Судове рішення #8991016

справа  №2-2478 /10  

                                                                 

                                                                                                                                                                                                               

РІШЕННЯ

      ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ    

22 квітня 2010 року Печерський районний суд м. Києва в складі:

головуючого – судді         Макаренко Г.В.,

при секретарі -               Шалапуді Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва про зобов’язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

23 березня 2010 року позивачка звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про визнання дій незаконними та перерахунок пенсії, мотивуючи тим, що вона є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та отримує державну і додаткову пенсії, які передбачені ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 даного Закону розміри пенсій для інвалідів ІІІ групи не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком.

Що стосується розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії І, то цей розмір передбачений ст. 50 вказаного Закону та для інвалідів ІІІ групи становить 50 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 67  Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»     у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4.

Проте, розміри призначених і виплачуваних позивачу пенсій не відповідають встановленим розмірам, оскільки розрахунок пенсій позивачу Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва проведено виходячи з розміру 19 грн. 91 коп., який встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала в результаті  каліцтва чи захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523.

Відповідно до ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107 - мінімальна пенсія за віком встановлена: в розмірі 470 гривень – з 1.01.2008року; 481 гривня – з 1.04.2008 року; 482 гривні – з 1.07.2008 року; 498 гривен - з 1.10.2008 року.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» встановлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

Тому позивач вважає, що державна та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну її здоров’ю повинні бути призначені в наступних розмірах: державна пенсія в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком грн. та додаткова пенсія в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Позивач зверталась до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва з проханням провести перерахунок розміру пенсії, однак їй було відмовлено.

В судовому засіданні позивач повністю підтримала свій позов, пославшись на обставини, викладені вище.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надавши письмові заперечення та просив справу розглянути в його відсутність.

Заслухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1986 року, інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювання пов’язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та згідно посвідчення від 17.03.1994 року є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Позивачу призначена пенсія по інвалідності згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно  ч. 4 ст. 54 наведеного Закону розмір пенсії для інвалідів, відносно яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим, зокрема для осіб ІІІ групи інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком.

Розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до І категорії передбачений ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої для інвалідів ІІІ групи  встановлюється в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Ст. 53 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, та щомісячна компенсація сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується повністю, незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Ст. 67 даного закону передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4.

Враховуючи наведене, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Як вбачається розрахунок пенсій позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва проведено, виходячи з розміру 19 грн. 91 коп. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523, яка є чинною, і положення якої стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи».

 Проте п. 2 Постанови від 3 січня 2002 року № 1 Кабінету Міністрів України встановлено розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, всупереч положенням зазначених статей закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», причому, ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи змінена і щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю інвалідам IІI гр. становить 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, також змінена ст. 54 вказаного Закону і державна пенсія для інвалідів IІI гр. учасників ліквідації аварії на ЧАЕС не може бути нижчою 180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 5.10.2006 року вказаний Закон доповнено статтею 71 такого змісту: «Особливості внесення змін до цього Закону. Дія Положення цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону».

22.05.2008 р. рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 пункт 28 (зміни до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. №107-VII визнати таким, що не відповідає Конституції України (є не конституційним) і втратив чинність з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України.

Тобто, розрахунок пенсії позивача зроблений відповідачем згідно п. 28 розділу Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який був визнаний рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року не конституційним і втратив чинність з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України.

Згідно з п. 9 листа Вищого адміністративного Суду України від 14.08.2008 року № 1406/100/13-08 «Про практику застосування законодавства з питань забезпечення (за результатами справ, розглянутих Вищим адміністративним судом України у касаційному порядку)» передбачено, що виходячи з пріоритетності законів  над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії учасникам ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС застосуванню підлягають ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», яка істотно звужує  обсяг встановлених законом прав  та відповідно  до ч. 3 ст. 67 Закону України  «Про статус і соціальний захист  громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4  категорій, та розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 року № 8 відповідно до ст.ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод».

Тому, суд вважає, заперечення представника відповідача щодо відмови в задоволенні позову безпідставними.

Разом з тим, позовні вимоги про в изнання дій відповідача незаконними не підлягають задоволенню, оскільки позивачем по справі було обрано спосіб захисту її прав, який не ґрунтується на нормах законодавства, що регулюють спірні правовідносини.  

Враховуючи загальні засади пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Судові витрати суд розподіляє відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України.  

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 50,54,67,70,71 ЗУ «Про статус громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про прожитковий мінімум», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008, ст. ст. 3, 8, 19, 22, 46, 55 Конституції України та ст.ст. 10, 57, 60, 61, 88, 215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про визнання дій незаконними та перерахунок пенсії – задовольнити частково.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва, починаючи з 01 січня 2010 року до 22 квітня 2010 року здійснити відповідно до ч. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що діяли на момент належної виплати, перерахунок ОСОБА_1 основної пенсії, та її щомісячну виплату в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю та її щомісячну виплату в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, за виключенням сум фактично проведеної виплати.  

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва на користь ОСОБА_1 120,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва на користь держави 51,00 грн. у відшкодування судового збору.

У задоволенні іншої частини заявлених вимог – відмовити.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва.

Суддя

  • Номер: 6/592/138/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-2478/10
  • Суд: Ковпаківський районний суд м. Сум
  • Суддя: Макаренко Ганна Володимирівна
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.10.2016
  • Дата етапу: 26.01.2017
  • Номер: 22-ц/788/238/17
  • Опис: ВАТ " Всеукраїнський Акціонерний Банк" до Сердюк О.В. про відшкодування заборгованності за кредитним договором
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-2478/10
  • Суд: Апеляційний суд Сумської області
  • Суддя: Макаренко Ганна Володимирівна
  • Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.01.2017
  • Дата етапу: 26.01.2017
  • Номер: 6/592/202/17
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-2478/10
  • Суд: Ковпаківський районний суд м. Сум
  • Суддя: Макаренко Ганна Володимирівна
  • Результати справи: повернуто скаргу
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.10.2017
  • Дата етапу: 28.12.2017
  • Номер: 22-ц/788/2031/17
  • Опис: Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк» в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «ВіЕйБі Банк» Славкіної Марини Анатоліївни про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого документу до виконання та видачу дубліката виконавчого документу, -
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-2478/10
  • Суд: Апеляційний суд Сумської області
  • Суддя: Макаренко Ганна Володимирівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.12.2017
  • Дата етапу: 28.12.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація