Справа № 2-а-1894/2010
Провадження № 2-а-1894/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.12.2010 р. м. Пологи
Суддя Пологівського районного суду Запорізької області Лінник Г.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Пологи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Пологівському районі про визнання дій УПФ у Пологівському районі неправомірними щодо перерахунку пенсії по інвалідності,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 , звернувся до суду з вказаним позовом, якому зазначив, що йому в 2008 році була призначена пенсія по інвалідності від загального захворювання 2 групи, однак він продовжував працювати на посаді заступника директора ТОВ «Ранкова Зірка», а тому має право на перерахунок пенсії. Позивач стверджує, що при нарахуванні йому пенсії брався до уваги п. 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року, відповідно до якого перерахунки пенсії проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.). Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, тобто при призначенні пенсії у 2010 році зараховується показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік. Тому позивач вважає, що застосування при перерахунку його пенсії показнику заробітної плати 1197,91грн., є протиправним. У зв`язку з цим позивач просить визнати протиправними дії УПФ України в Пологівському районі Запорізької області по відмові в перерахунку його пенсії та зобов`язати УПФ України в Пологівському районі Запорізької області здійснити перерахунок і виплату його пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік з 01.07.2010 року по теперішній час.
Відповідач у письмових запереченнях на позов вказав про те, що ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», було передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону. Відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року за №20/0/18-09/039, №4096/02-01, при призначенні пенсії у 2009 році застосовується показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573,99грн.), як це передбачено п.п.2 п. 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв`язку з цим, перерахунок пенсії у 2009 році проводився згідно п.п.3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.). Крім того, відповідач зазначає, що позивач ОСОБА_1 , звернувся до УПФ України в Пологівському районі 15.07.2010 року з заявою про перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», йому проведено перерахунок з 01.07.2010 року відповідно з вимогами чинного законодавства та строків перерахунку згідно п. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У зв`язку з цим просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України справа в порядку скороченого провадження розглядається без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, якими сторони обґрунтовували свої позиції по справі, вважаю, що позов підлягає задоволенню, в зв`язку з наступним.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області та отримує пенсію по інвалідності від загального захворювання 2 групи згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Оскільки позивач продовжував працювати, то він 15.07.2010 року звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області про перерахунок пенсії по інвалідності. За цією заявою управлінням Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області було проведено перерахунок пенсії позивача у зв`язку зі зміною стажу та заробітку, при перерахунку пенсії був використаний показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.).
Згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах
повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 1 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в редакції п.п.10 п.35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 була визнана неконституційною. Відповідно до ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», у разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За змістом ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов`язковим до виконання на території України.
Таким чином, з 22.05.2008 року положення ч. 1 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» було відновлено в попередній редакції, а, отже, з 22.05.2008 року відповідач повинен був перераховувати пенсію згідно ч.1 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які діяли до набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Крім того, згідно з п.п. 3 п. 11 постанови від 28.05.2008 року № 530 КМУ «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування зараховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи з зазначеного, а також із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягають засуванню норми ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік у розмірі визначеному Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».
За таких обставин здійснення перерахунку пенсії позивача у 2010 році із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік 1197,91 грн., який встановлений листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року за №20/0/18-09/039, 4096/02-01, суд вважає безпідставним та необгрунтованим.
Щодо позовних вимог про встановлення кінцевого терміну проведення перерахунку, то суд виходячи з тих позицій, що пенсія має безстроковий характер, її перерахунок здійснюється за заявою пенсіонера, строки та порядок перерахунку пенсії по інвалідності встановлені законодавством, а тому зазначення кінцевої дати перерахунку пенсії по інвалідності позивачу не є доцільним.
Відповідно до вимог ст. ст. 2, 11, 162 КАС України спосіб захисту, обраний судом, не обов`язково має збігатись з тим, що просить позивач в позовних вимогах. Суд може змінити чи уточнити його формулювання, а в необхідних випадках і вийти за межі позовних вимог -застосувати спосіб захисту з метою повного захисту прав, свобод чи інтересів особи, про захист яких вона просить, але в межах визначених КАС України повноважень.
З огляду на зазначене, вимоги позивача щодо визнання протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсій та зобов`язання його зробити такий перерахунок з 01.07.2010 року підлягають задоволенню, позовні вимоги в іншій частині задоволенню не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 11, 86, 94, 158-163, 186 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, та за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону, із з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, з 01.07.2010 року з урахуванням суми пенсії, що ним отримані.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через Пологівський районний суд, протягом десяти днів.
Суддя: