Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2010 р. справа № 2а-8664/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Крилової М.М.
при секретарі < Призвище секретаря >
при секретарі Гумуржи Т.В.
за участю
представника позивача Леонідової Н.В.
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Жовтневого району м. Маріуполя в інтересах Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу, мотивуючи вимоги тим, що відповідачем подана декларація про доходи, одержані у 2008 році, згідно з якою відповідач отримав дохід від продажу акцій на суму 17000,00 грн., тобто відповідач має сплатити податок з доходів фізичних осіб відповідно до вимог п. п. 8.1.3 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» за ставкою визначеною п. 7.1 ст. 7 вказаного Закону, а саме 15 % від об’єкта оподаткування, у розмірі 2550,00 грн.
На підставі даних річної декларації зроблено розрахунок суми податку з доходів фізичних осіб та прийнято податкове повідомлення від 05.10.2009 року № 0003471742/0, яким відповідачу визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 2550,00 грн., яке отримано відповідачем особисто 23.10.2009 року.
Відповідач, у строки визначені законодавством, не сплатив в повному обсязі узгоджену суму податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість перед бюджетом з податку з доходів фізичних осіб, яка з урахуванням часткової сплати у сумі 1050,00 грн., складає 1500,00 грн.
Позивач зазначає, що несплата податкового боргу відповідачем порушує інтереси держави, встановлений законодавством порядок надходження податків, що створює умови, які сприяють не наповненню державного та місцевого бюджетів коштами, за рахунок яких повинно забезпечуватися виконання загальнодержавних соціальних програм.
Просив стягнути з відповідача податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у сумі 1500,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові.
Відповідач в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин. Про час і місце судового засідання відповідач повідомлявся у встановленому законом порядку. Заяв про відкладення розгляду справи не надходило. Відповідно до ч. 1 ст. 128 КАС України, - суд відкладає розгляд справи у разі неприбуття у судове засідання сторони, про яких немає відомостей, що їм вручені повістки. Оскільки, є відомості про те, що судова повістка відповідачу вручена, то неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно пункту 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та пункту 1.16 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон) державна податкова інспекція в межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов’язкових платежів) та погашенням податкових зобов’язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
Стаття 1 Закону України від 22.05.2003 року № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб» встановлює, що загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх нарахуванні (виплаті); доходів, які підлягають оподаткуванню у складі загального річного оподатковуваного доходу; доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Законом (п.1.6).
Стаття 18 цього Закону встановлює, що річна декларація про майновий стан і доходи (податкова декларація) (далі - декларація) подається платником податку, який зобов'язаний подавати таку декларацію згідно з нормами цього Закону або інших законів (п.18.1 абз. «а»).
Як свідчать матеріали справи, до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя надійшла декларація про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2008 року ОСОБА_2, відповідно до якої загальна сума одержаного відповідачем доходу за 2008 рік складає 17000,00 грн. від продажу акцій.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»:
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Стосовно податку з доходів фізичних осіб, то таким законом є Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» (у редакції, що діяла на момент отримання оподаткованого доходу).
Як встановлено судом, ОСОБА_2 є фізичною особою - резидентом.
Згідно з п. 4.1 ст. 4, п. п. 4.2.14 п. 4.2 ст. 4 цього Закону загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.
Відповідно до п. п. 9.6.1 п. 9.6 ст. 9 Закону облік фінансових результатів операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат.
Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що розраховується виходячи з суми витрат, понесених у зв'язку з придбанням такого активу, з урахуванням норм підпункту 9.6.4 цього пункту (п. п. 9.6.2 п. 9.6 ст. 9 Закону).
Якщо у результаті розрахунку інвестиційного прибутку за правилами, встановленими підпунктом 9.6.2 цього пункту, виникає від'ємне значення, то воно вважається інвестиційним збитком (п. п. 9.6.3 п. 9.6 ст. 9 Закону).
До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного року (п. п. 9.6.6 п. 9.6. ст. 9 Закону).
Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року.
Якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами має від'ємне значення, то його сума переноситься у зменшення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами наступних років до його повного погашення.
Згідно із п. 7.1 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.3 цієї статті.
Відповідачем у декларації та у розрахунку суми податку з доходів фізичних осіб визначена суми оподаткованого доходу у розмірі 2550,00 грн.
На підставі даних річної декларації позивачем прийнято податкове повідомлення від 05.10.2009 року № 0003471742/0, яким відповідачу визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 2550,00 грн., яке належним чином вручене відповідачу, що підтверджується підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Згідно п. 5.4.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею (тобто протягом 10 календарних днів після подання податкової декларації чи з дня отримання податкового повідомлення-рішення), визнається сумою податкового боргу платника податків.
Термін сплати боргу сплинув, проте відповідачем сплачена лише частка податкового боргу у сумі 1050,00 грн., тобто станом на теперішній час борг у розмірі 1500,00 грн. відповідачем не сплачений.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про систему оподаткування» відповідальність за своєчасність сплати податків і зборів і додержання Законів про оподаткування несуть платники податків і зборів відповідно до Законів України.
Стаття 67 Конституції України передбачає обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у сумі 1500,00 грн.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 69-71, 94, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Прокурора Жовтневого району м. Маріуполя в інтересах Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до ОСОБА_2 про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу – задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1, ІНН НОМЕР_1) податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у сумі 1500,00 грн. на користь місцевого бюджету Жовтневого району, код платежу 11011300, р/р 33216845700052, отримувач банк ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Крилова М.М.