Судове рішення #9055325

Справа № 2-4257/2010р.

РІШЕННЯ

ІМ'ЯМ   УКРАЇНИ

06 квітня 2010р.         Харківський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді                     - Є.В. Чайченко

        при секретарі                         - М.Ю. Ямщиковій

         

розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Покотилівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Пісочинської селищної ради про визнання права власності на житловий будинок як за забудовником та у порядку спадкоємства згідно із законом,

ВСТАНОВИВ:

    Позивачка звернулася в суд з позовом, у якому просить  визнати за померлим ОСОБА_4 право власності на житлове домоволодіння з двох житлових будинків літ. «А-1» та літ. «Б-1» з прибудовою літ. «А2-1» розміром 4,79 на 8,04м, житловою площею 16,00кв.м., загальною площею 28,60кв.м., переобладнання в приміщеннях житлового будинку літ. «А-1» в житловій кімнаті літ. «1-4» житловою площею 6,80кв.м., гараж літ. «И» розміром 5,04 на 7,69, сарай літ. «Н» розміром 7,08 на 2,38 на 3,80 на 3,88 на 3,28 на 6,30м, навіс літ. «Л» розміром 3,16 на 5,0м та каналізаційну споруду літ. «М» у складі господарчих будівель та споруд в АДРЕСА_1, а також визнати за нею право власності на вказане вище домоволодіння у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4

Свої позовні вимоги позивачка мотивує тим, що житлове домоволодіння за вказаною вище адресою з двох житлових будинків було побудоване батьком позивачки ОСОБА_4 на земельній ділянці із фонду земель Пісочинської селищної ради, при цьому житловий будинок літ. «А-1» був побудований в 1965 році, а літ. «Б-1» у 1985 році, але право власності на значене домоволодіння оформлене не було і в БТІ будинки не зареєстровані. Зокрема в період з 1994 року по 1995 роки до житлового будинку літ. «А-1» була самочинно добудована прибудова літ. «А2-1», проведене переобладнання у житлових кімнатах та самочинно зведені господарчі будівлі. За технічним висновком самовільно зведені житлові будинки, прибудова та господарчі будівлі прав та інтересів власників сусідніх садиб не порушують, відповідають вимогам ДБН, суспільні інтереси не порушені. Також був наданий дозвіл на збереження зазначених будинків та споруд Пісочинською селищною радою, але право власності рекомендовано вирішити у суді. ОСОБА_4 – батько позивачки помер ІНФОРМАЦІЯ_1. і спадкоємицею першої черги за законом стала вона ОСОБА_1, оскільки проживала разом із батьком у спадкоємному будинку і була у ньому зареєстрована, але у встановлений законом 6ти місячний термін із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звернулася. Інші спадкоємці по справі дружина спадкодавця ОСОБА_2 та дочка ОСОБА_3 – відповідачі по справі, спадщину не прийняли і на неї не претендують. У зв’язку з тим, що житлове домоволодіння ні за ким не зареєстроване, позивачка змушена звернутися до суду.  

У судове засідання з'явилася позивачка ОСОБА_1, яка повністю підтримала            позовні вимоги. Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги визнали повністю, заперечення суду не надавали і пояснили, що відмовляються від спадщини на користь ОСОБА_1

Відповідач – Пісочинська селищна Рада у судове засідання не з'явився, однак надав суду заяву від 24.03.2010р. № 341/02-14, у якій позовні вимоги визнав повністю, заперечення суду не надав і просив розглянути справу за відсутності їх представника.  

Суд, вислухавши пояснення позивачки, пояснення відповідачів, дослідивши зібрані в справі докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

    Судом встановлено, що згідно довідки № 147, виданої КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» 20.03.2010р. житлове домоволодіння, що складається з двох житлових будинків літ. «А-1» та літ. «Б-1» з надвірними будівлями та спорудами, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 ні за ким не зареєстроване і право власності на нього не оформлене, що підтверджено довідкою. (а.с. 6).

    Житловий будинок літ. «А-1» був самовільно побудований у 1961 році ОСОБА_4 на земельній ділянці площею 0,30га з фонду земель Пісочинської селищної ради, житловий будинок літ. «Б-1» також був самочинно побудований ОСОБА_4 на тій же земельній ділянці у 1985 році, як вбачається з даних технічного паспорту на житлове домоволодіння (а.с. 22-26).

Відповідно до листа державного комітету із будівництва, з архітектури і житлової політики України від 23. 03. 1999року № 12/5 - 126   «Про оформлення права власності на об'єкти нерухомості, на які відсутні акти введення в експлуатацію»- вимоги про акти введення в експлуатацію розповсюджуються на об'єкти нерухомості, які зведені після 5. 08. 1992 року, а на об'єкти, зведені раніше 5. 08. 1992 року, акт введення в експлуатацію не є обов'язковим.

Земельна ділянка площею 0,30га за адресою: АДРЕСА_1 закріплена за домоволодінням, що підтверджується довідкою № 382 від 10.03.2010р., виданою виконкомом Пісочинської селищної ради. (а.с. 10).

Відповідно до ст.376, ч. 3 ГК України «Право власності на самовільно побудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнано за особою, що здійснила самовільне будівництво на земельній ділянці, яка не була їй відведена для цієї цілі, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під вже побудоване нерухоме майно».

ОСОБА_4 за власні кошти звів житлові будинки за вказаною вище адресою, проживав у домоволодінні усе життя, він і його сім’я були зареєстровані у ньому, що підтверджується копією будинкової книги. (а.с. 27-33).

Враховуючи наведене, суд вважає необхідним визнати за ОСОБА_4 право власності на житлове домоволодіння, що складається з двох житлових будинків літ. «А-1» і літ. «Б-1» за адресою: АДРЕСА_1 як за забудовником.

У період 1994-1995 років ОСОБА_4 як власником домоволодіння самовільно, без належного дозволу та відповідного проекту були зведені прибудова до житлового будинку літ. «А2-1», переобладнані житлові приміщення у будинку літ. «А-1», а також побудовані господарчі будівлі.

Згідно технічного висновку, виготовленого КП «Архітектурне бюро Харківського району» у 2009 році за матеріалами обстеження самочинного будівництва прибудови і господарчих будівель, самочинно зведена прибудова до житлового будинку літ. «А-1» - літ. «А2-1» виконане в межах присадибної земельної ділянки, не порушує вимоги ДБН 360-92**, переобладнання приміщень в житловому будинку також відповідають вимогам ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будівлі. Загальні положення», самочинно зведені господарчі будівлі до житлового домоволодіння не порушують вимоги ДБН 360-92**, усі самовільні будівлі права та інтереси власників сусідніх садиб або суспільні інтереси не порушують та можуть бути збереженими і використовуватися за призначенням, про що свідчить висновок, погоджений з усіма спеціальними службами. (а.с. 13-20).

Відповідно до рішення Пісочинської селищної ради Харківського району і області ХХІХ сесії У скликання від 03 грудня 2009 року був наданий дозвіл на збереження самовільно збудованих прибудови літ. «А2-1» до житлового будинку літ. «А-1», переобладнання житлової кімнати літ. «1-4» у житловому будинку літ. «А-1» та на самочинно зведені господарчі будівлі: гараж літ. «И», сарай літ. «Н», навіс літ. «Л» та каналізаційну споруду літ. «М» у складі господарчих будівель на садибі № 35 по вул. Дачній в с. Надточії, Харківського району і області, що підтверджено рішенням. (а.с. 15).

Відповідно до ст. 331 ГК України

Набуття права власності на новостворене майно та об'єкти незавершеного будівництва ( Назва статті 331 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3201-IV від 15.12.2005 )

2.  Право  власності  на новостворене  нерухоме  майно  (житлові  будинки,  будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Відповідно до ст.376, ч. 3 ГК України «Право власності на самовільно побудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнано за особою, що здійснила самовільне будівництво на земельній ділянці, яка не була їй відведена для цієї цілі, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під вже побудоване нерухоме майно».

Враховуючи наведене, суд вважає необхідним визнати за ОСОБА_4 право власності на вказані вище прибудову, переобладнання житлової кімнати та на господарчі будівлі до житлового домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 у порядку забудови.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер, що підтверджує свідоцтво про смерть НОМЕР_1, яке видано Пісочинською селищною Радою 29.03.2006 року. (а.с. 11).

Спадкоємцями після його смерті стали: дружина ОСОБА_2, дочка ОСОБА_3 – відповідачі по справі та дочка ОСОБА_1 – позивачка.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 спадщину після смерті ОСОБА_4 не прийняли і на неї не претендують.

Спадкоємицею після смерті ОСОБА_4 стала його дочка ОСОБА_1. Факт родинних відносин між спадкодавцем та спадкоємицею підтверджується копією свідоцтва про народження останньої та копією свідоцтва про шлюб з ОСОБА_5 (а.с. 12).

 Відповідно до ст. 1268 ЦК України 1. Спадкоємиць за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. 2. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. 3. Спадкоємиць, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо потягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Суд визнає доведеним, що ОСОБА_1 є спадкоємицею першої черги після смерті батька ОСОБА_4 згідно ст. 1261 ЦК України, за умовами ст. 1268 ч.3 ЦК України прийняла спадщину після його смерті фактично, т. як користувалися житловим домоволодінням, проживала і була зареєстрована у домоволодінні, що підтверджується копією будинкової книги (а.с. 27), тому вважає доцільним визнати за нею право власності на житлове домоволодіння, що складається з двох житлових будинків за вказаною вище з прилежними господарчими будівлями, у порядку спадкоємства згідно із законом після смерті батька ОСОБА_4

    Керуючись ст. ст. 8, 10, 11, 15, 60, 212, 215 ЦПК України, ст.ст. 319, 325, 328, 331ч.1, 376, 1261, 1268 ЦК України, суд

ВИРІШИВ:

     Визнати за ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на житлове домоволодіння з двох житлових будинків літ. «А-1» та літ. «Б-1» з прибудовою літ. «А2-1» розміром 4,79 на 8,04м, житловою площею 16,00кв.м., загальною площею 28,60кв.м., переобладнання в приміщеннях житлового будинку літ. «А-1» в житловій кімнаті літ. «1-4» житловою площею 6,80кв.м. і на господарчі будівлі: гараж літ. «И» розміром 5,04 на 7,69, сарай літ. «Н» розміром 7,08 на 2,38 на 3,80 на 3,88 на 3,28 на 6,30м, навіс літ. «Л» розміром 3,16 на 5,0м та каналізаційну споруду літ. «М» у складі господарчих будівель та споруд в АДРЕСА_1, як за забудовником.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житлове домоволодіння з двох житлових будинків літ. «А-1» та літ. «Б-1» з прибудовою літ. «А2-1» розміром 4,79 на 8,04м, житловою площею 16,00кв.м., загальною площею 28,60кв.м., переобладнання в приміщеннях житлового будинку літ. «А-1» в житловій кімнаті літ. «1-4» житловою площею 6,80кв.м. і на господарчі будівлі: гараж літ. «И» розміром 5,04 на 7,69, сарай літ. «Н» розміром 7,08 на 2,38 на 3,80 на 3,88 на 3,28 на 6,30м, навіс літ. «Л» розміром 3,16 на 5,0м та каналізаційну споруду літ. «М» у складі господарчих будівель та споруд в АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4  

    Зобов’язати КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» зареєструвати рішення суду.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду 1ї інстанції може бути подано протягом 10ти днів від дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                           Чайченко Є.В.

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація