справа № 2-4713/2008
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна і резолютивна частини)
«14» листопада 2008 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - Жежери О.В.;
при секретарі - Білик Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Районної державної РАДИ Оболонського району міста Києва, 3-тя особа:
Управління юстиції в місті Києві про визначення додаткового строку для подання заяви про
прийняття спадщини, -
встановив:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась з позовом про поновлення строку для прийняття спадщини, посилаючись на наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер її батько - ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть. Після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина, а саме ощадна книжка Оболонського відділення № 8142 у Державному банку України, рахунок 14624. Згідно ст. 1261 ЦК України, вона як донька померлого має право на спадкування за законом, за першою чергою спадкоємців. Оскільки інші спадкоємці першої черги, а саме син померлого - її рідний брат - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3. і дружина спадкодавця
- її мати - ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року. Далі позивачка зазначила
у позовній заяві, що пропустила шестимісячний термін на подання заяви про прийняття
спадщини, оскільки дізналась про смерть батька лише у квітні 2008 року, а отримала свідоцтво
про смерть батька наприкінці липня 2008 року, просила винести рішення, яким встановити
строк для подання заяви про прийняття спадщини.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Крім того, пояснила, що вона як дочка має право на спадщину після смерті батька за законом, оскільки інші спадкоємці померли. Позивачка також пояснила, що вона постійно проживає на території України, а її батько після продажу квартири АДРЕСА_1 поїхав проживати на територію Російської Федерації, але періодично приїжджав до Києва, щоб отримати в Оболонському відділенні ощадного банку нараховану йому пенсію. Далі ОСОБА_1 пояснила, що своєчасно не звернулась до нотаріальної контори із відповідною заявою, оскільки дізналась про смерть батька лише з листа, який отримала у квітні 2008 року, а потім наприкінці липня 2008 року отримала з Росії свідоцтво про смерть останнього. Просила позов задовольнити і визначити їй додатковий строк
- два місяці для подання заяви про прийняття спадщини.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на те, що сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилась недоотриманою у зв’язку з його смертю, не включається до складу спадщини.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є дочкою ОСОБА_2 і ОСОБА_4, що підтверджується даними свідоцтва про народження (а.с. 6).
Відповідно до даних копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, про що 15 липня 2008 року складено актовий запис про смерть № 700 Відділом запису актів громадянського стану Адміністрації муніципальної освіти «Сафоновський район» Смоленської області ( а.с. 5). Згідно даних свідоцтва про смерть ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року (а. с. 8). ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується даними свідоцтва про смерть (а.с. 9).
Суд не приймає доводи представника відповідача на ту обставину, що сума пенсії, яка належала пенсіонерові і залишилась недоотриманою у зв’язку з його смертю, не включається до складу спадщини. Оскільки, статтею 1272 ЦК України, яка регламентує наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, обумовлено визначення судом додаткового строку для прийняття спадщини за позовом спадкоємця, який пропустив строк з поважної причини. Проте, зазначена норма не визначає умови з’ясування обставин, які б свідчили про наявність спадкового майна.
Разом з тим, згідно ч. 1 ст. 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, не включається до складу спадщини і виплачується - по місяць смерті включно непрацездатним членам сім’ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні. Батькам, чоловіку (дружині), а також членам сім’ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, сума недоотриманої пенсії виплачується незалежно від того, чи належать вони до кола непрацездатних членів сім’ї, зазначених у частині другій статті 36 цього Закону, та від перебування на його утриманні.
Виходячи з принципів диспозитивності цивільного судочинства, закріпленого у статті 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних (юридичних) осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін, які беруть участь у справі.
З огляду на наведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню та позивачці ОСОБА_1 слід встановити строк два місяці, який є достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 11, 15, 15-1, 30, 62, 131, 208, 213-215 ЦПК України, на підставі ст. ст. 1233, 1234, 1270-1272 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року гр. ОСОБА_2.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Апеляційному суду м. Києва через Оболонський районний суд м. Києва.