Судове рішення #9067091

Справа № 22ц-2538               Головуючий  у 1 інстанції  Косенко З.П.

Категорія 24                                             Доповідач Санікова О.С.

__________________________________________________________________  

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

16 березня 2010 року                                   Апеляційний суд Донецької області в складі:

                                                                       головуючого Курило В.П.

                                                                       суддів Санікової О.С., Резникової Л.В..  

                                                                       при секретарі Степаненко В.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» на рішення Амвросіївського районного суду  Донецької області  від 23 листопада 2009  року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про захист прав споживача , -  

   

                                              в с т а н о в и в :

       У жовтні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про захист прав споживача, посилаючись на те, що вона з квітня 2003 року є власницею квартири АДРЕСА_1.

       У 2009 році вона звернулася до комісії з розгляду питань щодо відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення з письмовою заявою про відключення від мережі централізованого опалення. Рішенням комісії від 5 червня 2009 року їй дозволено відключення окремого приміщення житлового будинку, а саме її квартири, від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води за умови отримання технічних умов на таке відключення.

       У зв’язку з цим 23 червня 2009 року вона звернулася до виробничої одиниці «Амвросіївкатепломережа» обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго»  із заявою про надання технічних умов на відключення від центрального опалення. Проте відповідач своїм листом відмовив у видачі зазначених технічних умов.

       Свою відмову відповідач обґрунтовує тим, що відповідно до Правил надання послу з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМ України від 21 липня 2005 року №630 із змінами та доповненнями, внесеними постановою КМ України від 31 жовтня 2007 року № 1268, Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 із змінами, внесеними наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року №169 відключення споживачів від централізованого опалення допускається лише у тих випадках, коли рішення відключитися від мереж централізованого опалення підтримують усі власники приміщень в жилому будинку, тобто житловий будинок відключається повністю.

      Крім того, відповідач зазначає, відключення споживачів від мереж центрального опалення здійснюється у випадках, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування схемою теплопостачання.

      Вважає, що така відмова неправомірна та незаконна, оскільки протирічить п. 24 Правил, в якому передбачено право споживача відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення; вона цим правом  скористалася і вже отримала дозвіл на відключення від уповноваженого на це колегіального органу – комісії, до складу якої входить і представник організації теплопостачання, тобто ВО «Амвросіївкатепломережа»; підстави, зазначені відповідачем в його листі, згідно Порядку №4 є підставами для відмови в наданні Комісією самого дозволу на відключення від мереж центрального опалення і не є підставами для відмови в отриманні відповідних технічних умов.

      Посилаючись в своєму листі на Порядок №4 із змінами, внесеними наказом №169 від 6 листопада 2007 року, ВО «Амвросіївкатепломережа» поряд з цим не врахувала той факт, що згідно постанови окружного адміністративного суду м. Києва від 9 червня 2008 року зазначений наказ визнаний незаконним.

      Відмовляючи в наданні технічних умов на відключення, відповідач у той же час обмежує її право власності на нерухоме майно, оскільки обмежує право вільно користуватися та розпоряджатися  належним їй майном шляхом заборони власникам відокремленого приміщення вибирати спосіб опалення житлового приміщення, пов’язуючи такий вибір із волею власників інших окремих житлових приміщень багатоквартирного будинку.

      Просила зобов’язати обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» в особі виробничої одиниці «Амвросіївкатепломережа» надати їй технічні умови відключення від мереж центрального опалення належної їй на праві власності АДРЕСА_1 на підставі витягу з протоколу засідання міжвідомчої комісії від 5 червня 2009 року та заяви від 23 червня 2009 року.

      Рішенням Амвросіївського районного суду Донецької області від 23 листопада 2009 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені: зобов’язано обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» в особі виробничої одиниці «Амвросіївкатепломережа» надати ОСОБА_1 технічні умови відключення від мереж централізованого теплопостачання належної їй на праві власності АДРЕСА_1 Донецької області.

        В апеляційній скарзі обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» просить скасувати рішення  суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні її позовних вимог.

       В обгрунтування апеляційної скарги обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго»  посилається на незаконність і необґрунтованість рішення суду і, зокрема на те, що судом не враховано, що відповідно до Закону України «Про теплопостачання» та нормативно-правових актів, які регулюють питання централізованого опалення та гарячого водопостачання відключення від системи здійснюється лише за умови відключення всього будинку і у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування  схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівльених норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення; судом також не враховано, що відповідно до ст. 41 Конституції України, на яке є посилання у рішенні, використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, а встановлення позивачкою індивідуального опалення з порушенням вимог нормативно-правових актів буде істотно порушувати права співвласників квартир багатоквартирного будинку; посилання суду на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 9 червня 2008 року про визнання незаконним наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року №169 є безпідставним, оскільки вона оскаржена.

    У судове засідання апеляційного суду сторони не з»явилися, надали заяви про розгляд справи у їх відсутності.

      Заслухавши доповідь судді,  перевіривши доводи апеляційної скарги,   дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга   підлягає  задоволенню, рішення суду скасуванню з ухваленням нового рішення, виходячи з наступного.

     Відповідно до ст. 309 ч.1 п.4 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення  є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

     Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з того, що підстави, зазначені відповідачем в його листі від 10 червня 2009 року та доводи, викладені представником відповідача у судовому засіданні є підставами для відмови в наданні Комісією самого дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і не є підставами для відмови в отриманні відповідних технічних умов; Порядком №4 взагалі не передбачені право або можливість ані теплопостачальної організації, ані інших постачальників комунальних послуг відмовити споживачеві в наданні технічних умов відключення від мереж централізованого теплопостачання; відмова відповідача надати технічні умови відключення порушує право позивача на реалізацію вже  наданого комісією дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мереж центрального опалення і у той же час обмежує право власності на нерухоме майно.

    Такі висновки суду є неправильними.

    Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судом ОСОБА_1 є власником АДРЕСА_1, надання їй житлово-комунальних послуг, зокрема теплопостачання, здійснює відповідач – обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» в особі виробничої одиниці «Амвросіївкатепломережа».

    Згідно наданого позивачкою витягу з протоколу засідання комісії з розгляду питань щодо відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання від 5 червня 2009 року ОСОБА_1 дозволено відключення окремого приміщення житлового будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води за адресою: м. Амвросіївка, вул.. Краснодонців 45/48 за умовами : отримання технічних умов (ВО «Амвросіївкатепломережа», УГГ, товариство співвласників або власника будинку – кооперативу, ЧП «АЖЄС»); замовлення проекту індивідуального теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення тощо. Таким чином, питання відключення квартири позивачки від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води остаточно не вирішено, оскільки прийнято за умови.

    Відповідно до ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Таким чином, як правильно зазначив відповідач, це право не є абсолютним, воно може бути реалізоване за певних умов.

    Як правильно визначив суд першої інстанції  питання відключення мереж центрального опалення та постачання гарячої води у багатоквартирних житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою КМ України від 21 липня 2005 року № 630 та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22 листопада 2005 року із змінами, внесеними наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №169 від 6 листопада 2007 року. Крім того, вирішення зазначеного питання повинно узгоджуватися з нормами СНИП 2.04.05.-91 «Отопление, вентиляция и кондиционирование».

    Пунктом 24 зазначених Правил передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

    Проте відповідно до п. 25 Правил (в редакції постанови КМ України №1268 від 31 жовтня 2007 року) відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, а відповідно до п. 26 відключення споживачів від системи здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

    Згідно Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (в редакції постанови КМ України №169 від 6 листопада 2007 року) для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен  (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (п.2.1); Комісія розглядає надані документи за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних технічних умов для виготовлення проектної документації (п.2.2).

    Згідно СНиП при проектуванні будинку закладається і засіб теплопостачання – централізоване теплопостачання, згідно з вимогами відповідних будівельних норм щодо питання влаштування системи опалення, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі при  проектуванні гідравлічно ув»язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку. До технічного обладнання в будинку відносяться інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні цмови та безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло,-водо,-газо,-електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали для димовидалення, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою прибудинкової території). Система опалення відноситься до сантехнічного обладнання, власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення. Опалення є системою, яка гідравлічно та теплотехнічно об’єднує всі квартири. Відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньо будинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки, Тобто, якщо сам будинок містить 100% теплоти, то на кожну квартиру йде певна кількість теплоти, певний відсоток. Уразі ж відключення однієї квартири від цілісної взаємодіючої системи, інші мешканці квартир будуть отримувати вже не 100% тепла від будинку. Більш того, при будівництві самого будинку, для системи централізованого опалення використовуються певні види труб, фізичні характеристики яких наведені у загальних СНиП 2.04.05-91. Будь-які зміни тиску можуть призвести до непередбачуваних наслідків.    

    Таким чином, зазначені нормативно-правові акти визначають процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі – ЦО і ГВП) житлового будинку  при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП за умови додержання СНИП  і не передбачають можливості відключення окремого житлового приміщення – квартири.

     Крім того, як вбачається з відповіді виробничої одиниці «Амвросіївкатепломережа» обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» схеми теплопостачання Амвросіївського району і міста Амвросіївки, які відповідно до п. 26 Правил є необхідною умовою для надання технічних умов, до наступного часу не розроблені  і не затверджені.    

     За таких обставин відмова відповідача від надання позивачці технічних умов є правомірною.

     Посилання позивачки і суду першої інстанції на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 9 червня 2008 року у справі № 2/34 за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 до Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, якою визнаний незаконним  наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 6 листопада 2007 року № 169 «Про затвердження змін до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4» згідно з якими відключення від систем ЦО і ГВП здійснюється за умови відключення всього будинку, є безпідставним, оскільки зазначена постанова скасована ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2009 року.

    Позивачка у своїй позовній заяві посилається на порушення ст. 41 Конституції України, відповідно до якої кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності, оскільки відмова відповідача надати технічні умови  відключення від мереж централізованого опалення належної їй на праві власності квартири, обмежує таке право.

    Так, це законне право кожної людини, але не лише позивачки, адже будинок не належить позивачці на праві власності, вона є власником квартири в будинку і будь-яке втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору (від»єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців. А відповідно до ч.6 ст. 41 Конституції України використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян.  

    За таких обставин, апеляційний суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов’язання обласне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» в особі виробничої одиниці «Амвросіївкатепломережа» надати технічні умови відключення від мереж централізованого опалення належної їй на праві власності АДРЕСА_1 задоволенню не підлягають.

         Керуючись ст. ст. 303, 304, 307 ч.1, 309, 314 ч.2,  316  ЦПК України, апеляційний суд,-

                                           В И Р І Ш И В :

     Апеляційну скаргу  обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» задовольнити.

     Рішення Амвросіївського районного суду  Донецької області від 23 листопада 2009 року скасувати.

     У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про захист прав споживача відмовити.

     Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено безпосередньо до Верховного Суду  України протягом двох місяців після набрання законної сили рішенням апеляційного суду.  

       

Судді:    

 

     

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація