Придніпровський районний суд м.Черкаси
м. Черкаси, вул. Гоголя, 316, 18001, (0472) 37-30-76
справа № 2а-869/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2011 року Придніпровський районний суд м . Черкаси в складі:
-головуючого - КЛОЧКО О.В.
-при секретарі - ТАЦЕНКО О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м . Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси про визнання відмови у нарахуванні та виплаті недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни « протиправною та зобов`язання про нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни « -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси про визнання відмови у нарахуванні та виплаті недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни « протиправною та зобов`язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком за період з 1.01.2007 року по 31.12.2010 року та в подальшому.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 вказує на те, що він належить до соціальної категорії «Дитина війни « та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни «зі січня 2007 року має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком .
Відповідач всупереч рішення Конституційного Суду України від 9.07.2007 року за № 6-рп 2007, яким були визнані неконституційними окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік « та рішення Конституційного Суду України № 10- рп 2008 від 22 .05.2008 року , яким були визнані неконституційними окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України 2008 рік « , в тому числі й щодо зупинення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « , не здійснив нарахування та виплату відповідного підвищення до пенсії. '
Такі дії відповідача мають бути визнанні протиправними, а вказане Управління має бути зобов`язано нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 1 січня 2007 року по 2010 рік включно та в подальшому.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси в судове засідання не з`явився, надавши клопотання від 20.01.2011 року про можливість . розгляду справи у їхню відсутність , проти позову заперечують та при вирішенні спору * просили застосувати ст.ст. 99,100 КАС України .
Заслухавши ОСОБА_1 та дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав . Позивач ОСОБА_1 , 1942 року народження, має статус «Дитини війни « відповідно до пенсійного посвідчення і у відповідності до статусу та ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « має право на отримання державної соціальної допомоги, а саме, тідвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. гідно письмової відповіді Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси на заяву позивача, вбачається, що ОСОБА_1 та іншим особам даної пальної категорії «Діти війни « відповідач не здійснює зазначених виплат, посилаючись на відсутність у нього коштів та на невизначеність розрахункової величини \ мінімальної пенсії \ для розрахунку підвищень до пенсії категорії громадян, які мають статус дітей
Згідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « від 19.01.2006 втям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна пільга, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за
Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « від 22.05.2008 року, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Стосовно позовних вимог щодо здійснення ОСОБА_1 доплати до пенсії, суд вважає їх частково підлягаючими задоволенню з наступних підстав .
Відповідно до п.12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік « дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « з урахуванням ст. 111 цього Закону було зупинено.
Рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007 року за № 6рп2007 року, у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України \ конституційності \ положень статей 29, 36 ч.2 ст. 56, ч.2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пп. 7, 9, 12,13,14,23,2930,39,41,43,44,45,46 , ст. 71, ст. 98,101,103,111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік « справа про соціальні гарантії громадян \, визнано таким , що не відповідає Конституції України \ є неконституційним \ положення п.12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік « , яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « з урахуванням ст. 111 цього Закону .
Також, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10рп2008 року у справі щодо відповідності Конституції України \ конституційності \ положень статей Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік « справа про соціальні гарантії громадян \, визнано таким, що не відповідає Конституції України \ є неконституційним \ положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік «, яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « .
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів * загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв`язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними .
Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. !
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків , передбачених Конституцією України.
Згідно ст. З Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави .
Держава відповідає перед людиною за свою діяльність.
Стаття 8 Конституції України встановлює що норми Конституції України є нормами прямої дії.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються І не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод .
Згідно з ч.2 ст. З Закону України «Про соціальний захист дітей війни « державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно - правовими актами .
Позивач ОСОБА_1 відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком встановленим чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування «, іншого нормативно - правового акта, який би визначав цей розмірі встановлював інший розмір, немає.
Пенсійний фонд України діє у відповідності Положення «Про Пенсійний фонд України « і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного Положення через створені в встановленому порядку його територіальні управління .
Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»
питання про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів .
Таким чином, обов`язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача,
передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « обґрунтовано покладено на Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м .
Черкаси, за місцем проживання позивача ОСОБА_1 .
Задовольняючи частково позов ОСОБА_1 , суд виходить з того, що вимоги про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси доплати до пенсії за період з 2007 року до задоволення не підлягають , оскільки відсутні будь - які докази щодо пропуску терміну звернення до суду саме з поважних причин.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод або інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів \ 4.2 ст.99 КАС України \ .
Також, враховуючи обставини справи та надані в розпорядження суду письмові докази , суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення частково, а саме, в частині задоволення вимог про нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі ЗО % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 29 червня 2010 року та по 24 лютого 2011 року \ позовну заяву позивач подав до суду 29 грудня 2010 року \, тобто , лише в межах строку звернення до суду ,у зв`язку з пропуском ОСОБА_1 терміну звернення до суду без надання доказів про пропуск цього терміну саме з поважних причин.
Згідно до ст. 99 КАС України строк звернення до адміністративного суду обчислюється в шість місяців , а тому, позов підлягає до задоволення саме з 29 червня 2010 року по 24 лютого 2011 року включно , за виключенням 10% мінімальної пенсії за віком , виплаченої * позивачу в 2010 - 2011 роках .
Що стосується вимог позивача в частині нарахування та виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги в подальшому \ без конкретизації періоду часу \, то в цій частині вимог суд має відмовити, оскільки суд не може вирішувати спір про права та обов`язки сторін у майбутньому, виходячи за межі позовних вимог та має приймати рішення у межах встановлених повноважень суду, визначених статтею 162 КАС України .
Таким чином, в решті вимог позивача має бути відмовлено. 1
Державне мито по розгляду даної категорії справ слід віднести на рахунок Держави .
На підставі ст.ст. 3,8, ч.2 ст. 19, ч.1 ст. 21 ,ст. 152 Конституції України , ст.ст. 17,19, 49,69, 99, 100 КАС України, керуючись ст. ст. 158 -163 КАС України , рішеннями Конституційного Суду України від 9.07.2007 року та від 22.05.2008 року, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково .
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси про відмову ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком протиправною.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 29 червня 2010 року по 24 лютого 2011 року включно за виключенням 10% мінімальної пенсії за зі ком, виплаченої в 2010 - 2011 роках згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни « в решті позовних вимог відмовити .
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий