Судове рішення #9066695

Справа № 22ц-2913                            Головуючий  у 1 інстанції Мірошкін О.І.  

Категорія   26                                        Доповідач Санікова О.С.

__________________________________________________________________  

У Х В А Л А

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

 

23 березня 2010 року                                     Апеляційний суд Донецької області в складі:

                                                                         головуючого Курило В.П.

                                                                         суддів:  Санікової О.С., Біляєвої О.М.  

                                                                         при секретарі Степаненко В.Б.                                                                        

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку  апеляційну скаргу  відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області на рішення Єнакіївського міського суду Донецької області від 29 січня 2010 року по цивільній справі за позовом  ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області  про відшкодування моральної шкоди,-    

                                                      В С Т А Н О В И В :  

   

     В апеляційній скарзі  відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве просить скасувати рішення Єнакіївського міського суду Донецької області від 29 січня 2010 року, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково: стягнуто з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 7500 грн.

     В обгрунтування апеляційної скарги відповідач посилається на невідповідність рішення суду фактичним обставинам справи і добутим у справі доказам, порушення норм матеріального та процесуального права і, зокрема на те, що судом не враховано, що на момент розгляду справи відсутні норми Закону, які передбачають право потерпілих на відшкодування моральної шкоди, оскільки статті Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», які передбачали право потерпілого на відшкодування моральної шкоди, втратили чинність з 20 березня 2007 року Законом України „Про внесення змін в Закон України „Про загальнообов’язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, а згідно Законів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» відшкодування Фондом моральної шкоди припинено відповідно з 1 січня 2007 року та з 1 січня 2008 року незалежно від часу настання страхового випадку; довідка МСЕК про процент  стійкої втрати працездатності є підставою для відшкодування потерпілому матеріальної шкоди і не є підтвердженням факту спричинення моральної шкоди;  суд не звернув уваги на той факт, що згідно даних особової справи та наданих документів до суду відділення Фонду  сплатило позивачу одноразову допомогу та виплачує щомісячні страхові виплати; вважає, що відповідачем по справі повинно бути підприємство, яке спричинило шкоду здоров»ю позивача;   позивач не доказав наявність у нього моральної шкоди, а суд не врахував те, що позивачем пропущений строк позовної давності, встановлений ст. 257 ЦК України.

      Представник відповідача в судовому  засіданні апеляційного суду підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задовольнити, скасувати рішення суду і ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог.

      Позивач у судове засідання апеляційного суду не з»явився, надіслав телеграму про розгляд справи у його відсутність.

     Судом першої інстанції встановлено, що під час роботи на підприємствах вугільної промисловості позивач отримав професійну хворобу, що підтверджено довідкою МСЕК від 11 березня 2004 року.

      Постійна втрата працездатності позивачу встановлена МСЕК від 23 лютого 2004 року – 30% безстроково, 25 з яких по професійному захворюванню вперше .

      Судом також встановлено, що через ушкодження здоров»я на виробництві позивачу заподіяна моральна шкода, яка полягає у фізичних та моральних стражданнях, які він переносить; у зв»язку з професійним захворюванням позивач неодноразово вимушений звертатися за медичною допомогою до лікувальних установ, проходити курс лікування, чим порушений його звичний устрій життя та вимагає від нього додаткових зусиль для організації життя.  

      Заслухавши доповідь судді, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

     Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

      Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_1, суд виходив з того, що згідно висновку МСЕК від 11 березня 2004 року позивачеві вперше було встановлено втрату професійної працездатності в розмірі 25% у зв’язку з професійним захворюванням, а тому він має право на відшкодування моральної шкоди за нормами Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”.

      Такі висновки суду є правильними.    

      За змістом ст.ст.1, 21, 28, 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"  на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України покладено обов'язок відшкодувати застрахованим особам моральну шкоду у зв'язку з ушкодженням здоров'я, заподіяну умовами виробництва, при цьому сума страхової виплати не може перевищувати двохсот розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати.

       Як вбачається з матеріалів справи у 2004 році висновком МСЕК від 11 березня ОСОБА_1 вперше було встановлено 25% втрати професійної працездатності у зв’язку з професійним захворюванням хронічним обструктивним бронхітом у стадії нестійкої ремісії, бронхоспастичний компонент, безстроково. За таких обставин суд дійшов правильного висновку про наявність у позивача права вимагати відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю, за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили  втрату працездатності".

      Визнаючи розмір суми, що підлягає стягненню на відшкодування моральної шкоди, суд урахував конкретні обставини справи, характер та ступінь моральних страждань ОСОБА_1, перебування останнього на лікуванні у зв'язку з професійним захворюванням,  встановлення втрати працездатності безстроково, що свідчить про неможливість відновлення працездатності, порушення у зв’язку з цим нормального укладу життя й з дотриманням вимог ч.3 ст.34 Закону обгрунтовано визначив таке відшкодування у розмірі 7500 грн.

       Доводи апеляційної скарги про те, що суд повинен був застосувати  Закони України „Про внесення змін до Закону України „Про загальнообов’язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”,  «Про державний бюджет України на 2007 рік», «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» є безпідставними, оскільки Закон України  „Про внесення змін до Закону України „Про загальнообов’язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” набрав чинності з 20 березня 2007 року, Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік» з 1 січня 2007 року та  Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - з 1 січня 2008 року.

      За змістом ст.ст. 21, 28, 30, 34, 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" право на отримання потерпілим страхових виплат у разі настання стійкої втрати працездатності, у тому числі виплати за моральну шкоду, виникає в особи з дня встановлення їй такої стійкої втрати працездатності вперше висновком МСЕК. Право на відшкодування моральної шкоди виникло у позивача ще до набрання чинності  Законом України  „Про внесення змін до Закону України „Про загальнообов’язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, Закону України «Про державний бюджет України на 20078 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

        Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

        Також відповідно до ч.1,2 ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

        Норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачали відшкодування моральної шкоди застрахованим особам як страхову виплату, тому покладення на відділення Фонду обов'язку по сплаті такої страхової виплати не є  цивільною відповідальністю зазначеного органу.

      Інші доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

      Оскільки апеляційним судом не встановлено порушень вимог процесуального чи матеріального законів або неправильної оцінки дослідження доказів, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, підстав для скасування рішення немає.

     

     Керуючись ст.ст. 307 ч.1, 308 ч.1, 314 ч.1, 315 ЦПК України, апеляційний суд,-

                                                          У Х В А Л И В  :

    Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області  відхилити.

      Рішення Єнакіївського міського суду Донецької області від 29 січня 2010 року залишити без змін.

      Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили ухвалою апеляційного суду.

Судді:

 

     

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація