Справа № 22-1307- 2010 р. Головуючий у 1 інстанції – Завгородній Є.В.
Доповідач Савченко С.О.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
„14” квітня 2010 року
Колегія суддів Судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Кіровоградської області в складі : Головуючого судді – Полежая В.Д.
Суддів – Спірідонової Л.С.,Савченко С.О.
при секретарі : Пітель Г.М.
за участю відповідачки та її представника, розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою Кіровоградського юридичного інституту Харківського національного університету внутрішніх справ на ухвалу Кіровського райсуду м. Кіровограда від 28 січня 2010 року у справі за позовом Кіровоградського юридичного інституту Харківського національного університету внутрішніх справ, третя особа управління внутрішніх справ в Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення витрат на підготовку фахівця.
Заслухавши доповідача, пояснення, дослідивши матеріали справи, колегія суддів, -
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою Кіровського райсуду м. Кіровограда від 28 січня 2010 року закрито провадження у справі за позовом Кіровоградського юридичного інституту Харківського національного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 про стягнення витрат на підготовку фахівця, з підстави, що дана справа відноситься до компетенції адміністративного суду.
В апеляційній скарзі Кіровоградський юридичний інститут просить скасувати ухвалу, як таку, що постановлена з порушенням норм процесуального права і направити справу для розгляду по суті іншому судді.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Закриваючи провадження у справі за позовом ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачка 27.09.2007р. уклала з позивачем договір про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, а 15 вересня 2008 року звільнена з органів внутрішніх справ за власним бажанням. Відмова особи від проходження публічної служби є предметом розгляду спору в порядку адміністративного провадження, а тому Міністерство, як суб’єкт владних повноважень, має право звернутись до відповідного суду із позовом про стягнення витрат на навчання на підставі п.4 ст.17 КАС України.
З таким висновком суду колегія суддів не погодилась. Дійсно компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби – п.2 ст.17 КАС України. Але предметом спору по даній справі є не прийняття на публічну службу, її проходження, чи звільнення з неї. Позивач звернувсь з позовом про стягнення витрачених коштів на утримання відповідачки в інституті, між нею та інститутом 27 вересня 2007 року укладавсь договір про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, розділом третім і четвертим якого передбачено підстави і порядок відшкодування фактичних витрат на підготовку, тобто передбачена цивільно-правова відповідальність особи при її небажанні продовжувати навчання в інституті, що мало місце по даній справі.
Зазначені розділи договору відповідають вимогам «Порядку відшкодування особами витрат, пов’язаних з утриманням у вищих навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2007 року №313.
Відповідно п.1 ст.205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства., але захист порушених інтересів юридичних осіб, інтересів держави є завданнями цивільного судочинства, а тому
колегія суддів вважає, що ухвала суду не відповідає вимогам ЦПК України, у зв’язку з чим ухвала підлягає скасуванню з направленням справи в суд першої інстанції для розгляду справи по суті.
Керуючись ст.304, ст.307, п.3 ч.1 ст.312, ст. ст.313- 315, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Кіровоградського юридичного інституту Харківського національного університету внутрішніх справ задовольнити.
Ухвалу Кіровського райсуду м. Кіровограда від 28 січня 2010 року скасувати, а справу направити в той же суд іншому судді для розгляду справи по суті.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України в касаційному порядку протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий:
Судді: