Судове рішення #8970900

Справа 2-2300/09

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

7 травня 2009 року Октябрський районний суд м. Полтави

в складі головуючого судді Кузнєцової О.Ю.

при секретарі Васейко Ю.Г.

за участю представника позивача Журавльової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Полтави цивільну справу за позовом прокурора Октябрського району м. Полтави в інтересах Держави в особі Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Полтавське обласне управління Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії -Октябрського відділення № 43 Полтавського обласного управління відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до ОСОБА_2 про розірвання кредитного договору, стягнення заборгованості по кредиту, нарахованих відсотків та пені, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2009 року Прокурор Октябрського району м. Полтави звернувся до суду з позовом в інтересах Держави в особі Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Полтавське обласне управління Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Октябрського відділення № 43 Полтавського обласного управління відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до ОСОБА_2 де прохає розірвати кредитний договір №2203\043964 від 31 серпня 2006 року між філією - Октябрське відділення № 43 м. Полтави Полтавського обласного управління ВАТ «Державний Ощадний банк України» та ОСОБА_2, стягнути з ОСОБА_2 на користь філії - Октябрського відділення № 43 м. Полтави Полтавського обласного управління відкритого акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України" заборгованість по кредиту у розмірі 25307 грн. 64 коп. та стягнути на користь держави судові витрати.

В обгрунтування своїх позовних вимог вказав, що прокуратурою Октябрського району м. Полтави в ході проведення перевірок в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів у кредитно-фінансовій та банківській сферах встановлено, що ОСОБА_2 порушуються основні засади кредитних взаємовідносин. У зв’язку з неправомірністю дій відповідача, державним інтересам завдається значна матеріальна шкода.

Встановлено, що філія банку - Октябрське відділення № 43 м. Полтави Полтавського обласного управління відкритого акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України" являється державною установою.

Згідно кредитного договору №2203\043964 від 31 серпня 2006 року між філією -Октябрським відділенням № 43 м. Полтави Полтавського обласного управління ВАТ «Державний Ощадний банк України» (далі Банк) та ОСОБА_2, останній було надано кредит в сумі 37700 грн. (тридцять сім тисяч сімсот грн. ) строком на 60 місяці зі сплатою 16,4 % річних на придбання автомобіля.

В порушення умов кредитного договору ОСОБА_2, не виконує щомісячне погашення кредиту та сплати відсотків.

31 серпня 2006 року між Банком та ОСОБА_2 було укладено договір застави майна № 2203\04396 предметом якого є рухоме майно, а саме автомобіль марки ВАЗ 21112, реєстраційний номер НОМЕР_1, рік випуску 2006.

Станом на 7 листопада 2008 року загальна заборгованість по кредиту разом з відсотками та пенею становить 25307 грн. 64 коп.

Вказав, що відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняють у відносинах між ними або державою. У даному випадку порушені економічні інтереси держави в особі Державного Ощадного банку України.

Державний Ощадний банк України створений Державою із 100-відсотковою державною власністю, в своїй діяльності він використовує державні ресурси і будь-яка заборгованість перед Ощадбанком завдає шкоди державним інтересам.

Окрім того, орган, уповноважений Державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах - це Кабінет Міністрів України, в особі якого Держава виступає засновником банку та його філії - Октябрського відділення № 43 м. Полтави Полтавського обласного управління відкритого акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України".

Згідно п.2.1. Статуту Державного Ощадного банку України, метою діяльності Банку є сприяння економічного розвитку України, а також одержання прибутку в інтересах Банку та його акціонерів. А згідно п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.1999 року № 876 "Про деякі питання управління Державним спеціалізованим комерційним Ощадним банком України" 100 відсотків акцій, що випускаються на величину його статутного фонду, закріплені у власності Держави. Тому в спірних правовідносинах порушуються саме майнові інтереси Держави, які збігаються з майновими інтересами Державного Ощадного банку України, в інтересах якого прокуратурою Октябрського району м. Полтави поданий позов.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, прохала його задовольнити з підстав в ньому наведених, зменшила суму позовних вимог, у зв’язку з тим, що станом на 7 травня 2009 року заборгованість ОСОБА_2 по кредиту разом з відсотками та пенею становить 18163 грн. 51 коп.

Прокурор та відповідач в судове засідання не з’явилися, будучи належним чином повідомленими про день, час та місце розгляду справи і не повідомив суд про причини неявки.

Відповідно до ст. 169 ч. 4, ст. 224 ЦПК України суд розглядає справу у відсутність відповідача за наявними в матеріалах справи доказами та ухвалює у справі заочне рішення. Судом встановлено, що 31 серпня 2006 року між Банком та ОСОБА_2 був укладений кредитний договір № №2203\043964. Згідно Банк надав ОСОБА_2 кредит в сумі 37700 грн. (тридцять сім тисяч сімсот грн. ) строком на 60 місяці зі сплатою 16,4 % річних на придбання автомобіля /а.с. 7-8/.

Згідно п. 3.З.4. кредитного договору ОСОБА_2 зобов’язалася проводити погашення кредиту щомісячно в сумі 628 грн. 34 коп., шляхом внесення готівки до каси Банку (або шляхом безготівкових перерахувань), сплачувати за користування кредитом відсотки в порядку, розмірах та в строки, визначені договором / а.с. 8/.

31 серпня 2006 року між Банком та ОСОБА_2 було укладено договір застави майна № 2203\04396 предметом якого є рухоме майно, а саме автомобіль марки ВАЗ 21 І 12, реєстраційний номер НОМЕР_1, рік випуску 2006/ а.с. 9-13/.

Станом на 7 травня 2009 року загальна заборгованість по кредиту разом з відсотками та пенею становить 18163 грн. 51 коп.

4 серпня 2008 року за вих. № 4159 відповідачу направлено вимогу про погашення заборгованості / а.с. 20/.

Стаття 526 ЦК України передбачає, що зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

Відповідно до вимог ст. ст. 546 ч. 1,549 ч. 1, З ЦК України виконання зобов’язання може забезпечуватися неустойкою ( штрафом, пенею ), порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

У відповідності до вимог ст. 611 ч. 1 п. 1, З ЦК України у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов’язання внаслідок односторонньої відмови від зобов’язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; сплата неустойки.

Відповідно до вимог ст. 1054 ч. 1 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.

Аналізуючи встановлені фактичні обставини справи, суд приходить до висновку про задоволення позову у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 10,11,60,208,209,212 - 215,226 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов прокурора Октябрського району м. Полтави в інтересах Держави в особі Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Полтавське обласне управління Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Октябрського відділення № 43 Полтавського обласного управління відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до ОСОБА_2 про розірвання кредитного договору, стягнення заборгованості по кредиту, нарахованих відсотків та пені.

Розірвати кредитний договір №2203\043964 від 31 серпня 2006 року між філією -Октябрське відділення № 43 м. Полтави Полтавського обласного управління ВАТ «Державний Ощадний банк України» та ОСОБА_2.

Стягнути з ОСОБА_2 суму заборгованості за кредитним договором на користь Октябрського відділення № 43 Полтавського обласного управління відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» у сумі 18163 грн. 51 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 181,64 грн. та на користь ТУ ДСА в Полтавській області витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи 30,00 грн.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та наступною подачею апеляційної скарги протягом 20 днів з дня подачі заяви на апеляційне оскарження до суду першої інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після спливу строку на подачу заяви про апеляційне оскарження, якщо така заява не буде подана.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за заявою відповідача, яка подається до суду термін 10 днів з дня отримання копії рішення.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація