Судове рішення #88875705



Придніпровський районний суд м.Черкаси

м. Черкаси, вул. Гоголя, 316, 18001, (0472) 37-30-76




Справа № 2а - 1071\11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2011 року Придніпровський районний суд м . Черкаси в складі :

-головуючого - Клочко О.В.

-при секретарі - Кудренко І. А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м . Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси про визнання дій у відмові у перерахунку пенсії протиправними, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії поінвалідності \ державної та . податкової \ згідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, я ici постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси про визнання дій у відмові в перерахунку пенсії незаконними , зобов`язання провести перерахунок та оплату пенсії за період з 13 і рудня 2010 року , вказуючи , що він являється учасником ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1 категорії, інвалідом 2 групи захворювання , що пов`язане з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС .

зв`язку з даними обставинами йому було призначено пенсію.

Відповідно до обставин справи та Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , як інваліду 2 групи захворювання , що пов`язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС призначена пенсія не може бути нижчою від 8 мінімальних пенсій за віком .

Крім того , у відповідності до ст. 50 цього ж Закону йому, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, повинна призначатись додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком .

Відповідач всупереч ст.ст. 50, 54 Закону №796-Х11 не провів відповідне перерахування цих пенсій та не проводить їх перерахунок після встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, як це передбачено ч.З ст. 67 Закону України .\й796-Х11.        '

При зверненні до відповідача в січні 2011 року по спірному питанню отримав відмову у і здійсненні належного перерахунку пенсії , а тому , змушений звертатись з даним позовом до суду.

Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8 -рп \ 2005 визнано ^конституційними абзаци третій та четвертий п.13 розділу XV «Прикінцевих положень « Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування « .

просив суд визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в і Придніпровському районі м . Черкаси щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності гідно з ст. 50 , ч.4 ст. 54 Закону України «Про статуста соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи « та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

ІЗ судове засідання ОСОБА_1 не з`явився , надавши клопотання від 10.02.2011 року про те , що позовні вимоги підтримує, справу просив розглядати у його відсутність.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси з судове засідання не з`явився , надавши клопотання від8.02.2011 року про можливість розгляду справи у їхню відсутність.

Дослідивши письмові матеріали справи , суд приходить до висновку про обґрунтованість та законність позовних вимог ОСОБА_1 , виходячи з наступних підстав . відповідно до даних письмових заперечень на позов , вбачається , що позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія по другій групі інвалідності в мінімальному розмірі внаслідок захворювання , що пов`язане з виконанням обов`язків під час ліквідації наслідків аварії на . \ЕС , відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які »страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Відповідно до ст. 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « надалі Закон \ пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсія у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи може призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 р.р. у розмірі відшкодування фактичних збитків , який визначається згідно із законодавством .

В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів , щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи , не можуть бути нижчими за :

10 мінімальних пенсій за віком - 1 група інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком - 2 група інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком - 3 група інвалідності.

Згідно ч.З ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування , мають забезпечувати рівень життя , не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом .

Позивач ОСОБА_1 належить до першої категорії осіб , які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується даними посвідчення серії НОМЕР_1 від 27.11.1992 року та йому з 9.11.2010 року встановлена 2 група інвалідності без терміново.

Суд вважає , що дії працівників Управління Пенсійного фонду України Придніпровського району м . Черкаси щодо виплати пенсій ОСОБА_1 \ державної та додаткової \ у розмірах менших , ніж це передбачено законом є неправомірними , оскільки це не відповідає вимогам ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідач мав здійснити нарахування та виплату пенсій позивачу виходячи з їх розмірів, встановлених Законом України від 28 лютого 1991 року №796-Х11 «Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи «, а не постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року №1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» .        '

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування « від 9.07.2003 року №1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи , засади і механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування , призначення , перерахунку і виплати пенсій .

Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено , що зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону .        ^

Частиною 3 ст. 4 цього Закону передбачено ,що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст. 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» .

Розділ 8 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « \ спеціальний Закон \ передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам ,віднесеним до категорій 1, 2,3,4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам ,віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а державної пенсії б додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю , яка призначається після виникнення права на державну пенсію .

Також, вказаною нормою встановлено , що з 1 січня 2007 року максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання \ з урахуванням надбавок, підвищень, податкових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством \, призначених перерахованих \ у 2006 -2007 роках відповідно до цього Закону, не може перевищувати 12 мінімальних розмірів пенсії за віком , встановленої абзацом першим ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на місяць згідно із Законом №489-5 від 19 грудня 2006 року.

Такий самий граничний розмір визначений даною статтею для пенсій призначених у 2006 року відповідно до Закону № 3235-15 від 20.12.2005 року. Ними визначений загальний

граничний \ максимальний \ розмір пенсій призначених \ перерахованих \ за нормами спеціального Закону у 2006-2007 роках, а також граничний розмір пенсій, призначених за спеціальним Законом у 2006 році.

Ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « передбачає , що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 2 групи - 75 % мінімальної пенсії за віком .

Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу .        '

Підстави та умови призначення державних пенсій особам , віднесеним до 1 категорії та у зв`язку із втратою годувальника визначені ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Згідно ч.З вказаної статті, обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсія у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку з межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування « , а ч.4 цієї статті визначено , що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів , щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою , не можуть бути нижчим по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком .

Таким чином , якщо нормами ст. 49 спеціального Закону передбачений максимальний розмір, то ч.4 ст. 54 даного Закону нижчий розмір державної пенсії для інвалідів , віднесених виключно до 1 категорії та у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи .

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень , дає закон України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 року №966-14, а також Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5.10.2000 року № 2017-111, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум: використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом .

Частиною 3 ст. 4 даного Закону \ в редакції Закону №2505-4 від 25.03.2005 року, що діє з 31.03.2005 року \ передбачено , що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих , хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі України Державний бюджет України на відповідний рік та публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження .

Перерахунки пенсій відповідно до рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 року №8 -рп2005 проводяться з 11 жовтня 2005 року, з моменту визнання неконституційними абзаців третього та четвертого п.13 розділу XV «Прикінцевих положень « Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування « Л 1058-15\

Про це вказано і в спільному Листі Міністерства праці та соціальної політики України , Міністерства фінансів України та Пенсійного фонду України від 1.11.2005 року №8840\0\14- 05\02-6, № 31-19030-12-5Ш270, № 13497\02-20.

За конституційними нормами , виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні позивачеві розміру пенсій застосуванню підлягають частина перша ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону №796-Х11, а не постанова КМ України №1 від 3.01.2002 року , яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав .

Зі змісту ст.ст. 50 та 54 Закону №796-Х11 випливає , що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю ,за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком .

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне

З

пенсійне страхування «, іншого нормативно - правового акта , який би визначав цей розмір або встановлював інший немає .

Відповідно до ч.З ст. 67 Закону №796-Х11, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом , підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону , а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю особам, віднесеним до 1,2 ,3 4 категорій та розмір щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Перерахунок здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму , і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму .

Враховуючи вищенаведене , суд вважає , що дії Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси у відмові ОСОБА_1 у січні 2011 року за його заявою здійснити відповідний перерахунок пенсії мають бути визнані незаконними та зобов`язано відповідача здійснити такий перерахунок пенсії з 13 грудня 2010 року та по день прийняття судом рішення.

Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк , який , якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд вважає , що відповідача має бути зобов`язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності \ державну та додаткову \ відповідно до ст.ст. 50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 13 грудня 2010 року.

На підставі ст.ст. 8, 21, 22, 24, 46, 55, 64 Конституції України , ст.ст. 17, 19, 49, 69, 88,99,100, 102 КАС України , ст.ст. 158-163 КАС України та керуючись Законом України № 796-Х11 від 28.02.1991 року «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « , ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування « , суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси у перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності \ державної та додаткової \ згідно до ст.ст. 50 ,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірною.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності \ державну та додаткову \ відповідно до ст.ст. 50, ч.4 ст. 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , починаючи з 13 грудня 2010 року.        

Апеляційна скарга на постанову суду/першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування" судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий


  • Номер: А/875/10301/15
  • Опис: Про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2а-1071/11
  • Суд: Київський апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Клочко О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.05.2015
  • Дата етапу: 02.07.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація