Судове рішення #8974739

№2а-669/10

ПОСТАНОВА

Іменем  України

26 квітня 2010 року     Суддя Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська, Дніпропетровської області Багбая Є.Д., як суддя місцевого адміністративного суду розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська про перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, як місцевого адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська про визнання неправомірними дії суб’єкта владних повноважень та перерахування і виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до трьох років. На обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_3. Відповідачем по справі позивачу була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивач вважає що відповідач невірно нараховував та сплачував їй допомогу по догляду за дитиною, а саме відповідачем невірно розраховується та виплачується соціальна допомога по догляду за дитиною. Допомога виплачувалася в розмірі передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» з урахуванням положень Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік». При зверненні до відповідача щодо перерахунку та виплати недоплаченої допомоги позивач отримав відмову в здійсненні вищезазначених дій. Позивач вважає дії відповідача такими що не відповідають законодавству, оскільки суперечать Конституції України та рішенню Конституційного суду України від 09.07.2007 року та просить зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська перерахувати та виплатити недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною за період з 1 березня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

       

        В судове засідання позивач не з’явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.  

        Представник відповідача по справі – Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська в судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги не визнав повністю, надав письмові заперечення проти позову. В своїх письмових запереченнях зазначив, що відповідач здійснював виплату допомоги відповідно до Закону України «Про державний Бюджет України на 2007 рік» згідно яких встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною. Вказує також, що виплати здійснюються за рахунок коштів та в межах субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Рішення Конституційного суду на яке посилається позивач на думку відповідача не надає законодавчого права для застосування показника прожиткового мінімуму.

           Суд вважає за можливе провести судове засідання за відсутності сторін по справі згідно вимог ч. 3 ст. 122 КАС України, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів про правовідносини учасників судового розгляду, необхідність заслуховування пояснень учасників судового розгляду в суду відсутня, можливе провести розгляд справи в порядку письмового провадження.    

         Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач ОСОБА_2 народила сина ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження /а.с. 9/. Позивач ОСОБА_2 перебуваючи з моменту народження дитини у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 квітня 2007 року знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська. Відповідачем як органом який призначає та здійснює виплату державної допомоги, була призначена та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у наступних розмірах: липень 2007 року – вересень 2007 року – 129,03 гривень щомісяця, жовтень 2007 року – грудень 2007 року – 130,64 гривень щомісяця, що підтверджується довідкою /а.с. 7/. 9 липня 2007 року рішенням Конституційного суду України визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» щодо обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановивши, що виплати не можуть бути меншими ніж передбачений законодавством розмір прожиткового мінімуму для особи віком до шести років. В травні 2009 року позивач із засобів масової інформації дізналася про порушення її прав відповідачем.

Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених ним Законом та іншими законами України.

Згідно ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", одним з видів державної допомоги сім'ям з дитиною є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений в ст. 62 Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 р." і становить: з 1 січня -434 гривні, з 1 квітня -463 гривні, з 1 жовтня -470 гривень.

Відповідно до п. 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зупинено з метою приведення окремих норм законів у відповідність з Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", передбачена у розмірі, що дорівнює - різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У 2007 р. позивач отримував вищезазначену допомогу, починаючи з червня 2007 р. у розмірі, що обчислюється відповідно до ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29. 36. частини другої статті 56. частини другої статті 62. частини першої статті 66. пунктів 7, 9, 12. 13, 14, 23, 2°. 30, 59. 41. 43, 44. 45, 46 статті 71. статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року 22 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет Україні! на 2007 рік".

Відповідно до ч.2 ст. 73 Закону України "Про Конституційний Суд України", якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення  про їх неконституційність.

У ст. 74 зазначеного Закону передбачено, що Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з  правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.

Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, які визнані неконституційними, що передбачено у самому рішенні.

Положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціальної о захисту населення за місцем проживання батьків.

З урахуванням вищезазначеного суд доходить висновку, що Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська є належним відповідачем за вищевказаним позовом, оскільки представник в своїх письмових запереченнях та в своїх поясненнях вказували та не заперечували проти того факту, що саме вони здійснюють нарахування та належні виплати соціальної допомоги та подають відповідні дані в Міністерство праці та соціальної політики України для формування кошторису щодо соціальних виплат.

Також суд приходить до висновку про існування протиправної бездіяльності відповідача щодо не вчинення дій по перерахунку та виплати позивачу соціальної допомоги в належному розмірі в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно. Оскільки акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення  про їх неконституційність, то вимоги позивача щодо перерахунку та сплати допомоги по догляду за дитиною з 1березня 2007 року по 8 липня 2007 року задоволенню не підлягають.

           Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.1 ст.100 КАС України встановлено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Вивчивши матеріали справи, суд встановив, що позивач із засобів масової інформації дізналася про порушення її прав відповідачем, таким чином суд вважає що застосування строку звернення до суду в даному випадку неможливе, оскільки річний строк звернення до суду не минув. Також суд враховує, що правовідносини мають триваючий характер, тому для застосування строку звернення до суду в даному випадку не має підстав.

            Керуючись ст. ст. 11,14,70,71,72,86,159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

             Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська про перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – задовольнити частково .

            Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська щодо перерахунку, призначення та виплати державної грошової допомоги ОСОБА_2 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року.

            Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська здійснити перерахунок ОСОБА_2 соціальної виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі який дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням сум, що отримані нею згідно ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та здійснити її виплату.

          В частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська про перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 березня 2007 року по 8 липня 2007 року - відмовити .

        Стягнути з бюджету м. Дніпродзержинська на користь ОСОБА_2 3,40 гривень сплаченого судового збору.

            Постанова може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до суду апеляційної інстанції Дніпропетровської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дати винесення постанови по справі та шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції Дніпропетровської області через суд першої інстанції та безпосередньо до суду апеляційної інстанції Дніпропетровської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

   

Суддя                                     Є.Д. Багбая

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація