РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
.
«08» жовтня 2008 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого: Сокола B.C.
Суддів: Кїрюхіної М.А. Руснак А.П.
При секретарі: Амельченко М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про розірвання шлюбу.стягнення аліментів та визначення порядку користування житловим приміщенням за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Роздольненського районного суду АРК від 15 липня 2008 року. –
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про розірвання шлюбу з ОСОБА_2. мотивуючи тимлдо 12 жовтня 2000 року з відповідачкою Роздольненським РАЦС був зареєстрований шлюб,актовий запис №72. Фактично їх сім'я розпалася .з березня 2008 року разом не проживають.спільного господарства не ведуть,відновлювати сімейні відносини не бажають.
ОСОБА_2 звернулася із зустрічним позовом до ОСОБА_1 про розірвання шлюбу.стягнення аліментів на утримання дитини у розмірі 1/4 усіх видів доходів та розділ квартири, посилаючись на те. що сім я розпалася.від шлюбу має дочку.на утримання котрої відповідач не надає матеріальної допомоги. Під час спільного проживання з відповідачем отримали квартиру.що належить ВАТ «Кримспецсільгоспмонтаж», яку просила розділити, виділивши їй з дитиною житлову кімнату площею 8,8 кв.м.. а відповідачеві 22.4 кв.м., інші приміщення залишить у спільному користуванні. У подальшому, уточнюючи свої вимоги . позивачка просила визначити порядок користування квартирою.
Рішенням суду позов ОСОБА_1 задоволений повністю, частково задоволений зустрічний позов ОСОБА_2.Шлюб між ОСОБА_1 і ОСОБА_2 розірваний.з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 стягнуті аліменти на утримання дочки - ОСОБА_5 у розмірі 1/4 частини всіх видів доходу щомісячно до досягнення їю повноліття. Визначено порядок користування квартирою АДРЕСА_1. за яким у користування ОСОБА_2 виділено кімнату площею 8,8 кв.м. . ОСОБА_1 кімнату площею 22.4 кв.м. Приміщення прихожої та кухні залишено у спільному користуванні.
Не погодившись з рішенням суду ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати частково, забов язавши позивачку обладнати квартиру окремими виходами за її рахунок, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права.
Справа № 22-ц-6693/2008 р Головуючий суду першої інстанції: Пиркало Т.В.
Доповідач: Руснак А.П.
Заслухавши доповідача,дослідивши матеріали справи.обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2 щодо визначення порядку користування житловим приміщенням суд виходив з того.що під час перебування у шлюбі ОСОБА_1 була отримана квартира АДРЕСА_1, де він мешкав з сім єю.
Після припинення шлюбних відносин позивачка з дочкою була вимушена тимчасово проживати у батьків. Пославшись на те.що іншого житла, крім спірного, позивачка з дочкою не мають і фактично визнаючи за ними право користування цім приміщенням , суд позовні вимоги задовольнив.
Такі висновки суду не можна визнати такими, що грунтуються на законі та відповідають обставинам справи.
Відповідно до довідки Роздольненської СПМК- 73 «Кримспецсільгосгшонтаж» від 27.05.2008 року №03-16/157 будівля перебуває на балансі ВАТ «Кримспецсільгосмонтаж» і є гуртожитком та власністю ВАТ згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 15.01.2008 року.
Таким чином, володільцем спірного житлового приміщення є ВАТ «Кримспецсільгоспмонтаж».
Відносини,що склалися між володільцем спірного житлового приміщення та сторонами по справі є договірними та є різновидом договору найму житлового приміщення, що регулюються главою 4 ЖК України. Але судом встановлено.що спірне приміщення є гуртожитком, тобто приміщенням житлового фонду соціатьного призначення.що надається громадянину у тимчасове користування. Житлове становище громадян, що проживають у гуртожитках має особливості,що закріплено у Примірному положенні про гуртожитки,а саме - жила площа в ньому не підлягає обміну, поділу, бронюванню і здачі в піднайом. приватизації.тощо. Тому, вимоги позивачки щодо визначення порядку користування житловим приміщенням, а також доводи апеляційної скарги відповідача про обладнання приміщення окремими виходами - безпідставні.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачка в позові та уточненнях до нього не посилалась на правові підстави заявлених вимог щодо визначення порядку користування житловим приміщенням. Обґрунтовуючи висновок про задоволення позову, суд також не послався на норми ЖК України.
Постановлене з порушенням норм матеріального права, рішення суду в частині визначення порядку користування жилим приміщенням, підлягає скасуванню з ухваленням в цій частині нового рішення про залишення позовних вимог без задоволення.як необгрунтованих.
В іншій частині рішення суду не оскаржується .тому судова колегія перевіряє правильність та обгрунтованість рішення суду тільки у межах апеляційної скарги позивача.
Керуючись статтями 303. 307. 39, 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим
вирішила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково. Рішення Роздольненського районного суду від 15 липня 2008 року скасувати у частині визначення порядку користування житловим приміщенням. Ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_2 про визначення порядку користування житловим приміщенням. В решті рішення залишити без змін.
Рішення набирає чинності з моменту проголошення і може бути оскаржене в порядку і строкиліередбачені ст..ст.325-327 ЦПК України.