РІШЕННЯ 2-0-27/10
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2010 року Селидівський міський суд Донецької області у складі:
- головуючого судді Чудопалової С.В.
- при секретарі Чалій А.В.,
- за участю заявниці ОСОБА_1,
- представника зацікавленої особи Управління ПФУ України в м.Селидове Донецької області – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Селидове цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім»єю у фактичних шлюбних відносинах, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2010р. ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій зазначила, що вона перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 з 02.06.1959р. 22.05.1987 шлюб було розірвано, однак проживали вони однією сім»єю, вели спільне господарство та шлюб більше не реєстрували. 28.05.2004р. її чоловік помер. На теперішній час їй необхідно встановити факт перебування у шлюбних відносинах з ОСОБА_3 для того, щоб вона могла перейти на пенсію свого чоловіка, оскільки його пенсія була основним і постійним джерелом засобів до існування.
У судовому засіданні заявниця підтримала заявлені вимоги та просила встановити факт проживання однією сім»єю з ОСОБА_3 у фактичних шлюбних відносинах.
Представник зацікавленої особи Управління пенсійного фонду України в м.Селидове у судовому засіданні заперечувала проти заявлених вимог та зазначила, що відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058, умови призначення пенсії у зв»язку з втратою годувальника визначено вичерпний перелік осіб – не працездатних членів сім»ї, які набувають право на пенсію у зв»язку з втратою годувальника, а саме: чоловік(дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами, або досягли пенсійного віку. ОСОБА_1 знаходилась у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 з 02.06.1959р., але 22.05.1987р. шлюб між ними було розірвано. Відповідно до ст.21 СК України, проживання однією сім»єю жінки та чоловіка без шлюбу, не є підставою для виникнення у них прав та обов»язків подружжя. Незважаючи на те, що ОСОБА_1 проживала з ОСОБА_3 однією сім»єю без реєстрації шлюбу, була на його утриманні, вела з ним спільне господарство, право на отримання пенсії по втраті годувальника, вона не набуває. Ст.36 СК України, не визначено поняття «фактичного шлюбу». Ч.2 ст.216 СК України встановлено, що проживання однією сім»єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов»язків подружжя. Права та обов»язки подружжя у незареєстрованому шлюбі виникають у випадку, коли релігійний обряд шлюбу відбувся до створення або відновлення органів реєстрації актів цивільного стану. Також встановлення факту перебування у шлюбних відносинах не надає ОСОБА_1 право на призначення пенсії по втраті годувальника. Просила суд відмовити в задоволені заявлених вимог.
Свідок ОСОБА_4 у судовому засіданні пояснила, що вона по-сусідству мешкала з см»єю ОСОБА_1. Заявниця ОСОБА_1 проживала зі своїм чоловіком ОСОБА_3 у спільному будинку до дня його смерті. Вона спілкувалася з цією родиною, знала, що шлюб між ними у 1987р. було розірвано, але вони продовжували проживати однією сім»єю в фактичних шлюбних відносинах, вести спільне господарство по день смерті ОСОБА_3.
Свідок ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є його батьками. Проживали разом в зареєстрованому шлюбі з 1959р. В 1987р. шлюб між ними було розірвано, але ж вони продовжували проживати однією сім»єю в фактичних шлюбних відносинах, вели спальне господарство до смерті батька.
Згідно свідоцтва про одруження ІІ-ЯР № 581764, виданого Белицької поселкової ради Добропільського району Сталінської області, 02.06.1959р. укладено шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1, про що зроблено актовий запис № 57.
Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу ІІІ-НО № 374303, виданим Відділом ЗАГСа м.Селидове, Донецької області, 22.05.1987р. між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 шлюб розірвано, про що зроблено актовий запис № 178.
Згідно із свідоцтвом про смерть 1-НО № 793570, виданим Виконкомом Української міської ради м.Селидове Донецької області, 28.05.2004р. помер ОСОБА_6, про що зроблено актовий запис № 106.
Згідно довідки КП «Імпульс м.Українськ» Селидівської міської ради від 18.01.2010р., ОСОБА_1 проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Її чоловік – ОСОБА_3 помер 28.05.2004р., його пенсія була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Згідно довідки КП «ЖЕК Українськ», в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 постійно мешкав ОСОБА_3, який помер 28.05.2004р.
Згідно пенсійного посвідчення № 40964, ОСОБА_1 отримує пенсію за віком з 24.10.1997р.
Згідно зі ст.36 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” члени сім”ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім”ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на пенсію в зв”язку з втратою годувальника.
У відповідності зі ст.256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Заслухавши пояснення заявниці, представника зацікавленої особи, свідків, оцінивши надані в силу ст..60 ЦПК України докази, вивчивши матеріали справи, законодавство, що регулює дані правовідносини, суд дійшов висновку, що вимоги заявниці є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Задоволення заяви має для ОСОБА_1 юридичне значення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 259 ЦК України, ст..ст. 213-215,256-259 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт проживання однією сім»єю в фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, починаючи з травня 1987 року і до моменту смерті ОСОБА_3, тобто до 28.05.2004р.
Заяву про апеляційне оскарження може бути подано до Селидівського міського суду Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області через Селидівський міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя