Судове рішення #8983708

                                                                                                              Справа № 2-241/2010р.                                                                                                                                                

                                                                                                                                                             

 

                                                                      Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

01 квітня 2010 р.                                                      Токмацький районний суд Запорізької області

в складі:

судді                                                    Апанаскович Н.М.

при секретарі:                        Костенко В.А.

розглянув в  попередньому  судовому засіданні в м. Токмак  цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на транспортний засіб та зобов'язання провести державну реєстрацію права власності транспортного  засобу,

                                                                  В С Т А Н О В И В:

           

 25 жовтня 2006 року позивач  придбав у відповідача ОСОБА_3, який діяв від імені та в інтересах відповідача ОСОБА_2 за довіреністю, посвідченою приватним нотаріусом Сімферопольського міського нотаріального округу АРК, від 14 травня 2006 року за реєстраційним № 5382, легковий автомобіль марки FORD, випуску 1996 року, червоний, двигун № =1300 куб.см В. шасі №-, кузов НОМЕР_1 ФУРГОН.

Договір купівлі–продажу автомобіля був укладений в формі генерального доручення. В рахунок автомобіля позивач сплатив відповідачу ОСОБА_3 обумовлену грошову суму у розмірі 25000 грн., про що була складена письмова розписка від 25 жовтня 2006 року. Передача позивачу автомобіля у власність з повноваженнями власника оформлялася довіреністю, посвідченою приватним нотаріусом Токмацького міського нотаріального округу Запорізької області від 25 жовтня 2006 року за реєстраційним № 3214.

     Згідно довіреності відповідач ОСОБА_3 уповноважив позивача експлуатувати (водити) автомобіль з правом виїзду за межі України, проходити технічний огляд, сплачувати необхідні збори та платежі, застраховувати, укладати договори купівлі-продажу, міни, оренди, позики, страхування, знімати чи поставити на облік в органах ДАІ, подавати заяви, в тому числі про належність автомобіля на праві особистої приватної власності, про сімейний стан, отримувати необхідні довідки та документи, розірвати вищевказані договори, отримувати гроші, страхові відшкодування, а також виконувати інші дії, пов’язані з виконанням цієї довіреності, тобто, відповідач ОСОБА_3 уповноважив позивача володіти, користуватися та розпоряджатися автомобілем, надав йому  всі повноваження власника транспортного засобу.

Оформлення купівлі-продажу автомобіля у вигляді довіреності викликано відсутністю коштів, необхідних для  переоформлення автомобіля на нового власника. Між сторонами була досягнута згода, що всі витрати на переоформлення автомобіля оплатить покупець. Проте на момент укладення договору у позивача не було необхідних коштів на нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу автомобіля. Сторони домовилися, про те, що як тільки позивач  буде фінансово спроможним, то відбудеться  переоформлення даного автомобіля належним чином відповідно до діючого законодавства.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності виникає на підставах, які не заборонені законом.

Згідно ст. 334 ЦК України, право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі майна.

Постанова Пленуму Верховного Суду України від 27.03.1992 року № 6 п.4 вказує на те, що під володільцем джерела підвищеної небезпеки розуміється громадянин, що здійснює експлуатацію джерела підвищеної небезпеки в силу права власності, повного господарського відання, оперативного управління або з інших підстав (договору оренди, довіреності тощо).

Фактично даний автомобіль належить позивачу, оскільки саме він сплатив обумовлену договором суму, автомобіль знаходиться у його володінні, користуванні, він експлуатує автомобіль, утримує його в належному стані, ремонтує за необхідністю,  зберігає на території свого домоволодіння, використовує його для потреб сім’ї та по роботі.

Позивач  виконав всі умови договору купівлі продажу – прийняв даний автомобіль у своє володіння і користування, оплатив вартість автомобіля у розмірі 25000, а відповідач ОСОБА_3 не виконав домовленість з приводу нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу і  відмовляється від оформлення договору в нотаріальному порядку.

В березні 2009 року в позивача  з’явилася фінансова можливість для оформлення  автомобіля, він  звернувся до відповідача ОСОБА_3 з проханням звернутися до нотаріуса з метою укладення та нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу. Але відповідач уникав оформлення даного договору. Свою відмову мотивував зайнятістю по роботі, відсутністю вільного часу, складними сімейними обставинами та пропонував позивачеві укласти договір в інший час. Проте обіцяного він не виконує, у зв’язку з чим з вини відповідача позивач  позбавлений можливості оформити купівлю-продаж автомобіля відповідно до діючого законодавства.

Ст. 525 ЦК України передбачає, що одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

ч. 2 ст. 220 ЦК України передбачено, що у разі недодержання нотаріального посвідчення договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору суд може визнати такий договір дійсним.

Згідно акту автотоварознавчого дослідження № 36 від 24.10.2009 року ринкова вартість автомобіля складає 8664,61 грн.

За свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії КРС № 320947 від 12.03.2003 року  спірний автомобіль пройшов державну реєстрацію в Сімферопольському МРЕВ УДАІ МВС України в АРК.

Без відома позивача, 25.12.2007 року, попереднім власником автомобіль був знятий з обліку в зв’язку  з вибракуванням, що підтверджується відповіддю Управління ДАІ Сімферопольського ВРЕР № 11/М/1-3264 від 07.12.2009 року.

У відповідності з п.46 Постанови КМУ№1388 від 07.09.1998р. “Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок” вибракувані транспортні засоби підприємств знімаються з обліку на підставі затверджених актів, а громадян — за заявами їх власників. Зняття з обліку на підставі затверджених актів, а громадян — за заявами їх власників. Зняття з обліку в цих випадках провадиться без огляду транспортних засобів. Номерні знаки і реєстраційні документи здаються до підрозділів ДАІ.

Внаслідок списання транспортного засобу на теперішній час позивач позбавлений можливості  реєстрації за ним права власності на придбаний автомобіль.

В зв’язку з вищевикладеними обставинами позивач  звернувся до суду з позовом про визнання договору купівлі-продажу дійсним, визнання за ним права власності на легковий автомобіль марки , випуску 1996 року, червоний, двигун № =1300 куб.см В. шасі № - , кузов  та зобов’язання Токмацького ВРЕР УДАІ в Запорізькій області здійснити державну реєстрацію його права власності на автомобіль.

          Позивачпозов підтримав повністю,  просив  визнати договір купівлі-продажу дійсним, визнати за ним право власності на легковий автомобіль марки , випуску 1996 року, червоний, двигун № =1300 куб.см В. шасі № - , кузов  та зобов’язати Токмацького ВРЕР УДАІ в Запорізькій області здійснити державну реєстрацію його права власності на автомобіль.

          Відповідач ОСОБА_3  в судове засідання не з'явився, про день та час слухання повідомлений належним чином, в своїй заяві проти задоволення позову не заперечував, просив суд справу слухати в його відсутність.    

          Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив.

         Треті особи представник Сімферопольського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи при управліні ДАІ в судове засідання не з”явився, причину неявки не повідомив, про день та час слухання справи повідомлений належним чином.

          Представник Токмацького відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАІ УМВС України в Запорізькій області  проти позову не заперечував.

          Суд, вивчивши матеріали справи,  вислухавши пояснення сторін   вважає, що  визнання відповідачем позову  не суперечить закону, не порушує права, свободи, та інтереси інших осіб,  а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

           Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

 25 жовтня 2006 року позивач  придбав у відповідача ОСОБА_3, який діяв від імені та в інтересах відповідача ОСОБА_2 за довіреністю, посвідченою приватним нотаріусом Сімферопольського міського нотаріального округу АРК, від 14 травня 2006 року за реєстраційним № 5382, легковий автомобіль марки FORD, випуску 1996 року, червоний, двигун № =1300 куб.см В. шасі №-, кузов НОМЕР_1 ФУРГОН.

Договір купівлі–продажу автомобіля був укладений в формі генерального доручення. В рахунок автомобіля позивач сплатив відповідачу ОСОБА_3 обумовлену грошову суму у розмірі 25000 грн., про що була складена письмова розписка від 25 жовтня 2006 року. Передача позивачу автомобіля у власність з повноваженнями власника оформлялася довіреністю, посвідченою приватним нотаріусом Токмацького міського нотаріального округу Запорізької області від 25 жовтня 2006 року за реєстраційним № 3214.

Згідно довіреності відповідач ОСОБА_3 уповноважив позивача експлуатувати (водити) автомобіль з правом виїзду за межі України, проходити технічний огляд, сплачувати необхідні збори та платежі, застраховувати, укладати договору купівлі-продажу, міни, оренди, позики, страхування, знімати чи поставити на облік в органах ДАІ, подавати заяви, в тому числі про належність автомобіля на праві особистої приватної власності, про сімейний стан, отримувати необхідні довідки та документи, розірвати вищевказані договори, отримувати гроші, страхові відшкодування, а також виконувати інші дії, пов’язані з виконанням цієї довіреності, тобто, відповідач ОСОБА_3 уповноважив позивача володіти, користуватися та розпоряджатися автомобілем, надав йому  всі повноваження власника транспортного засобу.

Оформлення купівлі-продажу автомобіля у вигляді довіреності викликано відсутністю коштів, необхідних для  переоформлення автомобіля на нового власника. Між сторонами була досягнута згода, що всі витрати на переоформлення автомобіля оплатить покупець. Проте на момент укладення договору у позивача не було необхідних коштів на нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу автомобіля. Сторони домовилися, про те, що як тільки позивач  буде фінансово спроможним, то відбудеться  переоформлення даного автомобіля належним чином відповідно до діючого законодавства.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності виникає на підставах, які не заборонені законом.

Згідно ст. 334 ЦК України, право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі майна.

Постанова Пленуму Верховного Суду України від 27.03.1992 року № 6 п.4 вказує на те, що під володільцем джерела підвищеної небезпеки розуміється громадянин, що здійснює експлуатацію джерела підвищеної небезпеки в силу права власності, повного господарського відання, оперативного управління або з інших підстав (договору оренди, довіреності тощо).

Фактично даний автомобіль належить позивачу, оскільки саме він сплатив обумовлену договором суму, автомобіль знаходиться у його володінні, користуванні, він експлуатує автомобіль, утримує його в належному стані, ремонтує за необхідністю,  зберігає на території свого домоволодіння, використовує його для потреб сім’ї та по роботі.

Позивач  виконав всі умови договору купівлі продажу – прийняв даний автомобіль у своє володіння і користування, оплатив вартість автомобіля у розмірі 25000, а відповідач ОСОБА_3 не виконав домовленість з приводу нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу і  відмовляється від оформлення договору в нотаріальному порядку.

В березні 2009 року в позивача  з’явилася фінансова можливість для оформлення  автомобіля, він  звернувся до відповідача ОСОБА_3 з проханням звернутися до нотаріуса з метою укладення та нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу. Але відповідач уникає оформлення даного договору. Свою відмову мотивував зайнятістю по роботі, відсутністю вільного часу, складними сімейними обставинами та пропонував позивачеві укласти договір в інший час. Проте обіцяного він не виконує, у зв’язку з чим з вини відповідача позивач  позбавлений можливості оформити купівлю-продаж автомобіля відповідно до діючого законодавства.

Ст. 525 ЦК України передбачає, що одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

ч. 2 ст. 220 ЦК України передбачено, що у разі недодержання нотаріального посвідчення договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору суд може визнати такий договір дійсним.

Згідно акту автотоварознавчого дослідження № 36 від 24.10.2009 року ринкова вартість автомобіля складає 8664,61 грн.

За свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії КРС № 320947 від 12.03.2003 року  спірний автомобіль пройшов державну реєстрацію в Сімферопольському МРЕВ УДАІ МВС України в АРК.

З 25.12.2007 року попереднім власником автомобіль був знятий з обліку в зв’язку вибракуванням, що підтверджується відповіддю Управління ДАІ Сімферопольського ВРЕР № 11/М/1-3264 від 07.12.2009 року.

У відповідності з п.46 Постанови КМУ№1388 від 07.09.1998р. “Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок” вибракувані транспортні засоби підприємств знімаються з обліку на підставі затверджених актів, а громадян — за заявами їх власників. Зняття з обліку на підставі затверджених актів, а громадян — за заявами їх власників. Зняття з обліку в цих випадках провадиться без огляду транспортних засобів. Номерні знаки і реєстраційні документи здаються до підрозділів ДАІ.

         Внаслідок списання транспортного засобу на теперішній час позивач позбавлений можливості  реєстрації за ним права власності на придбаний автомобіль.

       Відповідно до п.8 вказаної Постанови реєстрація транспортних засобів здійснюється  на  підставі заяви власника,  поданої  особисто,  і документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання транспортного засобу, оцінку його  вартості, яка провадиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку    у    порядку,    встановленому    МВС,    Мін'юстом, Держпромполітики,  Держмитслужбою та Фондом державного майна і має відповідні   документи,  відповідність  конструкції  транспортного засобу  встановленим  вимогам  безпеки  дорожнього  руху,  а також вимогам,  які  є  підставою  для  внесення  змін  до реєстраційних документів. Правомірність   придбання   транспортних  засобів,  складових частин,   які   мають   ідентифікаційні   номери,  підтверджується документами,  скріпленими  підписом  відповідної посадової особи і печаткою,  виданими  суб'єктами  підприємницької  діяльності,  які реалізують  транспортні засоби та видають довідки-рахунки, митними органами,   судами,   нотаріусами,  органами  соціального  захисту населення,   підприємствами-виробниками  транспортних  засобів  та підрозділами  ДАІ, а також угодами, укладеними на товарних біржах.

    Для реєстрації  транспортних   засобів,   що   перебували   в експлуатації  і  зареєстровані  в  підрозділах ДАІ,  крім названих документів,  додається  свідоцтво  про  реєстрацію   транспортного засобу  (технічний  паспорт) з відміткою підрозділу ДАІ про зняття транспортного  засобу з обліку. Перед відчуженням, передачею такий транспортний  засіб повинен бути знятий з обліку в підрозділі ДАІ. Відчуження,  передача власником придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах ДАІ, не проводиться.

    П. 10 Постанови передбачено, що реєстрація транспортних засобів, право власності  на  які  встановлено  за  рішенням суду, проводиться на підставі  відповідного  рішення суду із зазначенням марки, моделі, номерів  кузова (рами) транспортного засобу, а також реєстраційних документів,  зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі  -  свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта у разі їх  наявності  з відміткою підрозділу ДАІ про зняття транспортного засобу  з  обліку. Для проведення реєстрації транспортних засобів,  зазначених у цьому  пункті, додається  висновок  результатів  перевірки технічного   стану   транспортного   засобу    із    застосуванням діагностичного  обладнання  і контрольно-вимірювальних приладів на відповідність вимогам безпеки дорожнього  руху,  який  складається спеціалістами  Центру  безпеки  дорожнього  руху  при департаменті Державтоінспекції   МВС   або   інших   підприємств,   установ  та організацій,  визначених  Кабінетом Міністрів України, та документ про  оцінку  його  вартості,  виданий  відповідно  до пункту 8 цих Правил.
     Таким документом може бути  копія рішення  суду,  засвідчена в установленому порядку,  із зазначенням юридичної чи фізичної особи,  яка визнається власником
транспортного засобу,  його марки,  моделі,  року випуску, а також ідентифікаційних номерів складових частин

         Згідно п. 27 Постанови транспортні   засоби,   що   належать  фізичним  особам,
реєструються за місцем їх постійного або тимчасового проживання.        

           Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позовної заяви.    

           Згідно квитанції про сплату держмита, останнє сплачено  позивачем  в належному розмірі.

           Керуючись ст.ст. 32, 57-60, 128. ч.1 ст.211,209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 316,317, 319, 325, 328, 386, 392, 655, 656  ЦК  України,    суд-

 

В И Р І Ш И В:

         Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на транспортний засіб та зобов'язання провести державну реєстрацію права власності транспортного  засобу – задоволенити.

         Визнати дійсним договір купівлі-продажу легкового автомобілю  марки  FORD ESKORT випуску 1996року, червоний, двигун №  V = 1300 куб.см., шасы (рама), кузов(коляска), №НОМЕР_2  ФУРГОН, укладений між  ОСОБА_1 та ОСОБА_3 від 26      жовтня 2006року.

         Та визнати за  ОСОБА_1  право власності на легковий автомобіль  марки  FORD ESKORT випуску 1996року, червоний, двигун №  V = 1300 куб.см., шасі (рама) №,  кузов (коляска) №НОМЕР_2  ФУРГОН,   випуску 1996року, червоний колір, двигун №  V = 1300 куб.см..

         Зобов”язати  Токмацький відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи  ДАІ  УМВС України в Запорізькій області зареєструвати за   ОСОБА_1  право власності на легковий автомобіль  марки  FORD ESKORT випуску 1996року, червоний, двигун №  V = 1300 куб.см., шасі (рама) №, кузов (коляска) №НОМЕР_2  ФУРГОН,   випуску 1996року, червоний колір, двигун №  V = 1300 куб.см..                                                                                      

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Рішення вступає в законну силу з 11.04.2010 року.

Суддя: /підпис/                                                                                       З оригіналом згідно    

Суддя Токмацького

районного суду:                                                                                       Н.М.Апанаскович

  • Номер: 6/727/130/20
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-241/2010
  • Суд: Шевченківський районний суд м. Чернівців
  • Суддя: Апанаскович Н.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.10.2020
  • Дата етапу: 16.10.2020
  • Номер: 6/417/75/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-241/2010
  • Суд: Марківський районний суд Луганської області
  • Суддя: Апанаскович Н.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.04.2021
  • Дата етапу: 08.06.2021
  • Номер: 6/727/205/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-241/2010
  • Суд: Шевченківський районний суд м. Чернівців
  • Суддя: Апанаскович Н.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.08.2021
  • Дата етапу: 09.08.2021
  • Номер: 2-241/2010
  • Опис: про визнання недійсними та скасувати акти Н-5 від 17.12.09 р, та Н-1 №1 від 17.12.09 р. складених від Тростянецької міськради
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-241/2010
  • Суд: Тростянецький районний суд Сумської області
  • Суддя: Апанаскович Н.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.01.2010
  • Дата етапу: 18.03.2010
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація