Судове рішення #8945315

                                                       Справа № 2-1004

                                                             2010 року

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

08 лютого 2010 року          Рівненський районний суд Рівненської області

       

в особі судді                 Остапчук Л.В.

        при секретарі                 Захарук Г.Л.

        за участю: представника позивачки     ОСОБА_1        

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в місті Рівному

цивільну справу за позовом  ОСОБА_2 до  Зорянської сільської ради, ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно,

в с т а н о в и в :

    У зв’язку з тим, що позивачка після смерті чоловіка ОСОБА_4, який помер 04.07.2005 року, є спадкоємницею першої черги по закону житлового будинку  № 51 по вулиці  Степана Бандери  в селі Грабів Рівненського району, спадщину прийняла вчасно, так як фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, проектно-технічна документація на спадковий будинок була розроблена на ім’я їх родича і кума ОСОБА_3, який в даний час на спірний будинок не претендує, але це є перешкодою для належного оформлення права власності на спадковий будинок, позивачка звернулася з даним позовом до суду і просить визнати за нею, як спадкоємицею за законом, право власності на вказаний житловий будинок.

    В суді представник позивачки ОСОБА_1  позов підтримала, пославшись на обставини, викладені в позовній заяві. Крім того, суду пояснила, що ОСОБА_3 отримав земельну ділянку під будівництво житлового будинку для свого кума ОСОБА_4, який помер. Проектно-технічна документація на будинок була розроблена на ім’я ОСОБА_3, однак він будинок не будував і не претендує на нього, оскільки будинок був побудований  спільними зусиллями подружжя ОСОБА_4, за час їх спільного проживання. У зв’язку з раптовою смертю чоловіка позивачки ОСОБА_4, не були виготовлені правовстановлюючі документи на житловий будинок на його ім’я. Тому позивачка  у 2005 році звернулася до Зорянської сільської ради із проханням про виділення для неї земельної ділянки біля будівництва будинку. Рішенням  Зорянської сільської ради № 1045 від 28.07.2005 року позивачці було передано у власність земельні ділянки загальною площею 0,29 га для ведення особистого селянського господарства, будівництва та обслуговування жилого будинку № 51, що по вул.С.Бандери в с.Грабів Рівненського району Рівненській області. Виконавчим комітетом Зорянської сільської ради рішенням № 302 від 17.08.2006 року було надано позивачці  дозвіл на продовження будівництва індивідуального жилого будинку. У позивачки є двоє неповнолітніх дітей, інтереси яких вона також представляє. Вважає, що позивачка правомірно набула право власності на житловий будинок, тому просить позов задоволити, визнати за нею право власності на спадковий будинок і, врахувавши її матеріальний стан, зменшити розмір необхідного до сплати судового збору.

Представник відповідача – Зорянської сільської ради – в судове засідання не з’явився, хоча належним чином і в установлений строк був повідомлений про слухання справи. Від сільського голови ОСОБА_5 надійшов лист, в якому він просить слухати справу у  відсутності представника сільської ради. Визнаючи позов, просить вирішити його згідно норм чинного законодавства. Суд вважає за можливе справу розглянути у попередньому судовому засіданні у відсутності представника відповідача, проти чого представник позивачки не заперечує.

            Відповідач ОСОБА_3, подавши заяву про слухання справи в його відсутності, все-таки з’явився в судове засідання, позов визнав і суду пояснив, що дійсно земельна ділянка, на якій знаходиться спадковий будинок, була виділена на його ім’я. В зв’язку з цим вся первинна технічна документація на будинок була також виготовлена на його ім’я. Однак будівництво будинку проводилося подружжям ОСОБА_4 за їх кошти. Після смерті ОСОБА_4, дозвіл на добудову будинку було дано його дружині, позивачці у справі. Він на будинок не претендує, просить позов задоволити.  

           Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4  з 06 лютого 1995 року до дня його смерті, тобто до 04 липня 2005 року. За час шлюбу вони  спільними зусиллями побудували будинок № 51 по вулиці Степана Бандери, в селі Грабів, Рівненського району Рівненської області.  Проектно-технічна документація  на цей будинок була розроблена на їх родича і кума ОСОБА_3, якому була виділена земельна ділянка для будівництва і обслуговування цього будинку. Як з’ясував суд, ОСОБА_3 відмовляється від спірного будинку, оскільки не брав участі  у його будівництві. Відповідно до рішення Зорянської сільської ради № 1045 від 28.07.2005 року позивачці було передано у власність земельні ділянки загальною площею 0,29 га, розташовані в с.Грабів Рівненського району Рівненської області, для ведення особистого селянського господарства, будівництва та обслуговування жилого будинку. Крім того рішенням № 302 від 17.08.2006 року вона отримала дозвіл на продовження будівництва індивідуального жилого будинку. Позивачка є єдиною спадкоємницею після смерті чоловіка, фактично вчасно прийняла спадщину, вступила у володіння і управління спадковим майном, але через відсутність правовстановлюючих документів на будинок на ім’я чоловіка не може оформити спадщину в нотконторі. У позивачки є двоє спільних з ОСОБА_4 дітей, які на даний час неповнолітні і інтереси яких вона представляє.

Стаття 328 Цивільного кодексу України передбачає, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

У суду не виникло сумніву, що подружжя ОСОБА_4 правомірно розпочало будівництво вказаного будинку, ОСОБА_2 в даний час правомірно володіє житловим будинком № 51 по вул.С.Бандери в с.Грабів Рівненського району. Її  право на цей житловий будинок ніким не оспорюється, але відсутнє свідоцтво про право власності на ім’я її померлого чоловіка, тому спадкоємиця позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину в нотконторі.

Оскільки позивачка є єдиною спадкоємицею по закону після смерті чоловіка, представляє інтереси своїх неповнолітніх дітей, то вона має успадковувати цей будинок відповідно до ст.ст.1216, 1217, 1220, 1222, 1223, 1258, 1261, 1268, 1270 ЦК України.

За таких обставин суд вважає, що в наявності порушення права позивачки, за захистом якого спрямоване її звернення до суду, а тому позов підлягає до задоволення.

             У зв’язку з складним матеріальним становищем позивачки, оскільки вона після смерті свого чоловіка  самостійно виховує двох неповнолітніх дітей та отримує мінімальну заробітну плату, то відповідно до ст.82 ЦПК України суд вважає за можливе зменшити необхідну до сплати суму судового збору (державного мита), обмежившись сплаченою сумою 51 гривня.

Керуючись ст.ст.57, 59, 82, 213-215, 294, 295 ЦПК України, ст.ст.328, 392, 1216, 1217, 1220, 1222, 1223,  1258, 1261, 1268, 1270, 1296  ЦК України, суд, -

в и р і ш и в :

   

    Позовну заяву ОСОБА_2 до Зорянської сільської ради, ОСОБА_3  про визнання права власності на спадкове майно задоволити повністю.  

Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як спадкоємницею за законом, право власності на житловий будинок з надвірними будівлями № 51 по вулиці Степана Бандери в селі Грабів Рівненського району Рівненської області,  технічний паспорт на який в КП РОБТІ виготовлено на ім’я ОСОБА_3.

              Зменшити ОСОБА_2 розмір необхідної до оплати суми судового збору (державного мита), обмежившись сплаченою сумою 51 (п’ятдесят одна) гривня.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

    Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано до Рівненського районного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

   

    Суддя:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація