Судове рішення #8886245

Справа № 22-ц-4081                                                                       Головуючий в 1 інстанції Маценко Н.П.

Категорія 37                                                                                                     Доповідач Лащенко В.Д.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

5 грудня 2008 року колегія суддів судової палати у цивільних справа х Апеляційного суду Київської області у складі: головуючого - Лащенка В.Д. суддів - Корзаченко І.Ф., Сліпченка О.І. при секретарі - Терех Т.В.

розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 9 вересня 2008 року у справі за позоовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, третя особа ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадщини і визнання права на спадкове майно, зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про продовження строку прийняття спадщини та за позовом тертьої особи із самостійними вимогами ОСОБА_3 до ОСОБА_2, ОСОБА_1, третя особа Літківська сільська рада Броварського району про визнання права власності на земельну ділянку,

встановила:

У лютому 2008 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1, третя особа ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадщини і визнання права на спадкове майно. Свої вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько, ОСОБА_4, після смерті якого відкрилася спадщина на майно у вигляді земельної ділянки, загальною площею 0, 342 га, розташованої в АДРЕСА_1. Земельна ділянка складається з трьох частин площею 0, 166 га, 0, 086 га, 0, 09 га. Право власності на земельну ділянку спадкодавця посвідчено Державним актом на право приватної власності на землю, виданим на підставі рішення виконкому Літківської сільської ради від 27 січня 1997 року № 8.

Житловий будинок його батько 27 грудня 1997 року подарував внуку, ОСОБА_3, що підтверджується нотаріально посвідченим договором дарування.

Спадкоємцями після смерті батька були його дружина, ОСОБА_5 та діти: ОСОБА_2, ОСОБА_1 Оскільки ОСОБА_5 постійно проживала з батьком, вона прийняла спадщину відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК України (1963р.)

Отримати свідоцтво про право власності на спадщину після смерті ОСОБА_4 мати не встигла, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_1 померла.

Після смерті ОСОБА_4 в будинку проживає ОСОБА_3, власник будинку, а земельну ділянку обробляє він, позивач по справі, що свідчить про фактичне прийняття спадщини. Відповідач спадщину після смерті батьків не прийняв.

Просив встановити факт прийняття ОСОБА_5 спадщини, що відкрилася внаслідок смерті ОСОБА_4, встановити факт прийняття ним спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_5., визнати в порядку спадкування право власності на земельну ділянку площею 0, 342 га, розташовану в с Літки Броварського району.

ОСОБА_1 звернувся із зустрічним позовом про продовження строку прийняття спадщини після смерті батька, ОСОБА_4 та матері ОСОБА_5, посилаючись на те, що заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подавав, оскільки вважав, що ОСОБА_3 разом з будинком були подаровані в 1997 року і земельні ділянки. Просив призначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Третя особа, яка заявляє самостійні вимоги ОСОБА_3, звернувся із вимогами про визнання права власності на земельну ділянку. В обгрунтування заяви посилався на те, що відповідно до договору дарування йому належить жилий будинок з надвірними будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 На час укладання вказаного договору земельна ділянка площею 0, 166 га, на якій знаходиться будинок, була приватизована ОСОБА_4 Вважає, що вказана земельна ділянка перейшла у його користування відповідно до ч. 1 ст. 30 ЗК України.

Просив визнати за ним право власності на земельну ділянку для обслуговування будинку площею 0, 166 га.

Рішенням Броварського міськрайонного суду від 9 вересня 2008 року позов задоволено. Постановлено встановити факт прийняття ОСОБА_5 спадщини у вигляді земельної ділянки площею 0, 176 га, розташованої в с. Літки Броварського району. Встановити факт прийняття ОСОБА_2 спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_5, яка проживає в АДРЕСА_1, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляд земельної ділянки площею 0, 176 га, розташованої в с Літки Броварського району.

Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування право власності на земельну ділянку площею 0, 176 га, розташовану в с Літки Броварського району.

В задоволені зустрічного позову відмовлено.

Визнати за ОСОБА_3 право власності на земельну ділянку для обслуговування будівель і господарських споруд площею 0, 166 га, розташовану в АДРЕСА_1

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду, посилаючись на те, що судом неправильно застосовані норми матеріального і процесуального права.

Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 відповідно до договору дарування від 27 грудня 1997 року, подарував належний йому АДРЕСА_1 ОСОБА_3 Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 0, 342 га., розташовану в с Літки Броварського району. Право власності на земельну ділянку підтверджується державним актом на право приватної власності на землю.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла дружина ОСОБА_4, ОСОБА_5, яка постійно проживала в с Літки Броварського району.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_1 після смерті батьків, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, не вчинив дій, що свідчать про прийняття спадщини, які передбачені ст. 549 ЦК України (1963 р.). З позовом про продовження строку прийняття спадщини до суду звернувся тільки в березні 2008 року. Поважних причин, за яких він пропустив строк для прийняття спадщини, відповідач не навів.

За таких обставин суд першої інстанції правомірно і відповідно до вимог норм матеріального права відмовив ОСОБА_1 у задоволені зустрічного позову.

Судом також встановлено, що після смерті ОСОБА_4 та ОСОБА_5 спадщину прийняв ОСОБА_2, який фактично почав володіти і управляти земельною ділянкою, а ОСОБА_3, третя особа по справі, разом з сім»єю почав проживати в подарованому йому будинку. Відповідно до вимог ст.. 30 ЗК України (1990 р.) при переході права власності на будівлю і споруду разом з цими об'єктами переходить у розмірах, передбачених статтею 67 цього Кодексу, і право власності або право користування земельною ділянкою без зміни її цільового призначення і, якщо інше не передбачено у договорі відчуження - будівлі та споруди. Судом встановлено, що на час посвідчення договору дарування житлового будинку ОСОБА_4 на праві власності належала земельна ділянка, на якій розташований будинок. З урахуванням зазначеного підлягають задоволенню позовні вимоги третьої особи про визнання права власності на земельні ділянку необхідну для обслуговування житлового будинку та господарських споруд та позивача по справі.

Оскаржуване судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстави для його скасування відсутні.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильних висновків суду, тому задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 307, 308 ЦПК України, колегія суддів,

ухвалила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, а рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 9 вересня 2008 року-залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація