Судове рішення #9050818

  

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

"29" квітня 2010 р.                               м. Київ                                        К-48130/09


Колегія суддів першої судової палати

Вищого адміністративного суду України у складі  суддів:

Головуючого –Кравченко О.О.

Суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Розваляєвої Т.С., Чалого С.Я.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2009 року  у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області  про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії, -

                                                      

В с т а н о в и л а:

У лютому 2009 року ОСОБА_1 звернулась до Зміївського районного суду Харківської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії.

Постановою Зміївського районного суду Харківської області від 22.05.2009р. позов задоволено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач  оскаржив її в апеляційному порядку. Разом з апеляційною скаргою скаржником подано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження у зв’язку з тим, що копію судового рішення суду першої інстанції було отримано ним лише 10.06.2009р.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2009 року апеляційну скаргу залишено без розгляду. Дана ухвала прийнята з тих підстав, що заяву про апеляційне оскарження та апеляційну скаргу подано з пропуском строку на апеляційне оскарження.

На зазначену вище ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2009 року надійшла касаційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області, в якій ставиться питання про її скасування, посилаючись на неправильне застосування цим судом норм процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області підлягає  задоволенню з огляду на наступне.

Як убачається з матеріалів справи, 22 травня 2009 року у судовому засіданні Зміївським районним судом Харківської області було прийнято постанову, якою позов задоволено. Представник відповідача (касатор) не був присутній в судовому засіданні та не приймав участь у розгляді справи. Однак повний текст постанови суду скаржник отримав лише 10.06.2009р., що підтверджується штампом вхідної кореспонденції відповідача проставленому на першому аркуші постанови (а.с. 46). Відповідно до ч.1ст.103 КАСУ перебіг процесуального строку починається з наступного дня. Тобто 10-денний строк на подачу заяви побав вираховуватись з 11.06.09р. Заява про апеляційне оскарження була подана 16.06.2009р., а апеляційна скарга з заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження були подані 01.07.2009р., тобто у встановлений строк.

Відповідно до ч.3 ст. 186 КАС України заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала (ч. 6 ст. 186 КАС України).

Приймаючи рішення, судом апеляційної інстанції не взято до уваги дату отримання відповідачем копії рішення суду першої інстанції, з огляду на те, що представник відповідача не був присутній в суді першої інстанції при прийнятті рішення, а приписи  ч.3 ст. 186 КАС України передбачають обчислення строку на апеляційне оскарження з моменту отримання копії постанови у випадку проголошення постанови у відсутності особи.

Колегія суддів звертає увагу на те, що однією з основних засад судочинства, визначеною пунктом 8 частини 3 статті 129 Конституції України, є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження судових рішень, крім випадків, установлених законом.

Оцінюючи обставини, що перешкоджали здійсненню процесуального права на  оскарження, на які заявник посилається як на поважні, суд апеляційної інстанції мав виходити з оцінки та аналізу всіх наведених у клопотанні доводів, того,  чи мав заявник за таких обставин реальну можливість своєчасно реалізувати право на оскарження (аналогічна думка з цього приводу викладена в постанові судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України  від 02.06.2009р.).

Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

                                                          У х в а л и л а:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області задовольнити.

Ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2009 року скасувати, а справу направити до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про прийняття апеляційної скарги.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строки та у порядку, передбаченими статтями 237-239 КАС України



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація