ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" квітня 2010 р. м. Київ К-21888/09
Колегія суддів першої судової палати
Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Головуючого –Кравченко О.О.
Суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Розваляєвої Т.С., Чалого С.Я.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 4 грудня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни, -
В с т а н о в и л а:
У вересні 2008 року ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 4 грудня 2008 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку. Разом з апеляційною скаргою скаржником подано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2009 року апеляційну скаргу залишено без розгляду. Суд послався на те, апеляційна скарга подана з пропуском строку на апеляційне оскарження, а клопотання про поновлення такого строку відповідачем не підписано.
На постанову Донецького окружного адміністративного суду від 4 грудня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2009 року надійшла касаційна скарга Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області, в якій ставиться питання про їх скасування, посилаючись на неправильне застосування цим судом норм процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, постанова Донецького окружного адміністративного суду була винесена 04.12.2008 року, представники сторін участі у розгляді справи не приймали. Як зазначив сам апелянт в поданому клопотанні про поновлення строку (а.с. 38), копію зазначеної постанови він отримав 28.01.2009р. Таким чином, останнім днем подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги, відповідно до ст. 186 КАС України, слід вважати 09.02.2009р. Заява про апеляційне оскарження відповідачем не подавалась, а апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області була подана лише 16.02.2009р., тобто з пропуском строку на апеляційне оскарження. В поданому клопотанні про поновлення строку на апеляційне оскарження апелянтом не зазначено будь-яких пояснень щодо пропуску строку звернення з апеляційною скаргою та причин не подачі заяви про апеляційне оскарження. Крім того, подане клопотання (а.с. 38) про поновлення строку на апеляційне оскарження апелянтом взагалі не підписане.
Відповідно до ч.3 ст. 186 КАС України заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Згідно із ч.5ст.186 КАС України апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Оскільки відповідачем заява про апеляційне оскарження не подавалась, а апеляційна скарга подана з пропуском строку на оскарження, суд апеляційної інстанції обґрунтовано залишив її без розгляду.
Судова колегія вважає, що вимога касатора про скасування постанови суду першої інстанції є такою, що позбавлена правового обґрунтування, оскільки відповідно до ч.1 ст.211 КАС України сторони можуть оскаржити в касаційному порядку судові рішення суду першої інстанції лише після їх перегляду в апеляційному порядку. Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 4 грудня 2008 року в апеляційному порядку не переглядалась, оскільки апеляційна скарга була залишена без розгляду.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Таким чином, судова колегія вважає, що при вирішенні справи апеляційним судом вірно застосовані норми процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів –
У х в а л и л а:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області залишити без задоволення, а ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2009 року у справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строки та у порядку, передбаченими статтями 237-239 КАС України.