор може порушити кримінальну справу в разі скасування постанови органу дізнання про відмову в порушення справи лише за наявності підстав для цього, як це передбачено ч.2 ст.94 КПК України. В разі ж неповноти перевірки, проведеної органом дізнання за заявою про вчинення злочину, прокурор вправі повернути матеріали для додаткової перевірки при скасуванні постанови про відмову в порушенні кримінальної справи.

Заслухавши суддю-доповідача, прокурора який підтримав апеляцію прокурора, що подав її, заявника ОСОБА_1, який заперечував проти апеляції прокурора і просив постанову судді залишити без зміни, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляції, апеляційний суд вважає, що апеляція підлягає частковому задоволенню, а постанова судді – скасуванню з закриттям провадження за скаргою ОСОБА_1 з наступних підстав.

Чинним КПК України (ст.ст.236-1, 236-5, 236-7) передбачена можливість оскарження до суду постанов прокурора, слідчого або органу дізнання про відмову в порушенні кримінальної справи, про закриття кримінальної справи і про порушення кримінальної справи.

Однак, зазначеними нормами закону, як і ст.100 КПК України, не передбачена можливість оскарження до суду постанови прокурора про скасування ним безпідставної постанови органу дізнання чи слідчого про відмову в порушенні кримінальної справи.

За змістом ч.4 ст.100 КПК України в такому випадку прокурор мав порушити кримінальну справу лише за наявності підстав для цього, тобто, за наявності ознак злочину, як це передбачено ч.2 ст.94 КПК України. Оскільки постанова про відмову в порушенні кримінальної справи органом дізнання була прийнята без належної перевірки заяви ОСОБА_1, внаслідок чого неможливо було дійти висновку про наявність чи відсутність ознак злочину в діях осіб, вказаних у заяві, рішення прокурора про скасування цієї постанови органу дізнання з поверненням заяви для додаткової перевірки, не суперечило вимогам ст.ст.94 ч.2, 97, 100 КПК України. Таке рішення прокурора не є остаточним і не перешкоджає порушенню кримінальної справи за заявою ОСОБА_1 в разі встановлення підстав для цього під час проведення додаткової перевірки.

Наведені обставини свідчать, що підстав для відкриття судового провадження за скаргою ОСОБА_1 на зазначену постанову прокурора не малося, оскільки чинним кримінально-процесуальним законодавством не передбачена можливість оскарження такої постанови прокурора. Тому постанова судді про скасування зазначеної постанови прокурора не може бути визнана законною і підлягає скасуванню із закриттям провадження за скаргою ОСОБА_1 на цю постанову прокурора.

Враховуючи наведене, керуючись вимогами ст.365, 366 КПК України, апеляційний суд

ухвалив:

Апеляцію прокурора задовольнити частково. Постанову судді Торезського міського суду Донецької області від 4 грудня 2009 року скасувати, а провадження за скаргою ОСОБА_1 на постанову прокурора міста Тореза від 13 липня 2009 року закрити.

Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація