АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц -2099/2008 р. Головуючий по першій інстанції
Категорія: 44 Чепурний В.П.
Доповідач в апеляційній інстанції Гончар Н.І
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2008 року Колегія суддів судової палати в цивільних
справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Бурлака В.О.
суддів Гончар Н.І., Корнієнко Н.В
при секретарі Макарчук Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 12 липня 2004 року по справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, -
встановила:
В квітні 2004 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_3 про усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення, мотивуючи тим, що відповідно до свідоцтва виданого Першою Черкаською державною нотаріальною конторою від 29.08.2001 року він є власником АДРЕСА_1 яка раніше належала ОСОБА_5, який в даній квартирі був зареєстрований разом із сином, відповідачем по даній справі. Після набуття права власності він тривалий час був позбавлений можливості реалізувати свої права та інтереси як власник, оскільки ОСОБА_5 та ОСОБА_3 чинили перешкоди. Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 03.12.2991 року було усунуто перешкоди в користуванні квартирою з боку бувшого власника ОСОБА_5 Через деякий час йому стало відомо, що в даній квартирі залишився зареєстрованим ОСОБА_3 Просив усунути перешкоди в користуванні майном, шляхом виселення ОСОБА_3 із вищевказаної квартири.
Заявою від 06.07.2004 року ОСОБА_4 змінив свої позовні вимоги та просив визнати ОСОБА_3 таким, що втратив право користування АДРЕСА_1
Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 12 липня 2004 року позов ОСОБА_4 задоволено, ОСОБА_3 визнаний таким, що втратив право користування вищевказаною квартирою.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить скасувати рішення суду як постановлене із порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки суд розглянув справу у його відсутність, належним чином не повідомивши його про дату розгляду справи та не з»ясувавши обставини його відсутності в спірній квартирі і прийняте судом рішення суперечить положенням Конституції України та Житловому Кодексу України.
Перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку про задоволення скарги з наступних підстав. Відповідно до ст. . 213 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Оскаржуване рішення колегія суддів не може вважати законним і обгрунтованим.
В ст. . 47 Конституції України закріплено право кожного громадянина на житло. Відповідно до ч.3 ст. 9 ЖК України, виключно з підстав, передбачених законом може здійснюватись обмеження права користування жилим приміщенням.
Суд першої інстанції поверхнево розглянув дану справу, оскільки визнаючи ОСОБА_3 таким що втратив право користування жилим приміщенням на підставі ст. . ст. 71, 72 ЖК України не встановив причину його відсутності в спірній квартирі, ніяких мір для встановлення місця фактичного перебування відповідача судом не приймались, свідки по справі не допитувались.
Висновок суду про задоволення позову, що зазначено лише в резолютивній частині рішення, не може бути визнаний колегією таким, що позовні вимоги розглянуті належним чином
Відповідно до п.3 ст. 311 ЦПК України, яка не суперечить положенням ч.3 ст. . 307 ЦПК України /1964 року/ рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо справу розглянуто за відсутності будь-кого з осіб, які беруть участь у справі, належним чином не повідомлених про час і місце судового засідання.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 участі в розгляді Соснівським районним судом м. Черкаси цивільної справи про визнання його таким, що втратив право користування АДРЕСА_1 не приймав. Про час і місце судових засідань повідомлений не був, його розписки про отримання повісток в матеріалах справи відсутні. Направлене на вищевказану адресу повідомлення на ім. »я апелянта поштовим відділенням, по причині збігу терміну зберігання, було повернуто на адресу суду з відміткою про його відсутність дома 11.06.2004 року о 10.00 годині.
Із наданої суду довідки від 12 листопада 2008 року апелянт з 24 березня 2002 року по даний час перебуває на стаціонарному лікуванні в Черкаській обласній психіатричній лікарні.
Враховуючи, що цивільна справа була розглянута судом за відсутності апелянта, який є відповідачем по справі і не був повідомлений про день та час судового засідання, колегія суддів вважає, що дана цивільна справа була розглянута судом з порушенням норм процесуального права, які ведуть до обов»язкового скасування рішення.
Наявність в матеріалах справи повісток на ім. »я ОСОБА_3 з відмітками майстра РЕУ № 5 про неможливість вручення їх останньому в зв'язку з його не проживанням за даною адресою, колегія суддів не може розцінювати як повідомлення ОСОБА_3 про день та час судового засідання, оскільки встановлено, що в даний час він перебував на лікуванні і фізично не міг отримати таке повідомлення.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 311, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 12 липня 2004 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двох місяців до суду касаційної інстанції.