№ 2а-16/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2010 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі: головуючого –
судді Сивака В.І.
при секретарі Ткач Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Сокиряни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новодністровського управління праці та соціального захисту населення Чернівецької області, третя особа - Новодністровська міська рада Чернівецької області про стягнення недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення, –
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Новодністровського управління праці та соціального захисту населення Чернівецької області /далі УПСЗН/, третя особа - Новодністровська міська рада Чернівецької області про стягнення недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення.
Вказала, що вона є громадянкою, евакуйованою із зони відчуження Чорнобильської АЕС в 1986 році /категорія 2/ і має право на пільги і компенсації, встановлені ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 796-ХІІ від 28.02.1991 року /далі Закон № 796-ХІІ / для осіб даної категорії. ВІдповідно до абз.7 ч.4 ст.48 Закону № 796-ХІІ особам, евакуйованим із зони відчуження Чорнобильської АЕС в 1986 році, в тому числі дітей, виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі трьох мінімальних заробітних плат та згідно ч.5 ст.48 вона виплачується за місцем проживання особи органами соціального захисту населення, а відповідно до ч.7 ст.48 розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Органом соціального захисту населення по місцю її проживання є – УПСЗН, яке підпорядковано Новодністровській міській раді. 15.10.2009 року відповідач сплатив їй щорічну допомогу, передбачену абз.7 ч.4 ст.48 Закону № 796-ХІІ у заниженому розмірі – 75 грн., хоча у відповідності до вимог ст.48 Закону № 796-ХІІ та ЗУ «Про державний бюджет України на 2009 рік» їй належало до виплати 1950 грн. /650х3/. Таким чином, відповідач безпідставно недоплатив їй 1875 грн.
Просить визнати незаконними дії та бездіяльність відповідача по неповній виплаті у 2009 році належної їй згідно ст.48 Закону № 796-ХІІ щорічної допомоги на оздоровлення і стягнути з УПСЗН на її користь недоплачену у 2009 році суму щорічної грошової допомоги на оздоровлення в розмірі 1875 грн. і витрати по оплаті правової допомоги в сумі 100 грн.
Позивачка в судове засідання не з’явилася, однак подала на адресу суду заяву, в якій повністю підтримала позовні вимоги, просить їх задовольнити, а справу розглянути без її присутності.
Представник відповідача в судове засідання не з’явилася, але подала до суду заперечення на позов та заяву, в якій позовні вимоги не визнала і просить розглядати справу без її присутності. Крім того, подала до суду клопотання про залучення до справи в якості співвідповідача Кабінету Міністрів України.
В запереченні відповідач не визнає позовні вимоги з тих підстав, що згідно ст.95 Конституції України виключно ЗУ Про Державний бюджет України визначається будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише головному розпоряднику бюджетних коштів за наявності відповідного бюджетного призначення відповідно до Бюджетного кодексу України та ЗУ Про державний бюджет України. Згідно із ст.61 ЗУ «Про державний бюджет України на 2009 рік» розпорядники бюджетних коштів здійснюють видатки за загальним фондом бюджету тільки у разі їх відповідності бюджетним паспортам, а ст.71 цього закону надано право КМУ у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Розмір щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено постановою КМУ № 562 від 12.07.2005 року у розмірах: інвалідам І та ІІ гр. – 120 грн., учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ кат. – 100 грн., інвалідам ІІІ гр. та дітям-інвалідам – 90 грн., учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІІ кат., кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків та евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей – 75 грн.
У паспорті бюджетної програми на 2009 рік «компенсація за шкоду, заподіяну здоров’ю та допомоги на оздоровлення у разі звільнення з роботи громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженим спільним наказом Міністерства праці та соціальної плів тики України та Міністерства Фінансів України від 10.02.2009 року № 51/118 «Про затвердження паспортів бюджетних програм на 2009 рік» підставою для визначення розміру щомісячної допомоги на оздоровлення визначена вищевказана постанова КМУ.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, подавши до суду заяву про відсутність заперечень проти задоволення позовних вимог і просить розглянути справу без його присутності.
За таких обставин, судом ухвалено розглянути справу без присутності сторін та представника третьої особи.
Судом встановлено, що позивачка, проживає в АДРЕСА_1 і є громадянкою, евакуйованою у 1986 році із зони відчуження та відноситься до другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 30.03.1993 року Чернівецькою ОДА.
У відповідності до абз.7 ч.4 ст.48 Закону № 796-ХІІ особам, евакуйованим із зони відчуження Чорнобильської АЕС 2 категорії виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі трьох мінімальних заробітних плат та згідно ч.5 ст.48 вона виплачується за місцем проживання особи органами соціального захисту населення, а відповідно до ч.7 ст.48 розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
В 2009 році відповідач сплатив позивачці щорічну допомогу, передбачену абз.7 ч.4 ст. 48 Закону № 796-ХІІ посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 562 від 12.07.2005 року та Закон України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”.
З довідки № 955 від 18.11.2009 року встановлено, що позивачці 15.10.2009 році виплачено щорічну допомогу на оздоровлення за 2009 рік в сумі 75 грн.
Діючи у відповідності до вимог абз.7 ч.4 ст. 48 Закону № 796-ХІІ, відповідач виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленої ст.55 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” з 01.10.2009 року – 650 грн., повинен був виплатити позивачці щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 1950 грн. /650 грн. х 3/.
Однак, відповідачем позивачці у 2009 році недоплачено 1875 грн. /1950 грн. – 75 грн./.
Така бездіяльність УПСЗН є неправомірною, оскільки вищенаведеними постановами і законами, на які посилається відповідач передбачено виплату громадянам, віднесеним до 2 категорії евакуйованих із зони відчуження Чорнобильської АЕС щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі меншому, порівняно із розміром такої допомоги, передбаченої абз.7 ч.4 ст. 48 Закону № 796-ХІІ і які суперечать правовим актам, що мають вищу юридичну силу та Конституції України.
Виходячи із вищенаведених встановлених судом обставин, суд вважає, що звернення позивачки до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів є правомірним, так як відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України. Згідно ч.3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Ч.1 ст.64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Пунктом 24 рішення Європейського Суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі „Кечко проти України” /заява № 63134/00/ встановлено, в межах свободи дій держави визначити, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Крім того, зі змісту вимог Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норм ст. 48 Закону № 796-ХІІ, який 05.10.2006 року доповнений ст. 71, згідно якої дія його положень не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Таким чином, бездіяльність відповідача, яка полягає у виплаті позивачці щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі, меншому ніж встановлено Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2009 рік є неправомірною.
Суд не бере до уваги доводи відповідача щодо встановлення гарантованого мінімального розміру розрахункової величини для всіх видатків, передбачених Законом № 796-ХІІ, постановами КМУ № 228 від 28.02.2002 року, № 562 від 12.07.2005 року, викладені в запереченнях на позов, оскільки вищенаведені постанови, на які посилається відповідач, суперечать правовим актам, що мають вищу юридичну силу та Конституції України.
Перевіривши фактичні обставини, викладені в адміністративному позові, які знайшли своє підтвердження, дослідивши письмові докази, які є належними і допустимими, суд вважає, що позовні вимоги позивачки підлягають до задоволення зі стягненням з відповідача судових витрат на користь держави. Вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивачки витрат, пов’язаних з оплатою правової допомоги задоволенню не підлягають, оскільки не підтверджені документально.
На підставі ст.ст. 19 ч.2, 22 ч.3, 64 ч.1 Конституції України, ст.ст. 48, 71 Закону України
«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
№ 796-ХІІ від 28.02.1991 року, ст.55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» № 835-ІV
від 26.12.2008 року та керуючись ст.ст. 17, 18, 158-163, 167 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 – задовольнити.
Бездіяльність Новодністровського управління праці та соціального захисту населення Чернівецької області по неповній виплаті належної ОСОБА_1 на підставі ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічної грошової допомоги на оздоровлення, визнати незаконною.
Стягнути з Новодністровського управління праці та соціального захисту населення Чернівецької області з р/р 35219004001950 в УДК у Сокирянському районі Чернівецької області код ЄДРПОУ 21433826, МФО 856135 на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, жительки АДРЕСА_1 Чернівецької області 1875 /одну тисячу вісімсот сімдесят п’ять/ грн.
Стягнути з Новодністровського управління праці та соціального захисту населення Чернівецької області на користь держави судовий збір в розмірі 3 /три/ грн. 40 коп.
Копію постанови направити сторонам, для відома.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського Апеляційного адміністративного суду через Сокирянський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Головуючий: /підпис/
З оригіналом вірно:
- Номер: 6-а/555/8/19
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2а-16/10
- Суд: Березнівський районний суд Рівненської області
- Суддя: Сивак Володимир Іванович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.01.2019
- Дата етапу: 05.02.2019
- Номер: 6-а/555/7/19
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2а-16/10
- Суд: Березнівський районний суд Рівненської області
- Суддя: Сивак Володимир Іванович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.01.2019
- Дата етапу: 13.02.2019
- Номер: 6-а/555/21/20
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2а-16/10
- Суд: Березнівський районний суд Рівненської області
- Суддя: Сивак Володимир Іванович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.05.2020
- Дата етапу: 27.05.2020