Судове рішення #8896126

          

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

_________________________________________________

__________________________________________________________________________________

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65  тел.(8-0412) 48-16-02

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

 "31" березня 2010 р.                                                           Справа № 12/190-09

Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого   судді                                                  

суддів:                                                                        

                                                                                   

при секретарі                                                             ,

за участю представників сторін:

від позивача: Михніцького Г.Ю.- представника за довіреністю№04/11 від 19.01.2010р.,  

від відповідача: Радіщева В.О. - представника за довіреністю №3 від 10.02.2010р.,

  

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Амід Альянс", смт.Стрижавка Вінницького району Вінницької області  

на рішення господарського суду Вінницької області

від "27" січня 2010 р.  у справі № 12/190-09 (суддя Кожухар М.С.)

за  позовом Відкритого акціонерного товариства "БМ Банк", м.Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Амід Альянс", смт.Стрижавка Вінницького району Вінницької області  

про стягнення 598018,70грн.  

ВСТАНОВИВ:

  

Рішенням господарського суду Вінницької області від 27.01.2010р. у справі №12/190-09 позов Відкритого акціонерного товариства "БМ Банк" (м.Київ) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Амід Альянс" (смт.Стрижавка Вінницького району Вінницької області) про стягнення 598018,70грн. задоволено й стягнуто з відповідача на користь позивача 524088,00грн. боргу з повернення кредиту, 57253,94грн. боргу зі сплати відсотків, 16676,76грн. пені, 5980,19грн. витрат по сплаті державного мита та 236,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Амід Альянс" звернулось до Житомирського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати з підстав, наведених у скарзі та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в частині стягнення 100000,00грн. боргу з повернення кредиту.

Мотивуючи апеляційну скаргу (т.1, а.с.4-5), відповідач зазначає, зокрема, що позивачем не було долучено до матеріалів справи додаткової угоди №2 від 27.02.2009р. до договору №01/25/210708 невідновлювальної кредитної лінії від 21.07.2008р., відповідно до змісту якої сторони досягли згоди щодо перенесення строків повернення одержаних в кредит коштів на останній день повернення кредиту, а тому місцевим господарським судом прийнято незаконне рішення про їх дострокове повернення.

В засіданні суду представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та надав пояснення в обґрунтування своєї правової позиції. Вважаючи рішення господарського суду Вінницької області незаконним та необґрунтованим, прийнятим з порушенням норм матеріального права, просить його скасувати та прийняти новий судовий акт, яким відмовити в задоволенні позову в частині стягнення 100000,00грн. боргу з повернення кредиту.

Представник  позивача  у відзиві на апеляційну скаргу від 31.03.2010р.та в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, надавши пояснення в обґрунтування своїх заперечень. Вважає рішення місцевого господарського суду законним та обґрунтованим, а тому просить його залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.    

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 21.07.2008 р. між ТОВ «БМ Банк» (Банк) та ТОВ «Амід Альянс» (Позичальник) укладено Кредитний договір № 01/25/210708 (т.1, а.с.10-13), відповідно до п.1.1 якого Банк зобов'язується надавати на умовах цього Договору, а Позичальник зобов'язується отримувати, належним чином використовувати та повернути в передбачені цим Договором строки Кредит в сумі 550 000 гривень та сплатити проценти за користування Кредитом в порядку та на умовах, визначених цим Договором.

Відповідно до п.1.2. Договору Кредит надається у вигляді невідновлювальної кредитної лінії окремими частинами (траншами) з позичкового рахунку № 207310131199 на поточний рахунок Позичальника, зазначений в письмовому звернені Позичальника, в безготівковому порядку на сільськогосподарську техніку та обладнання (надалі - Цільове призначення).

Кредит повертається Позичальником на позичковий рахунок № 207310131199 в ТОВ «БМ Банк» МФО 380913 не пізніше 15.07.2011 року з погашенням кожного траншу рівними частинами починаючи з січня 2009 року відповідно до визначеного графіку.

Згідно п.1.6. Договору за користування Кредитом Позичальник зобов'язаний сплачувати Банку відповідну плату (проценти) в порядку та розмірах, визначених цим Договором, зокрема: проценти за користування Кредитом розраховуються Банком на основі процентної ставки в розмірі 20% річних, яка може бути змінена в порядку, визначеному цим Договором (п. 1.6.1.1. Договору).

Відповідно до п.1.6.1.2. Договору проценти нараховуються методом факт/факт на фактичну суму заборгованості Позичальника за Кредитом та за термін фактичного користування ним, починаючи з першого дня видачі Кредиту включно, та до настання терміну, зазначеного в п. 1.3. цього Договору. При нарахуванні процентів день видачі Кредиту приймається до розрахунку як 1 (один) повний день користування Кредитом, а день повернення Кредиту (його частини) до розрахунку процентів не включається.

Перша сплата Позичальником процентів відбувається не пізніше 31 липня 2008 року за період з першого дня видачі Кредиту до 25-го липня 2008 року (з урахуванням положень п. 1.6.1.2 цього Договору). Всі наступні сплати процентів відбуваються в розрахунку з 26-го числа попереднього місяця по 25-е число звітного місяця та сплачуються Позичальником щомісячно не пізніше останнього робочого дня звітного місяця, а у разі повного строкового або дострокового погашення Кредиту - одночасно з погашенням Кредиту (п.1.6.1.3. договору).

Відповідно до п.1.9 Договору погашення Зобов'язань Позичальником здійснюється в такій послідовності: пеня за непогашення в строк процентів (якщо непогашення буде мати місце);: прострочені проценти за користування Кредитом (якщо прострочення буде мати місце); сплата прострочених платежів за послуги по супроводженню Кредиту, яка не надійшла в строки, визначені цим Договором (якщо прострочення платежів буде мати місце); сплата прострочених платежів за послуги з резервування коштів на невикористану частину Кредиту, яка не надійшла в строки, визначені цим Договором (якщо прострочення платежів буде мати місце); інші платежі та/або штрафні санкції, що будуть належати до сплати відповідно до умов цього Договору; пеня за непогашення в строк основного боргу за Кредитом (якщо непогашення буде мати місце); прострочена сума основного боргу за Кредитом (у випадках, якщо прострочення буде мати місце); строкові нараховані проценти за користування Кредитом; плата за послуги по супроводженню Кредиту у разі стягнення згідно з Договором); плата за послуги з резервування коштів на невикористану частину Кредиту (у разі стягнення згідно з Договором); строкова сума основного боргу за Кредитом.

Пунктом 2.3 Договору передбачено право Банку на відкликання кредиту, у разі невиконання Позичальником зобов'язань за Кредитним Договором та/або Договорів забезпечення, у випадку, якщо такі випадки невиконання не будуть усунуті Позичальником протягом вказаного в повідомленні Банку строку (який не може бути менше 10 днів), вимагати негайного повернення суми Кредиту та всієї суми нарахованих процентів за користування Кредитом.

Згідно з п. 2.3.3 Кредитного договору після отримання Позичальником від Банку повідомлення про відкликання Кредиту, Позичальник зобов'язаний не пізніше 15 банківських днів з моменту одержання такого повідомлення, здійснити повне погашення Кредиту (включаючи основну суму Кредиту, нараховані та несплачені проценти за користування кредитом та інші платежі, що підлягають сплаті Позичальником на користь Банку відповідно до умов цього Договору).

Відповідно до п.4.3.1. Позичальник зобов'язаний належним чином виконувати всі умови цього Договору та взяті на себе цим Договором обов'язки, зокрема точно в строки, обумовлені цим Договором, погашати Кредит на рахунок № 207310131199 в ТОВ «БМ Банк» та своєчасно у визначені цим Договором строки сплачувати плату ( проценти ) за користування Кредитом на рахунок № 3739610101 в ТОВ «БМ Банк», а у випадку неналежного виконання взятих на себе зобов'язань по цьому Договору на першу вимогу Банку сплатити штрафні санкції, як це передбачено в Договорі, на рахунок № 3739610101 в ТОВ «БМ Банк», а також в повному обсязі всі інші платежі та відшкодувати спричинені збитки (п.4.3.3. Договору).

Згідно п. 6.1. Договору за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань по цьому Договору, сторони несуть відповідальність в порядку та на умовах, обумовлених в цьому Договорі, зокрема:

За порушення взятих на себе зобов'язань по поверненню суми Кредиту та своєчасній сплаті процентів за користування Кредитом, сплаті комісійних винагород Позичальник зобов'язується сплатити на користь Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.

Відповідно до п. 8.2. Договору всі зміни та доповнення до цього Договору викладаються в письмовій формі та набувають чинності з моменту їх підписання повноважними представниками Сторін.

Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання Сторонами взятих на себе зобов'язань по цьому Договору (п.10.1. Договору).

20.03.2009р. Сторонами підписано Додатковий договір № 3 (т.1, а.с.16) до Договору невідновлювальної кредитної лінії, відповідно до п.1 якого пункт 1.9. Розділу 1 викладено в наступній редакції» «1.9. Погашення Зобов'язань Позичальником здійснюється в такій послідовності: прострочені проценти за користування кредитом; прострочена сума основного боргу за Кредитом; строкові нараховані проценти за користування Кредитом; строкова сума основного боргу за Кредитом; прострочені комісії згідно з Договором; строкові комісії згідно з Договором; пеня, інші платежі та/або штрафні санкції, що будуть належати до сплати відповідно до умов цього Договору.»

На виконання умов Договору невідновлювальної кредитної лінії № 01/25/210708 від 21.07.2008р. позивач, відповідно до меморіального ордеру № 868465 від            23.07.2008 р. (т.1, а.с.17), надав кредитні кошти ТОВ "Амід Альянс" в розмірі 550 000,00 грн. під 20 процентів річних.

Відповідач строків повернення кредиту та сплати відсотків не дотримувався, у зв'язку з чим, 19.10.2009 р. позивач надіслав відповідачу претензію № 10-01/1014 від 20.10.2009р. (т.1, а.с.20-22) з вимогою протягом тридцяти днів з моменту отримання претензії достроково повернути кредит у повному обсязі в розмірі 524088 грн. та сплатити нараховані і несплачені на 15.10.2009 р. відсотки в розмірі 52479,9 грн.

Однак, дана претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Таким чином, на день звернення з позовом заборгованість відповідача за Кредитним договором склала 524088 грн. з повернення кредиту та 57253,94 грн. боргу зі сплати відсотків, нарахованих на 24.11.2009 р.

У зв'язку з вищевикладеним, 27.11.2009р. (згідно дати на штампі реєстрації позовної заяви господарським судом Вінницької області)  Відкрите акціонерне товариство "БМ Банк"  звернулось до господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Амід Альянс" про стягнення 598018,70грн. (т.1, а.с.2-4).

Як вже вказувалось вище, рішенням господарського суду Вінницької області від 27.01.2010р. у справі №12/190-09 позов було задоволено, з чим також погоджується колегія суддів апеляційної інстанції, виходячи з наступного.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Як зазначено в ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Таке ж положення містить і ст.173 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Проаналізувавши кредитний договір № 01/25/210708 від 21.07.2008р. колегія суддів дійшла висновку, що між сторонами укладено кредитний договір, правовідносини з якого регулюються главою  71 ЦК України "Позика. Кредит. Банківський вклад".

Зокрема в ст. 1054 ЦК України вказано, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до ст.1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

В ч.1 ст.1048 ЦК України визначено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно ч.1 ст.1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч.2 ст.1050 ЦК України, якщо  договором   встановлений   обов'язок   позичальника повернути   позику   частинами   (з   розстроченням),  то  в  разі прострочення повернення чергової частини  позикодавець  має  право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів,  належних йому відповідно до статті  1048  цього Кодексу.

Пунктом 1.3 Кредитного договору передбачено повернення кредиту частинами, а право Банку вимагати дострокового повернення кредиту, в разі порушення Позичальником зобов'язань за Кредитним договором - пунктом 2.3 Кредитного договору.

Проаналізувавши вищевикладені обставини справи разом з нормами чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про задоволення позову в частині стягнення 524088,00грн. боргу з повернення кредиту та 57253,94грн. боргу зі сплати відсотків.

Позивачем, за неналежне виконання зобов'язань за кредитним договором на підставі п.6.1.1 договору нараховано до стягнення з відповідача 16 676,76 грн. пені за несвоєчасне повернення кредиту за період з 21.07.08 р. по 24.11.09 р.

У разі порушення учасником господарських відносин правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України він зобов'язаний сплатити штрафні санкції (неустойку, штраф, пеню).

Відповідно до ст.546 Цивільного кодексу України одним із видів забезпечення виконання зобов'язання є неустойка (штраф, пеня).

Відповідно до п. 3 ст.549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно п.2 ст.551 Цивільного кодексу України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Статтею 612 ЦК України передбачено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або   законом.   Боржник,   який   прострочив   виконання   зобов'язання,   відповідає   перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.

Пунктом 6.1.1 Кредитного договору передбачено, що за порушення взятих на себе зобов'язань, зокрема: по поверненню суми кредиту та своєчасній сплаті відсотків за користування кредитом, - Позичальник зобов'язується сплатити на користь Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.

Перевіривши наведений позивачем розрахунок пені (т.1, а.с.5), колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що місцевим господарським судом правомірно стягнуто з відповідача на користь позивача 16676,76грн. пені.

Отже, судовою колегією не встановлено порушень або неправильного застосування норм процесуального чи матеріального права судом першої інстанції, які можуть бути підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Що ж стосується доводів скаржника про те, що додатковим договором №2 від 27.02.2009р. до договору невідновлювальної кредитної лінії №01/25/210708 від 21.07.2008р. сторони досягли згоди щодо перенесення строків повернення одержаних в кредит коштів на останній день повернення кредиту, а місцевим господарським судом, не зважаючи на даний факт, прийнято незаконне рішення про їх дострокове повернення, то колегією суддів вони не приймаються до уваги, з огляду на таке.

  Додатковим договором №2 від 27.02.2009р. до договору невідновлювальної кредитної лінії №01/25/210708 доповнено пункт 2.4 Розділу 2 "Умови кредитування" підпунктом 2.4.2, відповідно до якого заборгованість Позичальника за Кредитом (будь-якою його частиною) вважається простроченою у разі її непогашення в день настання остаточного терміну повернення Кредиту, зазначеного в.п.1.2 Договору.

Пунктом 1.2 договору невідновлювальної кредитної лінії №01/25/210708 передбачено, що кредит повертається позичальником на позичковий рахунок №207310131199 в ТОВ «БМ Банк»МФО 380913 не пізніше 15.07.2011 року з погашенням кожного траншу рівними частинами починаючи з січня 2009 року відповідно до визначеного графіку.

Крім того, відповідно до п.2.3.1 договору Банк має право у випадку, якщо будуть мати місце будь-які або всі можливі випадки невиконання Позичальником зобов'язання і якщо такі випадки невиконання не будуть усунені Позичальником протягом вказаного в повідомленні Банку строку (який не може бути меншим 10 днів), вимагати (незважаючи на те, що в цьому Договорі можуть бути інші умови) негайного повернення суми кредиту та всієї суми нарахованих процентів за користування кредитом (разом з будь-якими іншими нарахованими сумами або сумами, що підлягають сплаті по цьому Договору).

Оскільки, зобов'язання за договором невідновлювальної кредитної лінії відповідачем належним чином не виконувалися, то в претензії №10-01/1014 від 20.10.2009р. (т.1, а.с.20-22), позивач вимагав, з посиланням на п.2.3.1 договору, протягом тридцяти днів з моменту отримання претензії достроково повернути кредит у повному обсязі в розмірі 524088 грн. та сплатити нараховані і несплачені на 15.10.2009 р. відсотки в розмірі 52479,9 грн.

Отже, посилання скаржника на незаконність рішення місцевого господарського суду про дострокове повернення кредитних коштів відповідно до додаткового договору №2 від 27.02.2009р. до договору невідновлювальної кредитної лінії №01/25/210708 від 21.07.2008р. є безпідставним та спростовується  вищевикладеними обставинами справи.

Крім того, твердження скаржника про те, що позивачем не було подано додатковий договір №2 від 27.02.2009р. не відповідає дійсності, оскільки з матеріалів справи вбачається, що Відкритим акціонерним товариством "БМ Банк" додано до позовної заяви додатковий договір №2 від 27.02.2009р. (а.с.15).

  

За наведених обставин, рішення господарського суду Вінницької області від 27.01.2010р. року у справі №12/190-09 слід залишити без змін як таке, що відповідає вимогам матеріального та процесуального права і обставинам справи, а подану відповідачем апеляційну скаргу з вимогою його скасування  - без задоволення.

Керуючись ст.ст.  101,103,105  Господарського процесуального кодексу України, Житомирський апеляційний господарський суд

                                              

                                        

                                      ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення господарського суду Вінницької області від 27 січня 2010року у справі №12/190-09 залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Амід Альянс", смт.Стрижавка Вінницького району Вінницької області - без задоволення.

2. Справу №12/190-09 повернути до  господарського суду Вінницької області.

Головуючий суддя                                                                  

судді:

                                                                                             

Віддрук.4 прим.:

1 - до справи,

2,3 - сторонам,

4 - в наряд.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація