С права № 2-3189
2010 рік
РІ Ш Е Н НЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2010 року м. Білгород-Дністровський
Білгород - Дністровський міськрайонний суд Одеської області
у складі: головуючого – одноособово судді Боярського О.О.
при секретарі – Рачицькій І.А.
розглянувши у попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Бритівчської сільської ради про визнання права власності на самочинно зведені будівлі,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом до Бритівчської сільської ради про визнання права власності на самочинно зведені будівлі, вказуючи, що вона по АДРЕСА_1 самочинно збудувала: гараж літ. «Ж», розміром 5,76х3,70 м; навіс літ. «ж», розміром 3,64х2,03 м; сарай літ. «З», розміром 3,10х2,64 м, переобладнання літньої кухні у сарай літ. «Г», розміром 4,30х2,90 м. У зв’язку з неможливістю розпоряджатись вищенаведеним нерухомим майном на правах власника позивачка просить визнати за нею право власності на самочинно зведені будівлі.
Позивачка у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про день, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, у матеріалах справи є його заява, відповідно до якої просить справу розглянути у його відсутність, з позовом згоден.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведені попереднього судового засідання.
Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу. Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову .
Суд вислухавши пояснення позивача, оголосивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 належить житловий будинок, розташований в с. Бритівка, Білгород-Дністровського району, Одеської області по АДРЕСА_1, на земельній ділянці присадибних земель сільської Ради, що підтверджується договором дарування серії ААВ № 633156 від 11 лютого 1997 року, посвідченому ОСОБА_2, завідуючої Білгород-Дністровської районної державної нотаріальної контори Одеської області.
На вищевказаній земельній ділянці позивачкою ОСОБА_1 самочинно збудовано: гараж літ. «Ж», розміром 5,76х3,70 м; навіс літ. «ж», розміром 3,64х2,03 м; сарай літ. «З», розміром 3,10х2,64 м, переобладнання літньої кухні у сарай літ. «Г», розміром 4,30х2,90 м.
11.01.2010 року Комунальним підприємством «Білгород-Дністровське бюро технічної інвентаризації» було виготовлено технічний паспорт на вищевказані самовільно зведені будівлі.
Згідно Висновку Відділу містобудування та архітектури райдержадміністрації від 13.04.2010 року № 158 відділ містобудування та архітектури райдержадміністрації не заперечує проти звернення до суду забудовника з метою визнання права власності та вважає задовільним технічний стан самочинно зведених будівель в АДРЕСА_1: зменшення житлової площі на 16,30 м2 у нежитловій прибудові літ. «А1»; кухня переобладнана у сарай літ. «Г», розміром 4,30х2,90 м; гараж літ. «Ж», розміром 5,76х3,70 м; навіс літ. «ж», розміром 3,64х2,03 м; сарай літ. «З», розміром 3,10х2,64 м.
КП «Одесаоблпроект», ліцензія АВ № 331218, розроблено технічний висновок про можливість експлуатації самочинно збудованих будівель в АДРЕСА_1, відповідно до якого в цілому технічний стан конструкцій досліджуваних споруд можливо класифікувати як задовільний. Переобладнання кухні у сарай літ. «Г», гараж літ. «Ж», навіс літ. «ж», сарай літ. «З» по АДРЕСА_1, в цілому знаходяться в задовільному стані і придатні для подальшої експлуатації за призначенням.
В результаті самочинної забудови права інших осіб не порушені, що підтверджується заявами сусідів – ОСОБА_3, яка мешкає: АДРЕСА_2 та ОСОБА_4, яка мешкає: АДРЕСА_3, які не заперечують проти визнання права власності на самочинно зведені будівлі по АДРЕСА_1 за ОСОБА_1
Згідно з Рішенням Бритівської сільської ради від 28.01.2010 р. № 4, Бритівська сільська рада вирішила погодити самовільно побудовані споруди: гараж літ. «Ж», навіс літ. «ж», сарай літ. «З» та самовільне переобладнання кухні у сарай літ. «Г» гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1; видати гр. ОСОБА_1 довідку про погодження прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію.
У відповідності до ч.1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Статтею 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 331 ЦК України в якої визначені підстави набуття права власності на новостворене майно або об’єкти незавершеного будівництва передбачено, що право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ з своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.
Згідно ст. 375 ЦК України, власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
В судовому засіданні встановлено, що позивач не мав належного дозволу на ведення будівництва на земельній ділянці, однак, з наданих письмових доказів, суд не вбачає істотних порушень будівельних норм і правил і вважає, що дане самочинне будівництво не порушує права інших осіб та не суперечить суспільним інтересам.
У відповідності до ст. 8 ЦК України якщо цивільні відносини не врегульовані Цивільним кодексом України , іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону). Оскільки правовідносини які виникли між позивачем та відповідачем, щодо здійснення самочинного будівництва користувачем земельної ділянки не врегульовані Цивільним Кодексом України та в силу ст. 11 ЦК України виходячи зі змісту якої цивільні права та обов’язки, що виникають із дій осіб, хоча і не передбачених актами цивільного законодавства, але таких, що не суперечать йому підпадають під дію норм цивільного законодавства суд приходить до висновку, щодо можливості застосування до даних правовідносин аналогії закону та норм ч. 3 та 5 ст. 376 ЦК України, які регулюють подібні за змістом правовідносини.
Ч.3 ст.376 ЦК України передбачено, що право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
На вимогу власника (користувача) земельної ділянки, суд, згідно ч. 5 ст. 376 ЦК України, може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо не порушує права інших осіб.
Таким чином, суд дослідивши всі обставини справи, зваживши на відповідність самочинно збудованих: гаражу літ. «Ж», розміром 5,76х3,70 м; навісу літ. «ж», розміром 3,64х2,03 м; сараю літ. «З», розміром 3,10х2,64 м, переобладнання літньої кухні у сарай літ. «Г», розміром 4,30х2,90 м по АДРЕСА_1 будівельним нормам і правилам, приходить до висновку , що право власності на них позивачки підлягає захисту шляхом задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 8, 11, 16, 316, 319, 321 328, 331, 375, 376 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 130, ч. 4 ст. 174, 209, 213- 215 ЦПК України, суд , -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Бритівчської сільської ради про визнання права власності на самочинно зведені будівлі - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на самочинно збудовані: гараж літ. «Ж», розміром 5,76 х 3,70 м; навіс літ. «ж», розміром 3,64 х 2,03 м; сарай літ. «З», розміром 3,10 х 2,64 м; переобладнання літньої кухні у сарай літ. «Г», розміром 4,30 х 2,90 м, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 – денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги , з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя: