Судове рішення #8968111

П О С Т А Н О ВА

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

06 квітня 2010  року Тальнівський районний суд Черкаської області в складі:

    головуючого – судді Ткаченка О.М.

    за участю секретаря   Кремсалюк Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тальне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління  Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», -

В С Т А Н О В И В :

      Позивачка звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» посилаючись на те, що вона, 1942 року народження і відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року є дитиною війни і починаючи з 01.01.2006 року їй повинна виплачуватися щомісячна соціальна державна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, але така допомога не виплачується, при зверненні позивачки до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі їй було відмовлено в перерахунку пенсії, позивачка вважає цю відмову незаконною, що і змушує її звернутися до суду.      

 Позивачка до початку судового засідання подала заяву про те, що позовні вимоги підтримує та просить суд слухати справу без її участі.

Від відповідача до початку судового засідання надійшло в суд заперечення та клопотання про те, що б розглядати справу без участі представника. В запереченні просив суд застосувати наслідки пропущення строку звернення до адміністративного суду та  відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсій, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, а ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених за цим Законом, тобто питання визначення величини мінімальної пенсії за віком, що застосовується для обчислення підвищення пенсії особам, яким встановлено статус «дитини війни» не вирішено у законодавчому порядку.

Також, Законом України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансування виплат за цим Законом проводиться із державного бюджету України, а не із бюджету Пенсійного Фонду України.

Крім того, рішення про відновлення дії Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у редакції, чинній до внесення змін до нього, Верховною Радою України не приймалося, внаслідок цього, порядок обчислення пенсії та підвищення до них передбачений Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залишився не врегульованим.

Відтак, у 2008 році для обчислення пенсії та підвищень, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 року, яка набула чинності з 22.06.2008 року.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що позов підлягає до часткового задоволення з таких підстав:

Згідно паспортних даних позивачка ІНФОРМАЦІЯ_2, отже до 02.09.1945 року їй було менше 18 років, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 р. - вона є дитиною війни. Зазначені обставини визнані сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які набули правового статусу дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про соціальний захист дітей війни». Зокрема, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

З огляду на наведене позивачка має право на отримання державної соціальної підтримки – підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Зазначене підвищення до пенсії має обчислюватися з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки іншого розміру такої пенсії законодавством не передбачено.

У 2008 році підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в новій редакції, відповідно до якої право на державну соціальну допомогу було обмежено, а саме встановлено що дітям війни до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними)

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»                  (у редакції від 18.11.2004, чинній у 2009 році) дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно, її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із законом «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм закону «Про соціальний захист дітей війни».

В позовній заяві позивачка просить поновити процесуальний строк звернення до суд, як пропущений по поважній причині.

В запереченні, яке було надано до суду представником відповідача, відповідач просить застосувати наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду.  

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України,  п ропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Позивачка звернулася до суду 19 січня 2010 року.  

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку що пропущений строк звернення до адміністративного суду не підлягає поновленню, оскільки позивачка не вказує поважної причини пропущення строку звернення, а відповідач просить застосувати наслідки пропущення строку звернення, тому позовні вимоги позивачки в частині щодо перерахунку та виплати пенсії з підвищенням на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 2006 року по 19.01.2009 рік задоволенню не підлягають, оскільки позивачем пропущений строк звернення до адміністративного суду, поважних причин пропущення цього строку не вказано, тому відповідно до положень ст.100 КАС України є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову, тобто термін з якого відповідач повинен перерахувати пенсію з врахуванням підвищення на 30 % мінімальної пенсії за віком, слід обраховувати з дня подання заяви до суду, тому позовні вимоги в частині щодо перерахунку та виплати пенсії позивачці з підвищенням на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за періоди з 19.01.2009 р. по 31.12.2009 року підлягають до задоволення, за виключенням коштів виплачених в 2009 році.

На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 8, ч.2 ст. 19, ч.1 ст. 21, ст. 152 Конституції України, Законом України "Про державний бюджет України на 2009 рік», Законом України "Про соціальний захист дітей війни", рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року, ст. ст. 11, 12, 17, 71, 86, 99, 100, 159, 160, 163 КАС України, суд,-                                                                    

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до управління  Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» задовольнити частково.

Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області щодо нарахування та виплати до пенсії щорічної державної допомоги дітям війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком ОСОБА_1, неправомірною.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", починаючи з 19 січня 2009 року по                     31 грудня 2009 року включно, за виключенням коштів виплачених у                   2009 році.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Тальнівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч. 5 ст.186 КАС України.

Головуючий

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація