Судове рішення #8844649

Справа №2-584 /08

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

16.10. 2008 року, Володарський районний суд Київської області, в складі:

головуючого судді:     Ярмоленко Г.Л.,

при секретарі     Сіваченко Л.В.,

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні, в смт Володарка , справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,

ОСОБА_3 ,

ОСОБА_4 про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1, 16.09.2008 року звернулася до суду з названим позовом, в якому вказувала , що 08 червня 2004 року помер її чоловік - ОСОБА_5, який проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1. Після його смерті відкрилася спадщина до якої входить :

-житловий будинок з господарськими спорудами та будівлями, що знаходиться в с Матвіїха Володарського району Київської області по пров. Чапаева ,16 ;

-земельна ділянка розташована в с Матвіїха Володарського району. Заповіт померлий не залишив. Після смерті чоловіка вона фактично прийняла спадщину , вступила у її володіння та користування спадковим майном.

Позивач просить суд , встановити факт прийняття нею - ОСОБА_1 спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_5. Визнати за нею - ОСОБА_1 , право власності на :

- житловий будинок з господарськими спорудами та будівлями , який знаходиться в с Матвіїха , Володарського району Київської області по пров. Чапаева, 16 .

- земельну ділянку площею 5,6748 га , яка посвідчена Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 314125 , що виданий ОСОБА_5 12 грудня 2005 року.

В   попередньому судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги .

Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_4 позовні вимоги визнали.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.

Відповідно до ч. 4 ст.130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу. Згідно з ч. 4ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Матеріалами справи встановлено , що 08 червня 2004 року помер - ОСОБА_5, що стверджено свідоцтвом про його смерть ( а.с.6), який проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1. Після його смерті відкрилася спадщина до якої входить :

-житловий будинок з господарськими спорудами та будівлями, що знаходиться в с Матвіїха Володарського району Київської області по пров. Чапаева ,16 , вартістю 57473 грн., відповідно до технічного паспорта на садибний житловий будинок ( а.с. 7 - 10);

-земельна ділянка , що розташована в с Матвіїха Володарського району Київської області, яка посвідчена Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 314125 , що виданий ОСОБА_5 12 грудня 2005 року ( а.с.22).

Заповіт померлий не залишив.

За свого життя , ОСОБА_5 не оформив правовстановлюючих документів на будинок і відповідно реєстрація будинку в органах БТІ в установленому порядку не була здійснена. Згідно довідки виданої виконкомом Матвіїської сільською радою Володарського району № 510 від 29.08.2008 року , відповідно до записів у погоподарській книзі , житловий будинок з надвірними спорудами в с Матвіїха Володарського району Київської області по пров . Чапаева ,16 ( а.с.11).

Відповідно до ч. 5 ст.3 Закону України „ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом , визначаються державою....

Згідно абзацу 4 пункту 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (затвердженої наказом Мін'юсту від 03.03.2004 року № 20/5), при видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно нотаріус вимагає, крім правовстановлюючого документа , витяг з Реєстру прав власності. Встановлене судом вказує, що померлий не встиг отримати названий реєстр.

Оскільки на момент розгляду справи , інакшим шляхом ніж за рішенням суду визнати право власності на будинок за померлим не можливо, то суд вважає, за необхідне визнати , що нині померлий ОСОБА_5, за свого життя , набув права власності на житловий будинок , який знаходиться за адресою : с Матвіїха Володарського району Київської області пров. Чапаева ,16 , вартістю 57473 грн.

Суд вважає , що позивач має право на спадщину , що залишилась після ОСОБА_5, оскільки вона є дружиною померлого , що підтверджено свідоцтвом про одруження ( а.с.13) , а отже є спадкоємцем першої черги за законом . Вона фактично прийняла спадщину, оскільки проживає в будинку та користується ним, має на руках технічну документацію на будинок , державний акт на землю.

Ст. 1268 ч.3 ЦК України , вказує , що спадкоємець , який постійно проживав разом із спадкоємцем на час відкриття спадщини , вважається таким , що прийняв спадщину .

Іншими спадкоємцями за законом , першої черги є відповідачі по справі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, оскільки вони є дітьми ОСОБА_5 та позивача по справі , що стверджено з свідоцтвами про народження . Прізвища відповідачів змінено після одруження , на що вказують свідоцтва про одруження ( а.с. 16 ; 19; 21). Вони на спадщину не претендують та не заперечують проти прийняття спадщини позивачем.

Відповідно до ст. 328 ЦК України , право власності набувається на підставах , що не заборонені законом , зокрема із правочинів .

Право власності вважається набутим правомірно , якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом .

Відповідно до ст. 1261 ЦК України , у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця , у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя , який його пережив , та батьки .

У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Ст. 1222 ч.1 ЦК України визначає спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи , які є живими на час відкриття спадщини , а також особи , які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно ст. 1268 ч. 1 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Таким чином, визнання відповідачами ОСОБА_2 , ОСОБА_3, ОСОБА_4 пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Вимоги позивача базуються на законі, є обґрунтованими, тому їх слід задовольнити.

Керуючись ч. 5 ст.3 Закону України „ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", абзацу 4 пункту 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (затвердженої наказом Мін'юсту від 03.03.2004 року № 20/5), ст.ст. 328, 392, 1216, 1217, 1222,1268 ЦК України , ст.ст.3, 5, 8, 13, 57, 79, 130 ч. 4, 174, 208, 209, 212-215 ЦПК України , суд , -

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити .

Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_5 , який помер 08 червня 2004 року.

Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом , право власності на:

- житловий будинок з господарськими спорудами та будівлями , який знаходиться в с Матвіїха, Володарського району Київської області по пров. Чапаева , 16 ;

- земельну ділянку площею 5,6748 га , яка розташована в межах Матвіїської сільської ради Володарського району Київської області , посвідчена Державним актом на право власності на земельну ділянку , серії ЯБ № 314125 , що виданий ОСОБА_5 , 12 грудня 2005 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Володарський районний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги .

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація