Справа № 2а-456/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2010 р.
Сніжнянський міський суд Донецької області
в складі:
головуючого судді Радченка В.Є.
при секретарі Похилі Т.О.
з участю:
позивача – ОСОБА_1 (не з*явився, повідомлений належним чином)
представника відповідача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сніжне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, зобов’язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни за 2009 рік,-
ВСТАНОВИВ:
25.02.2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне про зобов’язання відповідача нарахувати та доплатити йому, як дитині війни, підвищення до пенсії з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року у розмірі 1240 грн. 20 коп.
12.04.2010 року ОСОБА_1 згідно з вимогами ч. 1 ст. 51, ч. 1 ст.137 КАС України надав суду письмову заяву про зміну своїх позовних вимог, яка приєднана до справи. В свою чергу від представника відповідача надійшла письмова заява про те, що йому не потрібна перерва в судовому засіданні і не потрібний строк для підготовки до справи у зв'язку зі зміною позивачем позовних вимог.
Згідно з письмовою заявою позивача про зміну своїх позовних вимог він просить суд про поновлення пропущеного строку для звернення до суду з 01.01.2009 р., зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни за період з 1.01.2009 р. по 31.12.2009 р.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він відповідно до ст. 1 Закону України № 2195 – ІV від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни. Згідно до ст. 6 даного закону йому повинна виплачуватися передбачена щомісячна соціальна допомога у вигляді надбавки в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. На цей час норма ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є чинною, але відповідач в 2009 році не проводить нарахування надбавки до пенсії для дітей війни у відповідності з діючою нормою, тому позивач просить зобов'язати Управління пенсійного фонду в м. Сніжне нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну соціальну допомогу «Дітям війни» за період з січня по грудень 2009 року.
Позивач в судове засідання не з*явився. Про час та місце розгляди справи був повідомлений у встановленому законом порядку. Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України позивач надав суду письмове клопотання з проханням розглянути справу за його відсутності. В зв’язку з цим неприбуття у судове засідання позивача, належним чином повідомленого та надавшего суду письмове клопотання з проханням розглянути справу за його відсутності - не є перешкодою для розгляду справи.
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнала, надала заперечення на позов, у яких просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм обставини.
Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесений до соціальної групи “Діти війни” відповідно до вимог статті 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” та знаходиться на обліку в УПФУ в м. Сніжне Донецької області, що підтверджується копією паспорта громадянина України (а.с.4), копією пенсійного посвідчення (а.с.5)
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( у редакції від 18.11.2004 року, чинній в 2009 році), дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 71. Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.» від 26 грудня 2008 року N 835-VI встановлено, що надано право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні правовідносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги ,що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Виходячи з зазначеного позивач, який є пенсіонером і наділений статусом «дитина війни», за 2009 рік мав право на отримання підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги, відповідно до вимог частини 2 статті 3 Конституції України, за якою права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Частиною 2 статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Позивач звернувся до суду 25.02.2010 року, при цьому він просив про поновлення строку звернення до суду. Відповідач наполягає на застосуванні строку позовної давності. Стосовно посилання відповідача на порушення позивачем строку звернення до адміністративного суду з позовною заявою, передбаченого частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає необхідним поновити позивачу строк звернення до суду за захистом свої прав шляхом розгляду справи по суті заявлених вимог та зазначає при цьому, що за статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод особі, права та інтереси якої порушені, гарантується право на судовий захист. Право на суд, одним із аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати обмеженням, але їх застосування повинно зберігати пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Воловік проти України» (заява № 15123/03) від 6 грудня 2007 року). Конституція України у статті 46 гарантує громадянам право на соціальний захист, який включає отримання пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування та мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. В статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що саме пенсія або виплати, які здійснюються за виборам громадянина замість пенсії - щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Обов'язки щодо призначення перерахунку та виплати пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» є основною функцією органів Пенсійного фонду України, тому зважаючи на наявність прямої норми в Конституції України, яка гарантує здійснення державними органами належних за законами України виплат сум пенсії з урахуванням встановленого підвищення дітям війни, то за приписами статті 8 Конституції України та вимог частини 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справ за Законом України «Про соціальний захист дітей війни» пропущений річний строк для звернення до суду не є підставою для відмови у позові та при наявності заяви сторони відновлюється судом. Через це суд прийшов до висновку про необхідність поновити позивачу пропущений строк звернення до адміністративного суду
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею
документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Законодавством передбачена сума судового збору при подачі цієї позовної заяви в суд в розмірі 3 грн. 40 коп. Враховуюче повне задоволення позовних вимог - сума судового збору, яка повинна бути стягнута на користь позивача складає 3 грн. 40 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5-15,159-163,185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, зобов’язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни за 2009 рік - задовольнити в повному обсязі.
Поновити ОСОБА_1 пропущений строк звернення до адміністративного суду.
Зобов`язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Сніжне здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату підвищення до пенсії за рахунок коштів Державного бюджет України у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, за період часу з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року з урахуванням фактично здійсненних виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 (три) гривні 40 коп.
Повний текст постанови складений, підписаний суддею у нарадчій кімнаті та проголошений в судовому засіданні 12 квітня 2010 року.
Постанова може бути повністю або частково оскаржена сторонами, іншими особами, які беруть участь у справі, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов’язки до Донецького апеляційного адміністративного суду через Сніжнянський міський суд. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий:
- Номер: 2-аво/392/1/18
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2а-456/2010
- Суд: Маловисківський районний суд Кіровоградської області
- Суддя: Радченко Віталій Євгенович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.07.2018
- Дата етапу: 13.08.2018